Medicines / Molecules / Ibuprofen

IbuprofenEvery pack, by price.

32 packs of Ibuprofen on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 13 companies, in 15 forms and strengths.

Packs
32
Brands
16
Companies
13
Forms and strengths
15
Price-controlled packs
12 of 32

Packs, lowest price per unit first

Ibuprofen Tablet 400 mg

7 packs, ₹0.50 to ₹4.18 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.23 per tablet.

  1. ₹0.50/tabletIbuprofen(jag) · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹5.00
  2. ₹0.75/tabletIbuprofen(cadila) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹7.50
  3. ₹1.29/tabletBrufen · 20 tabletAbbott India · MRP ₹25.75
  4. ₹1.33/tabletBrufen · 15 tabletAbbott India · MRP ₹20.00
  5. ₹1.51/tabletIbuprofen (Makers) · 100 tabletMakers Labs · MRP ₹150.50
  6. ₹3.74/tabletFenlong · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹37.43
  7. ₹4.18/tabletIcparil · 10 tabletIcpa Health Products · MRP ₹41.80

Ibuprofen Tablet 200 mg

5 packs, ₹0.35 to ₹3.99 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.72 per tablet.

  1. ₹0.35/tabletIbuprofen(jag) · 100 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹34.92
  2. ₹0.38/tabletIbuprofen (Makers) · 100 tabletMakers Labs · MRP ₹37.50
  3. ₹0.76/tabletBrufen · 15 tabletAbbott India · MRP ₹11.34
  4. ₹1.13/tabletBrufen · 10 tabletAbbott India · MRP ₹11.34
  5. ₹3.99/tabletFenlong · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹39.93

Ibuprofen Liniment

3 packs, ₹1.33 to ₹2.40 per ml.

  1. ₹1.33/mlFenlong · 15 ml linimentS K N Organics · MRP ₹20.00
  2. ₹2.23/mlFenlong · 30 ml linimentS K N Organics · MRP ₹67.00
  3. ₹2.40/mlFenlong MR · 30 ml linimentS K N Organics · MRP ₹72.00

Ibuprofen Infusion 400 mg

3 packs, ₹1.54 to ₹4.69 per ml.

  1. ₹1.54/mlIbugesic Rtu · 100 ml infusionCipla · MRP ₹154.27
  2. ₹3.03/mlIbumend · 100 ml infusionNeon Laboratories · MRP ₹302.80
  3. ₹4.69/mlInzan · 100 ml infusionHetero Healthcare · MRP ₹468.75

Ibuprofen Gel

2 packs, ₹3.69 to ₹3.97 per g.

  1. ₹3.69/gFenlong · 10 gm gelS K N Organics · MRP ₹36.87
  2. ₹3.97/gAcefen · 30 gm gelBueno Salud Care India · MRP ₹119.00

Ibuprofen Tablet 600 mg

2 packs, ₹0.75 to ₹2.91 per tablet.

  1. ₹0.75/tabletIbuprofen(jag) · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹7.50
  2. ₹2.91/tabletBrufen · 15 tabletAbbott India · MRP ₹43.70

Ibuprofen Tablet

2 packs, ₹0.73 to ₹8.10 per tablet.

  1. ₹0.73/tabletIbuflam · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹7.33
  2. ₹8.10/tabletFenlong S · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹80.95

Ibuprofen Syrup 100 mg

1 pack, ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.21/mlBrufen · 60 ml syrupAbbott India · MRP ₹12.70

Ibuprofen Softgel Capsule 200 mg

1 pack, ₹3.41 per unit.

  1. ₹3.41/unitBrufen · 10 softgel capsuleAbbott India · MRP ₹34.14

Ibuprofen Oil

1 pack, ₹1.94 per ml.

  1. ₹1.94/mlFenlong · 50 ml oilS K N Organics · MRP ₹97.00

Ibuprofen Gel 8 %

1 pack, ₹0.84 per g.

  1. ₹0.84/gIbugel · 15 gm gelWest Coast Pharma Works · MRP ₹12.60

Ibuprofen Suspension 100 mg

1 pack, ₹0.24 per ml.

  1. ₹0.24/mlIbugesic · 100 ml suspensionCipla · MRP ₹23.64

Ibuprofen Spray 200 mg

1 pack, ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.21/mlIbugesic · 100 ml sprayCipla · MRP ₹20.78

Ibuprofen Injection 800 mg

1 pack, ₹30.00 per ml.

  1. ₹30.00/mlIbugesic · 8 ml injectionCipla · MRP ₹240.00

Ibuprofen Infusion

1 pack, ₹4.92 per ml.

  1. ₹4.92/mlIbux Rts · 100 ml infusionAkumentis Healthcare · MRP ₹492.19

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Oral Liquid 100 mg/ 5 ml · ceiling 0.22 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Capsule 200 mg · ceiling 3.41 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1581(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 200 mg · ceiling 0.72 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Capsule 400 mg · ceiling 1.34 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 1.23 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.