Medicines / Molecules / Hydroxy Propyl Methyl Cellulose

Hydroxy Propyl Methyl CelluloseEvery pack, by price.

63 packs of Hydroxy Propyl Methyl Cellulose on NPPA's price list for July 2026: 39 brands from 24 companies, in 25 forms and strengths.

Packs
63
Brands
39
Companies
24
Forms and strengths
25
Price-controlled packs
0 of 63

Packs, lowest price per unit first

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops 0.3 %

18 packs, ₹5.06 to ₹41.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹5.06/mlArtificial Tears · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹50.63
  2. ₹10.31/mlLacryl · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹51.53
  3. ₹14.79/mlComoist (Klar Sehen) · 10 ml eye dropsExeltis · MRP ₹147.87
  4. ₹15.38/mlLacryl · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹153.75
  5. ₹17.77/mlLacryl · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹177.66
  6. ₹18.75/mlOxana (Neon) · 10 ml eye dropsNeon Laboratories · MRP ₹187.50
  7. ₹19.30/mlIrimist · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹193.00
  8. ₹19.46/mlMoisol Z · 10 ml eye dropsFDC · MRP ₹194.63
  9. ₹21.00/mlLubisenz · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
  10. ₹23.06/mlEyemist · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹230.63
  11. ₹24.75/mlGenteal · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹247.50
  12. ₹25.30/mlAqualina · 10 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹253.00
The other 6 by price per ml
  1. ₹25.31/mlHyprolife · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹253.13
  2. ₹26.34/mlRetentio · 10 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹263.44
  3. ₹27.09/mlAra · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹270.94
  4. ₹28.10/mlTears Naturale · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹281.00
  5. ₹28.10/mlTears Naturale II · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹281.00
  6. ₹41.00/mlAra · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹205.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Injection 2 %

9 packs, ₹12.40 to ₹40.50 per ml.

  1. ₹12.40/mlMelose · 5 ml injectionOptho Remedies · MRP ₹62.00
  2. ₹15.00/mlHyprosol(snw) · 5 ml injectionSunways (India) · MRP ₹75.00
  3. ₹17.97/mlAppavisc · 5 ml injectionAppsamy Ocular Devices · MRP ₹89.84
  4. ₹19.94/mlIntavisc · 5 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹99.68
  5. ₹20.22/mlIrimist · 5 ml injectionIndoco Remedies · MRP ₹101.10
  6. ₹25.01/mlAppavisc · 3 ml injectionAppsamy Ocular Devices · MRP ₹75.02
  7. ₹29.17/mlZyvisc · 3 ml injectionZydus - Biologics · MRP ₹87.50
  8. ₹31.21/mlIntavisc · 3 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹93.62
  9. ₹40.50/mlAppavisc · 2 ml injectionAppsamy Ocular Devices · MRP ₹81.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Prefilled Syringe 2 %

5 packs, ₹27.34 to ₹66.91 per ml.

  1. ₹27.34/mlOxana (Neon) · 3 ml prefilled syringeNeon Laboratories · MRP ₹82.03
  2. ₹39.84/mlAppavisc · 3 ml prefilled syringeAppsamy Ocular Devices · MRP ₹119.53
  3. ₹43.99/mlViscolon · 3 ml prefilled syringeComed Chemicals · MRP ₹131.97
  4. ₹49.15/mlAppavisc · 2 ml prefilled syringeAppsamy Ocular Devices · MRP ₹98.30
  5. ₹66.91/mlHyprosol(snw) · 2 ml prefilled syringeSunways (India) · MRP ₹133.82

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel Eye Drops 0.3 %

4 packs, ₹26.62 to ₹43.81 per g.

  1. ₹26.62/gExtralube · 10 gm gel eye dropsMicro Labs · MRP ₹266.20
  2. ₹35.99/gLacryl · 10 gm gel eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹359.90
  3. ₹40.59/gAra · 10 gm gel eye dropsSunways (India) · MRP ₹405.94
  4. ₹43.81/gIrimist · 10 gm gel eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹438.09

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops

3 packs, ₹24.70 to ₹34.90 per ml.

