Medicines / Molecules / Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin
Hydroquinone + Mometasone + TretinoinEvery pack, by price.
97 packs of Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin on NPPA's price list for July 2026: 71 brands from 59 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 97
- Brands
- 71
- Companies
- 59
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 97
Packs, lowest price per unit first
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Cream 2/0.1/0.025 %
46 packs, ₹4.75 to ₹25.99 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹4.75/gTriplivate MH · 20 gm creamIntra Labs · MRP ₹95.00
- ₹5.11/gFace Shine · 20 gm creamTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹102.19
- ₹5.77/gTriclin · 15 gm creamWockhardt · MRP ₹86.53
- ₹6.19/gMarksrub Ultra · 25 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹154.69
- ₹6.56/gPigmason · 20 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
- ₹6.60/gClinskin · 25 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹165.00
- ₹6.60/gElosone HT · 25 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹165.00
- ₹6.67/gFacifame · 30 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹200.00
- ₹7.05/gVilclear · 15 gm creamVilco Laboratories · MRP ₹105.68
- ₹7.50/gFacifame · 20 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹150.00
- ₹7.53/gMelafine · 15 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹113.00
- ₹8.75/gJust-Shyne · 15 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹131.25
The other 34 by price per g
- ₹8.87/gDecdan Lite · 20 gm creamWockhardt · MRP ₹177.38
- ₹8.91/gAritop HC · 20 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹178.13
- ₹9.33/gClinskin · 15 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹140.00
- ₹9.41/gFemolink · 20 gm creamLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹188.25
- ₹9.50/gEveglow · 15 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹142.50
- ₹9.50/gGlowgem · 20 gm creamHetero Healthcare · MRP ₹190.00
- ₹10.00/gElosone HT · 15 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
- ₹10.00/gFacicare · 20 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹200.00
- ₹10.00/gHydrip MT · 15 gm creamTripada Biotec · MRP ₹150.00
- ₹10.06/gGlowtan · 15 gm creamKivi Labs · MRP ₹150.84
- ₹10.20/gBrite Opti · 10 gm creamWallace Pharmaceuticals · MRP ₹102.00
- ₹10.20/gFacicare · 15 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹153.00
- ₹10.60/gMelacare · 25 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹265.00
- ₹11.30/gMelnor · 20 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹225.94
- ₹11.70/gGetlite · 20 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹234.00
- ₹11.76/gSkinlite · 25 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹293.91
- ₹11.81/gEtaze HT · 15 gm creamMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹177.19
- ₹11.81/gMetasone Plus · 15 gm creamTalent India · MRP ₹177.19
- ₹11.95/gOmela · 20 gm creamOmni Life Sciences · MRP ₹239.06
- ₹12.24/gLomela · 18 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹220.31
- ₹12.33/gSkin Fair · 15 gm creamWockhardt · MRP ₹185.00
- ₹12.35/gSkinbrite · 15 gm creamGalpha Laboratories · MRP ₹185.25
- ₹12.64/gLiteskin · 15 gm creamEast West Pharma · MRP ₹189.67
- ₹12.95/gMelacare Plus · 20 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹259.00
- ₹13.10/gHhlite · 20 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹262.00
- ₹14.00/gSkinlite · 15 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹210.00
- ₹14.88/gMelanorm MS · 15 gm creamUnimarck Healthcare · MRP ₹223.13
- ₹15.17/gCosmelite · 25 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹379.36
- ₹15.57/gLookbrite · 20 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹311.39
- ₹15.93/gSkinfine · 15 gm creamMorepen Laboratories · MRP ₹239.00
- ₹16.69/gCosmelite · 20 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹333.74
- ₹18.63/gMetacortil Lite · 15 gm creamMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹279.45
- ₹19.96/gNew Eukroma Plus · 15 gm creamJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹299.35
- ₹25.99/gMelalite XL · 15 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹389.90
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Cream
22 packs, ₹1.25 to ₹13.13 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹1.25/gGlowlook · 15 gm creamLupin · MRP ₹18.75
- ₹1.50/gClarilite · 15 gm creamUniventis Medicare · MRP ₹22.50
- ₹1.72/gGomela · 15 gm creamZen Labs India · MRP ₹25.74
- ₹2.00/gSkinprime · 15 gm creamMankind Prime Labs · MRP ₹30.00
- ₹2.67/gSioshine · 15 gm creamAlbert David · MRP ₹40.00
- ₹3.73/gIgcon · 15 gm creamLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹56.00
- ₹3.75/gMyfair · 20 gm creamZee Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹5.50/gTwilite · 20 gm creamShankus Acme Pharma · MRP ₹110.00
- ₹7.27/gTintin MH · 15 gm creamZee Laboratories · MRP ₹109.00
- ₹8.07/gMoonlite · 15 gm creamMoonstar Lifecare · MRP ₹121.00
- ₹8.33/gLiteza · 15 gm creamUniza Healthcare · MRP ₹125.00
- ₹8.40/gXylite · 20 gm creamRivan Pharmaceuticals · MRP ₹168.00
The other 10 by price per g
- ₹9.14/gIgcon · 20 gm creamLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹182.80
- ₹9.23/gMemopi HC · 30 gm creamOrison Pharmaceuticals · MRP ₹277.00
- ₹9.53/gClinfab · 15 gm creamSmartway Wellness · MRP ₹143.00
- ₹9.63/gScarvate · 15 gm creamOmega Remedies · MRP ₹144.38
- ₹9.72/gMemti Lite · 15 gm creamIva Healthcare · MRP ₹145.78
- ₹9.79/gDayshine · 15 gm creamJB Chemicals · MRP ₹146.83
- ₹9.95/gLiteza Plus · 20 gm creamUniza Healthcare · MRP ₹199.00
- ₹10.13/gFemiwhite · 15 gm creamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹152.00
- ₹11.87/gTwinkle (Austro) · 15 gm creamAustro Lab · MRP ₹178.00
- ₹13.13/gMemopi HC · 15 gm creamOrison Pharmaceuticals · MRP ₹196.90
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Soap
6 packs, ₹0.35 to ₹1.60 per g.
