Medicines / Molecules / Hydrogen Peroxide

Hydrogen PeroxideEvery pack, by price.

6 packs of Hydrogen Peroxide on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
6
Brands
5
Companies
5
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 6

Packs, lowest price per unit first

Hydrogen Peroxide Solution

2 packs, ₹0.09 to ₹0.14 per ml.

  1. ₹0.09/mlHydrogen Peroxide (Procter&gamble) · 400 ml solutionProcter & Gamble Health · MRP ₹35.93
  2. ₹0.14/mlHydrogen Peroxide (Comed) · 100 ml solutionComed Chemicals · MRP ₹14.00

Hydrogen Peroxide Solution 6.5 %

1 pack, ₹0.35 per ml.

  1. ₹0.35/mlHydrogen Peroxide · 100 ml solutionAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹35.00

Hydrogen Peroxide Liquid

1 pack, ₹0.06 per ml.

  1. ₹0.06/mlHydrogen Peroxide (Procter&gamble) · 100 ml liquidProcter & Gamble Health · MRP ₹6.25

Hydrogen Peroxide Oral Liquid 1.5 %

1 pack, ₹2.15 per ml.

  1. ₹2.15/mlOramint P X · 100 ml oral liquidWest Coast Pharma Works · MRP ₹215.00

Hydrogen Peroxide Cream 1 %

1 pack, ₹12.80 per g.

  1. ₹12.80/gPeroxita · 10 gm creamMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹128.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Solution 6% · ceiling 0.04 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.