Medicines / Molecules / Isopropyl Alcohol

Isopropyl AlcoholEvery pack, by price.

5 packs of Isopropyl Alcohol on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
5
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 5

Packs, lowest price per unit first

Isopropyl Alcohol Liquid 70 %

2 packs, ₹0.70 to ₹3.50 per ml.

  1. ₹0.70/mlCiprit · 100 ml liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
  2. ₹3.50/mlCiprit · 400 ml liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹1,400

Isopropyl Alcohol Spirit

1 pack, ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.21/mlDr.spirit · 100 ml spiritTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹21.00

Isopropyl Alcohol Syrup

1 pack, ₹0.20 per ml.

  1. ₹0.20/mlDr.spirit · 400 ml syrupTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹80.00

Isopropyl Alcohol Ear Drops

1 pack, ₹22.50 per ml.

  1. ₹22.50/mlEardri · 10 ml ear dropsNulife Pharmaceuticals · MRP ₹225.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.