Medicines / Molecules / Isoflurane

IsofluraneEvery pack, by price.

18 packs of Isoflurane on NPPA's price list for July 2026: 11 brands from 6 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
18
Brands
11
Companies
6
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 18

Packs, lowest price per unit first

Isoflurane Oral Liquid 100 %

5 packs, ₹0.82 to ₹10.41 per ml.

  1. ₹0.82/mlIsoflurane USP · 100 ml oral liquidBaxter India · MRP ₹82.40
  2. ₹10.31/mlSosrane · 250 ml oral liquidNeon Laboratories · MRP ₹2,577
  3. ₹10.31/mlSosrane [isoflurane] · 100 ml oral liquidNeon Laboratories · MRP ₹1,031
  4. ₹10.37/mlSosrane · 30 ml oral liquidNeon Laboratories · MRP ₹311.15
  5. ₹10.41/mlForane · 250 ml oral liquidAbbott Healthcare · MRP ₹2,603

Isoflurane Oral Liquid

5 packs, ₹7.64 to ₹10.93 per ml.

  1. ₹7.64/mlSosrne · 100 ml oral liquidNeon Laboratories · MRP ₹763.75
  2. ₹10.13/mlIsifrane · 100 ml oral liquidAbbott Healthcare · MRP ₹1,013
  3. ₹10.13/mlIsifrane · 250 ml oral liquidAbbott Healthcare · MRP ₹2,533
  4. ₹10.41/mlIsoflurane (Abbott) · 250 ml oral liquidAbbott Healthcare · MRP ₹2,603
  5. ₹10.93/mlIsoflurane (Abbott) · 100 ml oral liquidAbbott Healthcare · MRP ₹1,093

Isoflurane Anaesthetic

2 packs, ₹10.30 to ₹10.48 per ml.

  1. ₹10.30/mlIsotroy · 250 ml anaestheticTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹2,575
  2. ₹10.48/mlIsoflurane · 250 ml anaestheticRaman & Weil · MRP ₹2,619

Isoflurane Anaesthetic 100 %

1 pack, ₹12.72 per ml.

  1. ₹12.72/mlAerrane · 250 ml anaestheticBaxter India · MRP ₹3,180

Isoflurane Injection 250 ml

1 pack, ₹10.31 per ml.

  1. ₹10.31/mlIflurane · 250 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹2,577

Isoflurane Anaesthetic 30 mg

1 pack, ₹10.37 per ml.

  1. ₹10.37/mlIflurane · 30 ml anaestheticSamarth Life Sciences · MRP ₹311.20

Isoflurane Oral Solution 250 ml

1 pack, ₹9.45 per ml.

  1. ₹9.45/mlIsoflurane · 30 ml oral solutionRaman & Weil · MRP ₹283.59

Isoflurane Anaesthetic 30 ml

1 pack, ₹10.30 per ml.

  1. ₹10.30/mlIsotroy · 30 ml anaestheticTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹309.00

Isoflurane Anaesthetic 40 mg

1 pack, ₹10.30 per ml.

  1. ₹10.30/mlIsotroy · 100 ml anaestheticTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹1,030

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Liquid 100 % · ceiling 9.88 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.