Medicines / Molecules / Isotretinoin

IsotretinoinEvery pack, by price.

147 packs of Isotretinoin on NPPA's price list for July 2026: 66 brands from 57 companies, in 30 forms and strengths.

Packs
147
Brands
66
Companies
57
Forms and strengths
30
Price-controlled packs
0 of 147

Packs, lowest price per unit first

Isotretinoin Softgel Capsule 20 mg

40 packs, ₹9.90 to ₹36.56 per unit. The 12 lowest per unit come first.

  1. ₹9.90/unitRegiso · 10 softgel capsuleRegaliz Medicare · MRP ₹99.00
  2. ₹14.81/unitIsort · 10 softgel capsuleOrganic Laboratories · MRP ₹148.13
  3. ₹15.00/unitIsonak · 10 softgel capsulePraise Pharma · MRP ₹150.00
  4. ₹15.32/unitSebum Iso · 10 softgel capsuleMRHM Pharma · MRP ₹153.21
  5. ₹15.47/unitIsoret · 10 softgel capsuleTripada Biotec · MRP ₹154.69
  6. ₹15.70/unitAltret · 10 softgel capsuleAlbatross Health Care · MRP ₹157.00
  7. ₹16.40/unitIsac · 10 softgel capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹164.00
  8. ₹16.81/unitTetilin · 10 softgel capsuleLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹168.09
  9. ₹17.50/unitAcnetoin I · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹175.00
  10. ₹17.72/unitSkinista · 10 softgel capsuleEntod Pharmaceuticals · MRP ₹177.19
  11. ₹17.80/unitIsopad · 10 softgel capsuleTripada Biotec · MRP ₹178.00
  12. ₹17.81/unitIsofeel · 10 softgel capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹178.13
The other 28 by price per unit
  1. ₹18.00/unitAcnetoin SG · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  2. ₹18.56/unitAcnetret · 10 softgel capsuleBios Lab · MRP ₹185.63
  3. ₹19.41/unitAvinova · 10 softgel capsuleAvancer Lab · MRP ₹194.06
  4. ₹20.05/unitIsotino · 10 softgel capsuleKivi Labs · MRP ₹200.53
  5. ₹20.20/unitNayzit · 10 softgel capsuleAlniche Life Sciences · MRP ₹202.00
  6. ₹20.93/unitPinoin · 10 softgel capsuleEast West Pharma · MRP ₹209.34
  7. ₹21.60/unitItrnoin · 10 softgel capsuleCNX Healthcare · MRP ₹216.00
  8. ₹23.20/unitIsopure · 10 softgel capsuleGenees Pharmaceuticals · MRP ₹232.00
  9. ₹24.38/unitResoten · 10 softgel capsuleKLM Laboratories · MRP ₹243.75
  10. ₹24.66/unitIsozip · 10 softgel capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹246.56
  11. ₹25.31/unitI Deriva · 10 softgel capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹253.12
  12. ₹25.78/unitI 20 · 10 softgel capsulePrism Lifescience · MRP ₹257.81
  13. ₹25.78/unitTretiva · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹257.81
  14. ₹25.88/unitLacne · 10 softgel capsuleLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹258.75
  15. ₹25.97/unitIsogold · 10 softgel capsuleSkymax Laboratories · MRP ₹259.69
  16. ₹25.97/unitIsogold (Eume) · 10 softgel capsuleEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹259.69
  17. ₹29.00/unitTyret O · 10 softgel capsuleOmni Life Sciences · MRP ₹290.00
  18. ₹29.06/unitTretin Iso · 10 softgel capsuleHegde & Hegde · MRP ₹290.63
  19. ₹29.25/unitIbitret · 10 softgel capsuleLinux Laboratories · MRP ₹292.50
  20. ₹30.20/unitTufacne · 10 softgel capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹302.00
  21. ₹30.94/unitZitblow · 10 softgel capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹309.37
  22. ₹31.10/unitAccufine · 10 softgel capsuleHealing Pharma India · MRP ₹311.00
  23. ₹31.10/unitD Acne I · 10 softgel capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹311.00
  24. ₹31.13/unitAcutret · 10 softgel capsuleIpca Laboratories · MRP ₹311.34
  25. ₹31.78/unitIsotane · 10 softgel capsuleMicro Labs · MRP ₹317.81
  26. ₹33.09/unitSotret · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹330.94
  27. ₹34.64/unitIsotroin · 15 softgel capsuleCipla · MRP ₹519.61
  28. ₹36.56/unitIsoin · 10 softgel capsuleWallace Pharmaceuticals · MRP ₹365.62

Isotretinoin Softgel Capsule 10 mg

30 packs, ₹1.20 to ₹92.00 per unit. The 12 lowest per unit come first.

