Medicines / Molecules / Iron + Folic Acid

Iron + Folic AcidEvery pack, by price.

114 packs of Iron + Folic Acid on NPPA's price list for July 2026: 82 brands from 67 companies, in 41 forms and strengths.

Packs
114
Brands
82
Companies
67
Forms and strengths
41
Price-controlled packs
0 of 114

Packs, lowest price per unit first

Iron + Folic Acid Tablet 100/1.5 mg

21 packs, ₹8.10 to ₹18.60 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹8.10/tabletFeripro · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹81.00
  2. ₹8.20/tabletHeamwar · 10 tabletBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹82.00
  3. ₹9.25/tabletI (Helios) · 15 tabletHelios Pharmaceuticals · MRP ₹138.75
  4. ₹9.28/tabletCadofer · 10 tabletCadell Health Care · MRP ₹92.80
  5. ₹10.22/tabletCocafe XT · 10 tabletZovaitalia Bio Tech · MRP ₹102.19
  6. ₹10.78/tabletFrezcon · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹107.81
  7. ₹10.90/tabletPratidin XT · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹109.03
  8. ₹11.72/tabletExtrafer (Value) · 10 tabletValue Formulations · MRP ₹117.19
  9. ₹11.73/tabletFerizac · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹117.30
  10. ₹12.00/tabletFerimax XT · 10 tabletJarun Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  11. ₹12.90/tabletFered XT · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
  12. ₹13.95/tabletTerciron · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹139.50
The other 9 by price per tablet
  1. ₹14.30/tabletEstrafer XT · 10 tabletEstragen Pharma · MRP ₹142.97
  2. ₹15.46/tabletNokifer · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹154.58
  3. ₹15.47/tabletMaxred · 10 tabletElement Pharmaceuticals · MRP ₹154.68
  4. ₹15.65/tabletGlobiron XT · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹156.54
  5. ₹16.94/tabletFerglow XT · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹169.41
  6. ₹17.53/tabletCoehb XT · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹175.31
  7. ₹18.10/tabletFerriwok · 10 tabletWockhardt · MRP ₹181.00
  8. ₹18.52/tabletIross XT · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹185.15
  9. ₹18.60/tabletIlyp XT · 15 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹279.00

Iron + Folic Acid Syrup 50/0.5 mg

12 packs, ₹0.08 to ₹0.94 per ml.

  1. ₹0.08/mlHemoforte · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹7.56
  2. ₹0.17/mlFercee Gold · 300 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹50.00
  3. ₹0.26/mlHemoforte · 450 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹118.75
  4. ₹0.30/mlUniferon Forte · 225 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹66.55
  5. ₹0.48/mlTonikem Red · 300 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹143.00
  6. ₹0.74/mlHemoforte · 300 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹222.00
  7. ₹0.78/mlHepp Forte · 300 ml syrupLupin · MRP ₹234.40
  8. ₹0.80/mlHappylab · 300 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹238.70
  9. ₹0.81/mlHemolab · 450 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹366.00
  10. ₹0.83/mlHemolab · 300 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹248.00
  11. ₹0.85/mlUniferon Forte · 450 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹382.50
  12. ₹0.94/mlHaemokind Gold · 300 ml syrupMankind Prime Labs · MRP ₹280.75

Iron + Folic Acid Tablet

10 packs, ₹0.74 to ₹17.50 per tablet.

  1. ₹0.74/tabletFeriton · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹7.43
  2. ₹3.09/tabletFericip · 10 tabletCipla · MRP ₹30.93
  3. ₹7.92/tabletFtwo · 10 tabletCaplet India · MRP ₹79.22
  4. ₹8.50/tabletHembeec · 10 tabletOlcare · MRP ₹85.00
  5. ₹9.28/tabletIrofit XT · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹92.80
  6. ₹11.20/tabletEvaglow XT · 10 tabletOlcare · MRP ₹112.00
  7. ₹12.40/tabletRaricap · 30 tabletEris Lifesciences · MRP ₹371.98
  8. ₹12.50/tabletFerrifort · 10 tabletAustro Lab · MRP ₹125.00
  9. ₹12.66/tabletFerotroy · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹126.64
  10. ₹17.50/tabletQptone Gold · 10 tabletQuality Pharma · MRP ₹175.00

Iron + Folic Acid Syrup 30 Mg/550 mcg

9 packs, ₹0.54 to ₹0.97 per ml.

