Medicines / Molecules / Ispaghula
IspaghulaEvery pack, by price.
44 packs of Ispaghula on NPPA's price list for July 2026: 28 brands from 24 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 44
- Brands
- 28
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 44
Packs, lowest price per unit first
Ispaghula Oral Powder
14 packs, ₹0.75 to ₹3.20 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹0.75/gNaturolax · 300 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹226.38
- ₹0.85/gTrugol · 100 gm oral powderRhine Biogenics · MRP ₹84.76
- ₹0.89/gNature Care · 80 gm oral powderDabur India · MRP ₹71.43
- ₹0.96/gNature Care · 375 gm oral powderDabur India · MRP ₹360.00
- ₹1.45/gSoftomax · 100 gm oral powderCoxswain Healthcare · MRP ₹145.00
- ₹1.69/gRilaxo · 300 gm oral powderAurum Life Science · MRP ₹508.13
- ₹1.70/gMucibel · 300 gm oral powderIndian National Drug Co · MRP ₹510.00
- ₹1.82/gNaturolax A · 110 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹200.00
- ₹1.89/gFibapure · 270 gm oral powderNutragenix Healthcare · MRP ₹509.00
- ₹2.17/gBaidyanath Isabgol · 95 gm oral powderBaidynath · MRP ₹206.25
- ₹2.25/gMucibel · 100 gm oral powderIndian National Drug Co · MRP ₹225.00
- ₹2.28/gFibapure · 90 gm oral powderNutragenix Healthcare · MRP ₹205.00
The other 2 by price per g
- ₹2.74/gRilaxo · 100 gm oral powderAurum Life Science · MRP ₹273.50
- ₹3.20/gAzkalax S · 100 gm oral powderAzkka Pharmaceuticals · MRP ₹319.68
Ispaghula Oral Powder 3.5 gm
7 packs, ₹0.95 to ₹2.88 per g.
- ₹0.95/gNaturolax · 100 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹95.23
- ₹1.62/gNaturolax · 300 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹486.00
- ₹1.62/gNaturolax A · 300 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹486.00
- ₹1.97/gFybogel · 100 gm oral powderReckitt Benckiser · MRP ₹196.87
- ₹2.00/gNaturolax · 100 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹200.00
- ₹2.15/gIsadiet · 100 gm oral powderMarc Laboratories · MRP ₹215.00
- ₹2.88/gEvaq P · 100 gm oral powderMedley Pharmaceuticals · MRP ₹288.00
Ispaghula Oral Powder 10 gm
4 packs, ₹1.00 to ₹2.00 per g.
- ₹1.00/gSat Isabgol · 10 gm oral powderMorepen Laboratories · MRP ₹10.00
- ₹1.73/gSat Isabgol · 200 gm oral powderMorepen Laboratories · MRP ₹345.00
- ₹1.80/gSat Isabgol · 50 gm oral powderMorepen Laboratories · MRP ₹90.00
- ₹2.00/gSat Isabgol · 100 gm oral powderMorepen Laboratories · MRP ₹200.00
Ispaghula Oral Powder 4.8 gm
2 packs, ₹1.00 to ₹2.54 per g.
- ₹1.00/gCremadiet · 300 gm oral powderAbbott Healthcare · MRP ₹301.24
- ₹2.54/gCremadiet Plus · 100 gm oral powderAbbott India · MRP ₹254.05
Ispaghula Syrup
2 packs, ₹0.56 to ₹2.99 per ml.
- ₹0.56/mlLaxoherb · 200 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
- ₹2.99/mlExital · 10 ml syrupPagoda Pharmaceuticals · MRP ₹29.91
Ispaghula Oral Powder 4.8 mg
1 pack, ₹0.33 per g.
- ₹0.33/gCremadiet · 140 gm oral powderAbbott Healthcare · MRP ₹46.25
Ispaghula Oral Powder 30.77 gm
1 pack, ₹2.11 per g.
- ₹2.11/gCremadiet Plus · 300 gm oral powderAbbott India · MRP ₹634.21
Ispaghula Oral Powder 0.66 gm
1 pack, ₹0.94 per g.
- ₹0.94/gFeel Good (Zee) · 100 gm oral powderZee Laboratories · MRP ₹94.00
Ispaghula Oral Powder 3.4 gm
1 pack, ₹1.92 per g.
Ispaghula Granules 64.8 %
1 pack, ₹1.83 per g.
- ₹1.83/gHusky · 100 gm granulesKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹182.81
Ispaghula Oral Powder 0.85 gm
1 pack, ₹1.98 per g.
- ₹1.98/gIgol Plus · 250 gm oral powderRaptakos Brett & Co · MRP ₹495.00
Ispaghula Oral Powder 850 mg
1 pack, ₹2.59 per g.
- ₹2.59/gIgol Plus · 90 gm oral powderRaptakos Brett & Co · MRP ₹233.00
Ispaghula Oral Powder 50 mg
1 pack, ₹4.50 per g.
- ₹4.50/gIsabgol Granules · 20 gm oral powderCipla · MRP ₹90.00
Ispaghula Oral Powder 62.5 %
1 pack, ₹2.94 per g.
- ₹2.94/gItworks · 100 gm oral powderIntas Pharmaceuticals · MRP ₹294.10
Ispaghula Oral Powder 2.5 gm
1 pack, ₹2.11 per g.
- ₹2.11/gLaxoherb · 100 gm oral powderJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹210.94
Ispaghula Oral Powder 58 %
1 pack, ₹1.48 per g.
- ₹1.48/gLaxovel SF · 90 gm oral powderEris Lifesciences · MRP ₹133.57
Ispaghula Sachet
1 pack, ₹82.09 per g.
- ₹82.09/gLupins Isabgol · 3.5 gm sachetLupin · MRP ₹328.35
Ispaghula Oral Powder 49 gm
1 pack, ₹2.10 per g.
- ₹2.10/gNature Care Double Action · 100 gm oral powderDabur India · MRP ₹210.00
Ispaghula Oral Powder 52.5 %
1 pack, ₹2.00 per g.
- ₹2.00/gNaturolax A · 100 gm oral powderPiramal Healthcare · MRP ₹200.00
Ispaghula Capsule 520 mg
1 pack, ₹3.75 per capsule.
- ₹3.75/capsulePsylax · 60 capsuleInga Laboratories · MRP ₹224.80
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Powder -- · ceiling 0.97 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Piramal Healthcare7 packs
- Abbott4 packs
- Morepen Laboratories4 packs
- Dabur India3 packs
- Nutragenix Healthcare2 packs
- Cipla2 packs
- Raptakos Brett & Co2 packs
- Jupiter Pharmaceuticals2 packs
- Indian National Drug Co2 packs
- Aurum Life Science2 packs
- Azkka Pharmaceuticals1 pack
- Baidynath1 pack
- Medley Pharmaceuticals1 pack
- Pagoda Pharmaceuticals1 pack
- Zee Laboratories1 pack
- Reckitt Benckiser1 pack
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)1 pack
- Marc Laboratories1 pack
- Intas1 pack
- Eris1 pack
- Lupin1 pack
- Inga Laboratories1 pack
- Coxswain Healthcare1 pack
- Rhine Biogenics1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.