  1. ₹1.20/unitAcnetoin I · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹12.00
  2. ₹10.31/unitEthitret · 10 softgel capsuleEthinext Pharma · MRP ₹103.13
  3. ₹11.15/unitIsac · 10 softgel capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹111.50
  4. ₹12.19/unitIsoret · 10 softgel capsuleTripada Biotec · MRP ₹121.88
  5. ₹12.84/unitIsofeel · 10 softgel capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹128.44
  6. ₹13.13/unitAltret · 10 softgel capsuleAlbatross Health Care · MRP ₹131.25
  7. ₹14.00/unitIsopad · 10 softgel capsuleTripada Biotec · MRP ₹140.00
  8. ₹14.00/unitTetilin · 10 softgel capsuleLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹139.97
  9. ₹14.40/unitItrnoin · 10 softgel capsuleCNX Healthcare · MRP ₹144.00
  10. ₹15.10/unitIsopure · 10 softgel capsuleGenees Pharmaceuticals · MRP ₹151.00
  11. ₹15.31/unitIsotino · 10 softgel capsuleKivi Labs · MRP ₹153.10
  12. ₹15.80/unitNayzit · 10 softgel capsuleAlniche Life Sciences · MRP ₹158.00
The other 18 by price per unit
  1. ₹16.10/unitAccufine · 10 softgel capsuleHealing Pharma India · MRP ₹161.00
  2. ₹17.20/unitI Deriva · 10 softgel capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹172.03
  3. ₹17.25/unitLacne · 10 softgel capsuleLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹172.50
  4. ₹18.09/unitPinoin · 10 softgel capsuleEast West Pharma · MRP ₹180.94
  5. ₹18.30/unitD Acne I · 10 softgel capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹183.00
  6. ₹18.30/unitTufacne · 10 softgel capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹183.00
  7. ₹18.50/unitTretiva · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹185.00
  8. ₹18.84/unitI 10 · 10 softgel capsulePrism Lifescience · MRP ₹188.44
  9. ₹19.22/unitResoten · 10 softgel capsuleKLM Laboratories · MRP ₹192.19
  10. ₹19.40/unitIbitret · 10 softgel capsuleLinux Laboratories · MRP ₹194.00
  11. ₹19.70/unitIsotane · 10 softgel capsuleMicro Labs · MRP ₹197.00
  12. ₹21.09/unitTretin Iso · 10 softgel capsuleHegde & Hegde · MRP ₹210.93
  13. ₹21.09/unitZitblow · 10 softgel capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹210.93
  14. ₹22.16/unitAcutret · 10 softgel capsuleIpca Laboratories · MRP ₹221.62
  15. ₹23.05/unitIsotroin · 15 softgel capsuleCipla · MRP ₹345.82
  16. ₹24.00/unitSotret · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹240.00
  17. ₹24.38/unitIsoin · 10 softgel capsuleWallace Pharmaceuticals · MRP ₹243.75
  18. ₹92.00/unitVesanoid · 100 softgel capsuleRoche · MRP ₹9,200

Isotretinoin Tablet 20 mg

14 packs, ₹14.00 to ₹32.63 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹14.00/tabletSaferet · 30 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹420.00
  2. ₹14.90/tabletAcnezac · 10 tabletOlcare · MRP ₹149.00
  3. ₹16.80/tabletIsowell · 10 tabletCurious Biotech · MRP ₹168.00
  4. ₹16.88/tabletEthitret · 10 tabletEthinext Pharma · MRP ₹168.75
  5. ₹17.86/tabletAcnerus I · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹178.58
  6. ₹19.80/tabletIsotrenol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹198.00
  7. ₹21.00/tabletIsograce · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹210.00
  8. ₹22.46/tabletIsopex · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹224.60
  9. ₹24.38/tabletIso-Clin · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹243.75
  10. ₹24.75/tabletActame · 10 tabletSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹247.50
  11. ₹25.13/tabletGlotret · 10 tabletTricos Dermatologics · MRP ₹251.25
  12. ₹25.50/tabletIsolox · 10 tabletPercos India · MRP ₹255.00
The other 2 by price per tablet
  1. ₹26.50/tabletDjisio · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹265.00
  2. ₹32.63/tabletRezisort · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹326.25