  1. ₹24.70/mlZona Soft Plus · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹247.00
  2. ₹29.33/mlTears Naturale · 15 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹440.00
  3. ₹34.90/mlTiny Tears · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹349.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops 3 mg

2 packs, ₹13.42 to ₹27.66 per ml.

  1. ₹13.42/mlArt (Appsamyocular) · 10 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹134.18
  2. ₹27.66/mlEyemist · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹276.56

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Oral Gel 0.3 %

2 packs, ₹38.50 to ₹44.50 per g.

  1. ₹38.50/gOptimoist · 10 gm oral gelNeomedix Healthcare India · MRP ₹385.00
  2. ₹44.50/gEyemist · 10 gm oral gelSun Pharma Laboratories · MRP ₹445.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Ointment 2 %

2 packs, ₹15.00 to ₹20.00 per g.

  1. ₹15.00/gLubrigel · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹75.00
  2. ₹20.00/gFrenix NT · 5 gm eye ointmentPhoenix Lifesciences · MRP ₹100.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops 2 %

2 packs, ₹12.75 to ₹36.53 per ml.

  1. ₹12.75/mlLacrina · 5 ml eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹63.75
  2. ₹36.53/mlIntavisc-Mv PF · 2 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹73.06

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel

1 pack, ₹40.59 per g.

  1. ₹40.59/gAra · 10 gm gelSunways (India) · MRP ₹405.94

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel Eye Drops

1 pack, ₹42.25 per g.

  1. ₹42.25/gDucira · 10 gm gel eye dropsZivira Labs · MRP ₹422.50

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel 0.3 %

1 pack, ₹47.40 per g.

  1. ₹47.40/gGenteal · 10 gm gelAlcon Laboratories · MRP ₹474.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Prefilled Syringe 100 mg

1 pack, ₹61.50 per ml.

  1. ₹61.50/mlHymelose · 2 ml prefilled syringeExeltis · MRP ₹123.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Ointment 2 %

1 pack, ₹22.13 per g.

  1. ₹22.13/gLacrigel · 5 gm ointmentSunways (India) · MRP ₹110.63

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel 2 %

1 pack, ₹20.25 per g.

  1. ₹20.25/gLacrina · 5 gm gelChethana Pharmaceuticals · MRP ₹101.25

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel Eye Drops 2 %

1 pack, ₹33.75 per g.

  1. ₹33.75/gLacryl PF · 5 gm gel eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹168.75

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Nasal Spray 1 %

1 pack, ₹23.44 per ml.

  1. ₹23.44/mlLubrinase · 10 ml nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹234.38

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops 0.7 %

1 pack, ₹11.97 per ml.

  1. ₹11.97/mlMoisol · 5 ml eye dropsFDC · MRP ₹59.85

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops 0.025 %

1 pack, ₹4.60 per ml.

  1. ₹4.60/mlO Fresh · 10 ml eye dropsSmart Laboratories · MRP ₹46.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Injection 0.3 %

1 pack, ₹15.10 per ml.

  1. ₹15.10/mlOxana (Neon) · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹151.00

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Gel Eye Drops 3 %

1 pack, ₹32.72 per ml.

  1. ₹32.72/mlRetentio · 10 ml gel eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹327.19

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Ointment

1 pack, ₹16.07 per g.

  1. ₹16.07/gSenzvisc TG · 5 gm eye ointmentSenses Pharmaceuticals · MRP ₹80.36

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Eye Drops 0.1/0.2/03 %

1 pack, ₹35.16 per ml.

  1. ₹35.16/mlTiny Tears · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹351.56

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Prefilled Syringe

1 pack, ₹64.74 per ml.

  1. ₹64.74/mlViscolon · 2 ml prefilled syringeComed Chemicals · MRP ₹129.47

Hydroxy Propyl Methyl Cellulose Prefilled Syringe 2.3 %

1 pack, ₹117.19 per ml.

  1. ₹117.19/mlViscopure · 2 ml prefilled syringeEntod Pharmaceuticals · MRP ₹234.38

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.