  1. ₹0.54/mlRbh Plus · 200 ml syrupWinsome Lab · MRP ₹107.81
  2. ₹0.69/mlIrorich · 300 ml syrupLupin · MRP ₹208.00
  3. ₹0.79/mlZenfer XT · 150 ml syrupNoel Pharmaceuticals · MRP ₹119.00
  4. ₹0.82/mlFrezcon · 200 ml syrupDr. Johns Laboratories · MRP ₹164.06
  5. ₹0.83/mlAscolife (Intra) · 150 ml syrupIntra Labs · MRP ₹123.75
  6. ₹0.85/mlOptifer Nxt · 150 ml syrupGufic Bioscience · MRP ₹126.78
  7. ₹0.88/mlMymifer · 200 ml syrupHBC Lifesciences · MRP ₹175.31
  8. ₹0.93/mlBered XT (Apple) · 150 ml syrupApple Lifescience · MRP ₹138.75
  9. ₹0.97/mlFenity · 150 ml syrupSignity Pharmaceuticals · MRP ₹145.31

Iron + Folic Acid Syrup

8 packs, ₹0.31 to ₹0.75 per ml.

  1. ₹0.31/mlFerrifort · 150 ml syrupAustro Lab · MRP ₹45.75
  2. ₹0.45/mlHembeec · 200 ml syrupOlcare · MRP ₹90.47
  3. ₹0.56/mlRusitone · 200 ml syrupRusi Remedies · MRP ₹112.50
  4. ₹0.62/mlHembeec · 150 ml syrupOlcare · MRP ₹92.63
  5. ₹0.63/mlIfihep · 300 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹188.56
  6. ₹0.65/mlIndifer FT · 200 ml syrupIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹130.88
  7. ₹0.68/mlNufer XT · 150 ml syrupMed Manor Organics · MRP ₹102.09
  8. ₹0.75/mlEvaglow XT · 200 ml syrupOlcare · MRP ₹149.00

Iron + Folic Acid Suspension 30 Mg/550 mcg

4 packs, ₹0.91 to ₹1.55 per ml.

  1. ₹0.91/mlEstrafer XT · 150 ml suspensionEstragen Pharma · MRP ₹136.16
  2. ₹0.96/mlFE 3 XT · 150 ml suspensionDr. Johns Laboratories · MRP ₹143.44
  3. ₹1.11/mlFe-Z XT · 150 ml suspensionMapra Laboratories · MRP ₹165.93
  4. ₹1.55/mlIlyp XT · 150 ml suspensionZorvia Healthcare · MRP ₹232.00

Iron + Folic Acid Drops 10 Mg/100 mcg

4 packs, ₹5.33 to ₹9.40 per ml.

  1. ₹5.33/mlFerglow · 15 ml dropsZydus Healthcare · MRP ₹79.96
  2. ₹5.41/mlFE 3 XT · 15 ml dropsDr. Johns Laboratories · MRP ₹81.11
  3. ₹6.87/mlFe-Z XT · 15 ml dropsMapra Laboratories · MRP ₹103.07
  4. ₹9.40/mlIlyp XT · 15 ml dropsZorvia Healthcare · MRP ₹141.00

Iron + Folic Acid Capsule

4 packs, ₹5.93 to ₹32.50 per capsule.

  1. ₹5.93/capsuleFefol · 30 capsuleGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹177.80
  2. ₹6.00/capsuleFerotin · 15 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹90.00
  3. ₹7.53/capsuleFenules · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹75.25
  4. ₹32.50/capsuleHaemtinga · 2 capsuleInga Laboratories · MRP ₹65.00

Iron + Folic Acid Drops

3 packs, ₹1.25 to ₹41.31 per ml.

  1. ₹1.25/mlFericip XT · 15 ml dropsCipla · MRP ₹18.75
  2. ₹19.00/mlTasiron · 14 ml dropsCipla · MRP ₹266.06
  3. ₹41.31/mlTasiron · 3.5 ml dropsCipla · MRP ₹165.25

Iron + Folic Acid Syrup 30/1.5 mg

2 packs, ₹0.67 to ₹0.79 per ml.

  1. ₹0.67/mlCadofer · 200 ml syrupCadell Health Care · MRP ₹134.06
  2. ₹0.79/mlNokifer · 150 ml syrupRonyd Health Care · MRP ₹119.00

Iron + Folic Acid Suspension

2 packs, ₹1.25 to ₹1.69 per ml.

