Medicines / Molecules / Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid

Iron + Cyanocobalamin + Folic AcidEvery pack, by price.

11 packs of Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 10 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
11
Brands
10
Companies
10
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 11

Packs, lowest price per unit first

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Tablet

3 packs, ₹6.00 to ₹15.00 per tablet.

  1. ₹6.00/tabletFeretate · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  2. ₹9.69/tabletHemodac · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹96.89
  3. ₹15.00/tabletAdeonyl XT · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹150.00

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Suspension 30 MG/5 MCG/1 mg

1 pack, ₹1.13 per ml.

  1. ₹1.13/mlAminoglobin · 150 ml suspensionAdonis Laboratories · MRP ₹169.40

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Tablet 60 Mg/1/400 mcg

1 pack, ₹8.00 per tablet.

  1. ₹8.00/tabletFebired · 15 tabletEcon Healthcare · MRP ₹120.00

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Suspension 100 MG/10 MCG/1 mg

1 pack, ₹0.75 per ml.

  1. ₹0.75/mlFerhance · 200 ml suspensionHegde & Hegde · MRP ₹150.00

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Syrup

1 pack, ₹1.33 per ml.

  1. ₹1.33/mlFerhance · 150 ml syrupHegde & Hegde · MRP ₹200.00

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Capsule

1 pack, ₹6.13 per capsule.

  1. ₹6.13/capsuleFerzen · 15 capsuleZen Labs India · MRP ₹92.00

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Injection 50 Mg/500/50 mcg

1 pack, ₹43.54 per ml.

  1. ₹43.54/mlJectocos Plus · 1.5 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹87.07

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Tablet 15 mg

1 pack, ₹49.80 per tablet.

  1. ₹49.80/tabletTasiron · 10 tabletCipla · MRP ₹498.00

Iron + Cyanocobalamin + Folic Acid Suspension

1 pack, ₹3.23 per ml.

  1. ₹3.23/mlTofe CI · 200 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹645.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.