Medicines / Molecules / Hydroxyzine

HydroxyzineEvery pack, by price.

134 packs of Hydroxyzine on NPPA's price list for July 2026: 51 brands from 46 companies, in 20 forms and strengths.

Packs
134
Brands
51
Companies
46
Forms and strengths
20
Price-controlled packs
0 of 134

Packs, lowest price per unit first

Hydroxyzine Tablet 25 mg

43 packs, ₹0.01 to ₹19.23 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.01/tabletOltrex · 10 tabletOlcare · MRP ₹0.11
  2. ₹0.79/tabletHistarex · 15 tabletUniventis Medicare · MRP ₹11.79
  3. ₹0.90/tabletAjatrax · 15 tabletAjanta Pharma · MRP ₹13.50
  4. ₹1.40/tabletD-Rax · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹14.00
  5. ₹1.97/tabletHydroxyzone · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹19.69
  6. ₹2.50/tabletHyxin · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
  7. ₹2.59/tabletUnihyzi · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹25.89
  8. ₹2.80/tabletHymax (Luc) · 10 tabletLucrose Pharma · MRP ₹28.00
  9. ₹3.20/tabletAtazis · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹32.00
  10. ₹3.20/tabletMarzine (Mar) · 10 tabletMarsha Pharma · MRP ₹32.03
  11. ₹3.47/tabletHydroxyzone · 15 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹52.00
  12. ₹3.80/tabletAxaria · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹38.00
The other 31 by price per tablet
  1. ₹3.94/tabletAtazest · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹39.41
  2. ₹3.94/tabletPsytrax · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹39.38
  3. ₹3.99/tabletAtzine · 15 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹59.85
  4. ₹4.21/tabletHyzine · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹42.10
  5. ₹4.24/tabletHistasafe · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹42.38
  6. ₹4.50/tabletKepease · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹45.00
  7. ₹4.63/tabletHizet · 15 tabletTalent India · MRP ₹69.38
  8. ₹4.68/tabletHistagold · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹46.75
  9. ₹4.69/tabletVistarax · 10 tabletPrism Lifescience · MRP ₹46.88
  10. ₹4.73/tabletHydil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹47.33
  11. ₹4.74/tabletPrutrip · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹47.38
  12. ₹4.77/tabletAlerex · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹71.60
  13. ₹4.81/tabletHydrax · 15 tabletElder Projects · MRP ₹72.19
  14. ₹4.88/tabletHilerin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹48.78
  15. ₹4.90/tabletA Rex (Intel) · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹49.00
  16. ₹5.00/tabletAtarock · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹75.00
  17. ₹5.17/tabletHynorax · 15 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹77.60
  18. ₹5.20/tabletAverzine · 15 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹78.00
  19. ₹5.62/tabletArotex · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹56.20
  20. ₹5.73/tabletAtarise · 15 tabletHealing Pharma India · MRP ₹86.00
  21. ₹6.41/tabletPru · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹64.09
  22. ₹6.42/tabletHyrax · 10 tabletPalsons Derma · MRP ₹64.22
  23. ₹6.60/tabletHicosyn · 15 tabletKLM Laboratories · MRP ₹99.00
  24. ₹6.75/tabletPrutrax · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹67.50
  25. ₹7.21/tabletHistaease · 15 tabletLupin · MRP ₹108.20
  26. ₹7.76/tabletHynosure · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹77.60
  27. ₹7.80/tabletAtarax · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹117.04
  28. ₹7.80/tabletAtarex · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹117.04
  29. ₹14.67/tabletEtarex · 15 tabletElder Labs · MRP ₹220.00
  30. ₹14.80/tabletGaladaz · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹148.00
  31. ₹19.23/tabletUrtigo · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹192.32