  1. ₹1.25/mlFtwo · 150 ml suspensionCaplet India · MRP ₹187.07
  2. ₹1.69/mlFaro XT · 150 ml suspensionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹252.89

Iron + Folic Acid Tablet 100/0.5 mg

2 packs, ₹10.45 to ₹25.31 per tablet.

  1. ₹10.45/tabletFe(hetero) · 15 tabletHetero Healthcare · MRP ₹156.75
  2. ₹25.31/tabletFecontin F · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹253.13

Iron + Folic Acid Tablet 100 Mg/1000 mcg

2 packs, ₹3.03 to ₹10.34 per tablet.

  1. ₹3.03/tabletFemed · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹30.30
  2. ₹10.34/tabletTrifer · 15 tabletApex Laboratories · MRP ₹155.16

Iron + Folic Acid Drops 10/0.3 mg

2 packs, ₹3.72 to ₹6.14 per ml.

  1. ₹3.72/mlFesency · 30 ml dropsEncore Healthcare · MRP ₹111.56
  2. ₹6.14/mlRaricap l · 30 ml dropsEris Lifesciences · MRP ₹184.16

Iron + Folic Acid Tablet 25/0.3 mg

2 packs, ₹4.62 to ₹8.71 per tablet.

  1. ₹4.62/tabletFesency · 40 tabletEncore Healthcare · MRP ₹184.69
  2. ₹8.71/tabletRaricap · 40 tabletEris Lifesciences · MRP ₹348.29

Iron + Folic Acid Suspension 30 Mg/500 mcg

2 packs, ₹0.89 to ₹1.26 per ml.

  1. ₹0.89/mlIrosia · 200 ml suspensionMeditia Labs · MRP ₹178.13
  2. ₹1.26/mlPratidin XT · 150 ml suspensionShine Pharmaceuticals · MRP ₹188.95

Iron + Folic Acid Syrup 15 Mg/500 mcg

1 pack, ₹1.97 per ml.

  1. ₹1.97/mlFaa-20 · 150 ml syrupLupin · MRP ₹295.25

Iron + Folic Acid Capsule 150/0.5 mg

1 pack, ₹5.93 per capsule.

  1. ₹5.93/capsuleFefol · 15 capsuleGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹88.90

Iron + Folic Acid Syrup 33/1.5 mg

1 pack, ₹0.93 per ml.

  1. ₹0.93/mlFenext · 150 ml syrupKanad Labs · MRP ₹139.50

Iron + Folic Acid Tablet 100/1.1 mg

1 pack, ₹13.91 per tablet.

  1. ₹13.91/tabletFericip XT · 10 tabletCipla · MRP ₹139.11

Iron + Folic Acid Injection 75 Mg/750 mcg

1 pack, ₹39.77 per ml.

  1. ₹39.77/mlFerikind Plus RF · 1.5 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.54

Iron + Folic Acid Tablet 100/15 mg

1 pack, ₹2.17 per tablet.

  1. ₹2.17/tabletFerim XT · 10 tabletElder Labs · MRP ₹21.70

Iron + Folic Acid Tablet 100 Mg/150 mcg

1 pack, ₹12.00 per tablet.

  1. ₹12.00/tabletFeritas XT New · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹120.00

Iron + Folic Acid Tablet 100 Mg/350 mcg

1 pack, ₹16.64 per tablet.

  1. ₹16.64/tabletFerium · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹166.35

Iron + Folic Acid Syrup 100/1.5 mg

1 pack, ₹0.90 per ml.

  1. ₹0.90/mlFeron XT · 200 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹180.00

Iron + Folic Acid Syrup 25/0.3 mg

1 pack, ₹1.14 per ml.

  1. ₹1.14/mlFesency · 150 ml syrupEncore Healthcare · MRP ₹170.63

Iron + Folic Acid Tablet 12/5 mg

1 pack, ₹39.00 per tablet.

  1. ₹39.00/tabletGeroz · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹390.00

Iron + Folic Acid Capsule 100/1.5 mg

1 pack, ₹25.00 per capsule.

  1. ₹25.00/capsuleGlobac Active · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹250.00

Iron + Folic Acid Capsule 100/1.1 mg

1 pack, ₹11.55 per capsule.

  1. ₹11.55/capsuleGrowell-Xt · 10 capsuleReliance Formulation · MRP ₹115.50

Iron + Folic Acid Syrup 30 Mg/500 mcg

1 pack, ₹0.92 per ml.

  1. ₹0.92/mlHeamwar · 150 ml syrupBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹137.50

11 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.