- ₹0.35/gClear Skin · 75 gm soapAlkem Laboratories · MRP ₹26.25
- ₹1.08/gNO Scars · 150 gm soapTorque Pharmaceuticals · MRP ₹161.50
- ₹1.17/gIgcon · 75 gm soapLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹88.00
- ₹1.31/gSkinshine · 75 gm soapCadila Pharmaceuticals · MRP ₹97.88
- ₹1.48/gTwinkle (Austro) · 75 gm soapAustro Lab · MRP ₹111.22
- ₹1.60/gMyfair · 75 gm soapZee Laboratories · MRP ₹120.15
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Ointment 2/0.1/0.025 %
5 packs, ₹6.60 to ₹12.23 per g.
- ₹6.60/gUltrabrite · 25 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹165.00
- ₹9.93/gSkinshine · 30 gm ointmentCadila Pharmaceuticals · MRP ₹297.89
- ₹10.00/gUltrabrite · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
- ₹10.30/gSkinshine · 15 gm ointmentCadila Pharmaceuticals · MRP ₹154.55
- ₹12.23/gKaylite · 15 gm ointmentKhandelwal Laboratories · MRP ₹183.50
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Facewash
4 packs, ₹1.65 to ₹2.79 per ml.
- ₹1.65/mlMemopi HC · 50 ml facewashOrison Pharmaceuticals · MRP ₹82.50
- ₹2.28/gTwinkle (Austro) · 60 gm facewashAustro Lab · MRP ₹137.00
- ₹2.42/gSkinshine · 60 gm facewashCadila Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹2.79/gMelacare · 100 gm facewashAjanta Pharma · MRP ₹279.46
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Cream 4/0.1/0.025 %
3 packs, ₹5.89 to ₹14.95 per g.
- ₹5.89/gAvemom HT · 15 gm creamAvancer Lab · MRP ₹88.40
- ₹13.65/gMelacare · 25 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹341.25
- ₹14.95/gDremz · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹299.00
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Gel
3 packs, ₹1.00 to ₹1.80 per g.
- ₹1.00/gMyfair · 60 gm gelZee Laboratories · MRP ₹60.00
- ₹1.08/gSkinshine · 120 gm gelCadila Pharmaceuticals · MRP ₹130.00
- ₹1.80/gSkinlite · 50 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹90.00
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Soap 2/0.1/0.025 %
2 packs, ₹1.26 to ₹1.67 per g.
- ₹1.26/gMelacare · 75 gm soapAjanta Pharma · MRP ₹94.76
- ₹1.67/gElosone HT · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹125.00
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Ointment
2 packs, ₹3.75 to ₹10.50 per g.
- ₹3.75/gEnshine · 20 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
- ₹10.50/gMyfair · 20 gm ointmentZee Laboratories · MRP ₹210.00
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Gel 2/0.1/0.025 %
1 pack, ₹8.75 per g.
- ₹8.75/gAstiglow · 20 gm gelHelios Pharmaceuticals · MRP ₹174.96
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Eye/ear Drops
1 pack, ₹7.20 per ml.
- ₹7.20/mlIgcon · 5 ml eye/ear dropsLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹36.00
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Cream 2/0.1/0.025 mg
1 pack, ₹5.80 per g.
- ₹5.80/gMelamet · 15 gm creamUniversal Twin Labs · MRP ₹87.00
Hydroquinone + Mometasone + Tretinoin Suspension 2/0.1/0.025 %
1 pack, ₹0.65 per ml.
- ₹0.65/mlSoftycron · 170 ml suspensionAcron Pharmaceuticals · MRP ₹111.00
Companies marketing it
- Leeford Healthcare7 packs
- Ajanta Pharma5 packs
- Zee Laboratories5 packs
- Cadila Pharmaceuticals5 packs
- Smart Laboratories4 packs
- Lifecom Pharmaceuticals4 packs
- Wockhardt3 packs
- Orison Pharmaceuticals3 packs
- Zydus3 packs
- Austro Lab3 packs
- Eris2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Anhox Healthcare2 packs
- Glenmark Pharmaceuticals2 packs
- Abbott2 packs
- Uniza Healthcare2 packs
- Atopic Laboratories1 pack
- Helios Pharmaceuticals1 pack
- Avancer Lab1 pack
- Wallace Pharmaceuticals1 pack
- Univentis Medicare1 pack
- Alkem1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- JB Chemicals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.