Hydroxyzine Tablet 10 mg

28 packs, ₹0.77 to ₹9.62 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.77/tabletD-Rax · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹7.68
  2. ₹1.60/tabletPsytrax · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹16.00
  3. ₹1.70/tabletHistagold · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹16.96
  4. ₹1.95/tabletHydil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹19.50
  5. ₹2.06/tabletAtzine · 15 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹30.94
  6. ₹2.09/tabletUnihyzi · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹20.90
  7. ₹2.20/tabletKepease · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹22.00
  8. ₹2.27/tabletHistarex · 15 tabletUniventis Medicare · MRP ₹34.03
  9. ₹2.37/tabletHizet · 15 tabletTalent India · MRP ₹35.60
  10. ₹2.50/tabletAtazis · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹25.00
  11. ₹2.67/tabletAlerex · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹40.00
  12. ₹2.68/tabletHydrax · 15 tabletElder Projects · MRP ₹40.22
The other 16 by price per tablet
  1. ₹2.78/tabletPrutrip · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹27.75
  2. ₹2.81/tabletHilerin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹28.05
  3. ₹2.89/tabletHynorax · 15 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹43.30
  4. ₹2.92/tabletVistarax · 10 tabletPrism Lifescience · MRP ₹29.24
  5. ₹3.00/tabletAtarise · 15 tabletHealing Pharma India · MRP ₹45.00
  6. ₹3.22/tabletArotex · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹32.20
  7. ₹3.28/tabletA Rex (Intel) · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹32.81
  8. ₹3.61/tabletHyrax · 10 tabletPalsons Derma · MRP ₹36.09
  9. ₹3.67/tabletHicosyn · 15 tabletKLM Laboratories · MRP ₹55.00
  10. ₹3.73/tabletAtarock · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹56.00
  11. ₹4.12/tabletHistaease · 15 tabletLupin · MRP ₹61.85
  12. ₹4.19/tabletPru · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹41.93
  13. ₹4.33/tabletHynosure · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹43.31
  14. ₹4.37/tabletAtarax · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹65.48
  15. ₹5.00/tabletAverzine · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹50.00
  16. ₹9.62/tabletUrtigo · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹96.16

Hydroxyzine Syrup 10 mg

17 packs, ₹0.45 to ₹1.23 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.45/mlHydil · 100 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹45.00
  2. ₹0.53/mlHistasafe · 100 ml syrupMypher Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
  3. ₹0.55/mlArotex · 100 ml syrupOrganic Laboratories · MRP ₹55.00
  4. ₹0.75/mlAxaria · 100 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  5. ₹0.77/mlVistarax · 100 ml syrupPrism Lifescience · MRP ₹77.34
  6. ₹0.80/mlHizet · 100 ml syrupTalent India · MRP ₹79.69
  7. ₹0.80/mlVistarax · 50 ml syrupPrism Lifescience · MRP ₹40.00
  8. ₹0.84/mlHydrox (Monichem) · 100 ml syrupMonichem Healthcare · MRP ₹84.38
  9. ₹0.84/mlPrutrax · 100 ml syrupGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹84.38
  10. ₹0.85/mlAtazis · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
  11. ₹0.88/mlAverzine · 100 ml syrupCanixa Life Sciences · MRP ₹88.00
  12. ₹0.90/mlHynorax · 100 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹89.80
The other 5 by price per ml
  1. ₹0.93/mlHyrax · 100 ml syrupPalsons Derma · MRP ₹92.81
  2. ₹0.98/mlHicope · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹98.12
  3. ₹1.02/mlPrugo · 100 ml syrupOaknet Healthcare · MRP ₹102.44
  4. ₹1.08/mlPru · 100 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹108.23
  5. ₹1.23/mlHistaover · 100 ml syrupBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹122.65

Hydroxyzine Syrup

11 packs, ₹0.36 to ₹3.85 per ml.

  1. ₹0.36/mlHydrax · 100 ml syrupElder Projects · MRP ₹35.63
  2. ₹0.49/mlHymax (Luc) · 100 ml syrupLucrose Pharma · MRP ₹48.75
  3. ₹0.61/mlMarzine (Mar) · 100 ml syrupMarsha Pharma · MRP ₹61.31
  4. ₹0.76/mlAtazest · 100 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹76.25
  5. ₹0.79/mlAtarock · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹79.00
  6. ₹0.80/mlHyterce · 100 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹79.50
  7. ₹0.82/mlHynosure · 100 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹81.65
  8. ₹0.84/mlAtarise · 100 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹84.00
  9. ₹0.88/mlOxepic · 100 ml syrupDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹88.00
  10. ₹0.93/mlHistagold · 100 ml syrupEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹92.80
  11. ₹3.85/mlUnihyzi · 100 ml syrupUniza Healthcare · MRP ₹385.00

Hydroxyzine Drops 6 mg

10 packs, ₹2.17 to ₹6.34 per ml.