Isotretinoin Tablet 10 mg

11 packs, ₹9.43 to ₹21.75 per tablet.

  1. ₹9.43/tabletIsonak · 10 tabletPraise Pharma · MRP ₹94.31
  2. ₹11.00/tabletSaferet · 30 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹330.00
  3. ₹12.59/tabletIsopev · 10 tabletPretium Pharmaceuticals · MRP ₹125.89
  4. ₹13.39/tabletAcnerus I · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹133.93
  5. ₹13.50/tabletIsowell · 10 tabletCurious Biotech · MRP ₹135.00
  6. ₹14.00/tabletIsograce · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹140.00
  7. ₹14.85/tabletAcnetret · 10 tabletBios Lab · MRP ₹148.50
  8. ₹16.88/tabletGlotret · 10 tabletTricos Dermatologics · MRP ₹168.75
  9. ₹17.34/tabletIsolox · 10 tabletPercos India · MRP ₹173.44
  10. ₹20.06/tabletActame · 10 tabletSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹200.62
  11. ₹21.75/tabletRezisort · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹217.50

Isotretinoin Softgel Capsule 30 mg

6 packs, ₹31.41 to ₹39.60 per unit.

  1. ₹31.41/unitTretiva · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹314.06
  2. ₹31.88/unitActame · 10 softgel capsuleSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹318.75
  3. ₹34.32/unitIsotroin · 10 softgel capsuleCipla · MRP ₹343.15
  4. ₹34.53/unitAcutret · 10 softgel capsuleIpca Laboratories · MRP ₹345.33
  5. ₹35.63/unitSotret · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹356.25
  6. ₹39.60/unitAccufine · 10 softgel capsuleHealing Pharma India · MRP ₹396.00

Isotretinoin Tablet 5 mg

5 packs, ₹8.48 to ₹12.00 per tablet.

  1. ₹8.48/tabletPinoin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹84.84
  2. ₹8.91/tabletIsoret · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹89.06
  3. ₹9.90/tabletIsograce · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹99.00
  4. ₹10.69/tabletGlotret · 10 tabletTricos Dermatologics · MRP ₹106.87
  5. ₹12.00/tabletActame · 10 tabletSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹120.00

Isotretinoin Tablet 30 mg

5 packs, ₹13.39 to ₹32.34 per tablet.

  1. ₹13.39/tabletSaferet · 30 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹401.79
  2. ₹17.70/tabletSaferet · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹177.00
  3. ₹25.30/tabletIsograce · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹253.00
  4. ₹31.50/tabletIsogold (Eume) · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹315.00
  5. ₹32.34/tabletGlotret · 10 tabletTricos Dermatologics · MRP ₹323.43

Isotretinoin Capsule 10 mg

5 packs, ₹11.00 to ₹20.44 per capsule.

  1. ₹11.00/capsuleIsotix · 10 capsulePhoenix Lifesciences · MRP ₹110.00
  2. ₹14.91/capsuleSkinista · 10 capsuleEntod Pharmaceuticals · MRP ₹149.06
  3. ₹15.55/capsuleIsozip · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹155.53
  4. ₹17.25/capsuleIsogold (Eume) · 10 capsuleEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹172.50
  5. ₹20.44/capsuleTyret O · 10 capsuleOmni Life Sciences · MRP ₹204.38

Isotretinoin Softgel Capsule 5 mg

4 packs, ₹9.50 to ₹13.07 per unit.

