Medicines / Molecules / Ipratropium

IpratropiumEvery pack, by price.

5 packs of Ipratropium on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
5
Brands
2
Companies
2
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
1 of 5

Packs, lowest price per unit first

Ipratropium Oral Solution 250 mcg

1 pack, ₹3.10 per ml.

  1. ₹3.10/mlIpneb · 15 ml oral solutionLupin · MRP ₹46.55

Ipratropium Inhaler 20 mcg

1 pack, ₹0.76 per unit. Price-controlled: ceiling ₹2.53 per unit.

  1. ₹0.76/unitIpravent · 200 mdi inhalerCipla · MRP ₹151.21

Ipratropium Respules 250 mcg

1 pack, ₹3.11 per ml.

  1. ₹3.11/mlIpravent · 15 ml respulesCipla · MRP ₹46.61

Ipratropium Rotacap 40 mcg

1 pack, ₹3.93 per unit.

  1. ₹3.93/unitIpravent · 30 rotacapCipla · MRP ₹117.80

Ipratropium Respules 500 mcg

1 pack, ₹3.11 per ml.

  1. ₹3.11/mlIpravent · 2 ml respulesCipla · MRP ₹6.21

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Inhalation 20 mcg · ceiling 0.78 ₹ (1 Dose)Order S.O. 1581(E)
  2. 25 Mar 2026Solution 250 mcg · ceiling 2.98 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.