  1. ₹2.17/mlRestme · 30 ml dropsVotary Laboratories · MRP ₹65.00
  2. ₹3.00/mlHistasafe · 15 ml dropsMypher Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
  3. ₹3.50/mlHynorax · 15 ml dropsBennet Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
  4. ₹3.50/mlHynosure · 15 ml dropsBennet Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
  5. ₹4.06/mlA Rex (Intel) · 15 ml dropsIntel Pharmaceuticals · MRP ₹60.84
  6. ₹4.33/mlAtazis · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
  7. ₹4.69/mlHydrox (Monichem) · 15 ml dropsMonichem Healthcare · MRP ₹70.31
  8. ₹4.78/mlHicope · 15 ml dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹71.76
  9. ₹4.87/mlPru · 15 ml dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹73.06
  10. ₹6.34/mlAtarax · 15 ml dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹95.12

Hydroxyzine Drops

4 packs, ₹2.62 to ₹3.87 per ml.

  1. ₹2.62/mlHistagold · 15 ml dropsEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹39.29
  2. ₹2.67/mlHymax (Luc) · 15 ml dropsLucrose Pharma · MRP ₹40.00
  3. ₹2.93/mlMarzine (Mar) · 15 ml dropsMarsha Pharma · MRP ₹43.94
  4. ₹3.87/mlAtarise · 15 ml dropsHealing Pharma India · MRP ₹58.00

Hydroxyzine Lotion

4 packs, ₹3.13 to ₹3.96 per ml.

  1. ₹3.13/mlPrutrax · 40 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
  2. ₹3.78/mlHydil · 100 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹378.00
  3. ₹3.80/mlHicope · 100 ml lotionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹380.00
  4. ₹3.96/mlPrutrax · 100 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹396.00

Hydroxyzine Tablet SR 50 mg

2 packs, ₹11.53 to ₹15.87 per tablet.

  1. ₹11.53/tabletAverzine SR · 15 tablet srCanixa Life Sciences · MRP ₹173.00
  2. ₹15.87/tabletAtarax · 15 tablet srDr. Reddys Laboratories · MRP ₹238.12

Hydroxyzine Syrup 25 mg

2 packs, ₹0.78 to ₹0.83 per ml.

  1. ₹0.78/mlAverzine · 100 ml syrupCanixa Life Sciences · MRP ₹78.00
  2. ₹0.83/mlKepease · 100 ml syrupKepler Health Care · MRP ₹82.50

Hydroxyzine Drops 1 mg

2 packs, ₹4.78 to ₹5.19 per ml.

  1. ₹4.78/mlHistaover · 15 ml dropsBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹71.63
  2. ₹5.19/mlPrutrip · 15 ml dropsKivi Labs · MRP ₹77.80

Hydroxyzine Tablet 50 mg

2 packs, ₹7.31 to ₹11.33 per tablet.

  1. ₹7.31/tabletPrutrax · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹73.13
  2. ₹11.33/tabletPrugo SR · 15 tabletOaknet Healthcare · MRP ₹169.98

Hydroxyzine Drops 10 mg

1 pack, ₹3.83 per ml.

  1. ₹3.83/mlArotex · 15 ml dropsOrganic Laboratories · MRP ₹57.50

Hydroxyzine Injection 25 mg

1 pack, ₹13.98 per ml.

  1. ₹13.98/mlAtarax · 2 ml injectionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹27.96

Hydroxyzine Syrup 2 mg

1 pack, ₹1.37 per ml.

  1. ₹1.37/mlAtarax · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹137.34

Hydroxyzine Drops 25 mg

1 pack, ₹2.33 per ml.

  1. ₹2.33/mlAverzine · 15 ml dropsCanixa Life Sciences · MRP ₹35.00

Hydroxyzine Oral Drops

1 pack, ₹4.37 per ml.

  1. ₹4.37/mlHyterce · 15 ml oral dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹65.50

Hydroxyzine Capsule 10 mg

1 pack, ₹0.96 per capsule.

  1. ₹0.96/capsuleOxepic · 20 capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹19.25

Hydroxyzine Capsule 25 mg

1 pack, ₹4.92 per capsule.

  1. ₹4.92/capsuleOxepic · 10 capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹49.20

Hydroxyzine Tablet SR 10 mg

1 pack, ₹3.56 per tablet.

  1. ₹3.56/tabletPrutrax · 10 tablet srGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹35.62

Hydroxyzine Solution 10 mg

1 pack, ₹0.96 per ml.

  1. ₹0.96/mlPrutrip · 100 ml solutionKivi Labs · MRP ₹95.81

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.