  1. ₹9.50/unitAccufine · 10 softgel capsuleHealing Pharma India · MRP ₹95.00
  2. ₹10.31/unitTretiva · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹103.13
  3. ₹12.16/unitAcutret · 10 softgel capsuleIpca Laboratories · MRP ₹121.64
  4. ₹13.07/unitIsotroin · 10 softgel capsuleCipla · MRP ₹130.65

Isotretinoin Capsule 16 mg

3 packs, ₹28.67 to ₹32.00 per capsule.

  1. ₹28.67/capsuleResoten · 15 capsuleKLM Laboratories · MRP ₹430.00
  2. ₹30.00/capsuleDeriva I · 15 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
  3. ₹32.00/capsuleTretiva · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹320.00

Isotretinoin Capsule 8 mg

3 packs, ₹17.33 to ₹21.00 per capsule.

  1. ₹17.33/capsuleResoten · 15 capsuleKLM Laboratories · MRP ₹260.00
  2. ₹18.50/capsuleDeriva I · 15 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹277.50
  3. ₹21.00/capsuleTretiva · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹210.00

Isotretinoin Cream 0.025 mg

2 packs, ₹3.53 to ₹5.47 per g.

  1. ₹3.53/gIsofeel · 30 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹106.00
  2. ₹5.47/gPinoin · 20 gm creamEast West Pharma · MRP ₹109.47

Isotretinoin Softgel Capsule 40 mg

2 packs, ₹33.60 to ₹37.03 per unit.

  1. ₹33.60/unitSotret · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹336.00
  2. ₹37.03/unitTretiva · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹370.31

Isotretinoin Capsule 40 mg

1 pack, ₹48.00 per capsule.

  1. ₹48.00/capsuleAccufine · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹480.00

Isotretinoin Cream

1 pack, ₹3.00 per g.

  1. ₹3.00/gAcno · 15 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹45.00

Isotretinoin Soap

1 pack, ₹0.32 per g.

  1. ₹0.32/gAcno · 75 gm soapIntas Pharmaceuticals · MRP ₹24.37

Isotretinoin Serum

1 pack, ₹33.00 per ml.

  1. ₹33.00/mlAczit · 30 ml serumCanixa Life Sciences · MRP ₹990.00

Isotretinoin Cream 0.5 %

1 pack, ₹4.08 per g.

  1. ₹4.08/gAiret · 15 gm creamMenarini India · MRP ₹61.13

Isotretinoin Capsule 24 mg

1 pack, ₹32.62 per capsule.

  1. ₹32.62/capsuleDeriva I · 15 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹489.37

Isotretinoin Tablet 500 mg

1 pack, ₹8.50 per tablet.

  1. ₹8.50/tabletFace · 10 tabletArehk Healthcare · MRP ₹85.00

Isotretinoin Softgel 20 mg

1 pack, ₹34.88 per unit.

  1. ₹34.88/unitIso Aret · 10 softgelMenarini India · MRP ₹348.75

Isotretinoin Cream 0.5 mg

1 pack, ₹4.01 per g.

  1. ₹4.01/gIsofeel · 30 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹120.31

Isotretinoin Capsule 20 mg

1 pack, ₹19.97 per capsule.

  1. ₹19.97/capsuleIsopev · 10 capsulePretium Pharmaceuticals · MRP ₹199.68

Isotretinoin Capsule 5 mg

1 pack, ₹8.90 per capsule.

  1. ₹8.90/capsuleIsotino · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹88.95

Isotretinoin Capsule

1 pack, ₹19.50 per capsule.

  1. ₹19.50/capsuleIsotrue · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹195.00

Isotretinoin Softgel Capsule 16 mg

1 pack, ₹37.00 per unit.

  1. ₹37.00/unitSotret NF · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹370.00

Isotretinoin Softgel Capsule 24 mg

1 pack, ₹37.03 per unit.

  1. ₹37.03/unitSotret NF · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹370.31

Isotretinoin Softgel Capsule 8 mg

1 pack, ₹25.50 per unit.

  1. ₹25.50/unitSotret NF · 10 softgel capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹255.00

Isotretinoin Softgel Capsule 25 mg

1 pack, ₹27.19 per unit.

  1. ₹27.19/unitTretiva · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹271.88

Isotretinoin Facewash

1 pack, ₹6.00 per ml.

  1. ₹6.00/mlZitblow · 100 ml facewashMankind Pharmaceuticals · MRP ₹600.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.