Medicines / Molecules / Hydrocortisone
HydrocortisoneEvery pack, by price.
58 packs of Hydrocortisone on NPPA's price list for July 2026: 45 brands from 34 companies, in 19 forms and strengths.
- Packs
- 58
- Brands
- 45
- Companies
- 34
- Forms and strengths
- 19
- Price-controlled packs
- 36 of 58
Packs, lowest price per unit first
Hydrocortisone Injection 100 mg
31 packs, ₹4.35 to ₹63.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹45.87 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹4.35/mlLabocort · 10 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹43.45
- ₹4.78/mlPilcort H · 10 ml injectionPsychotropics India · MRP ₹47.84
- ₹4.78/mlPrimacort · 10 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹47.83
- ₹4.80/mlTroycort · 10 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹48.01
- ₹5.88/mlAlkemcort H · 7.5 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹47.03
- ₹7.66/mlBiosone · 5 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹38.30
- ₹8.30/mlH Cort · 5 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹41.50
- ₹9.50/mlSuccicort · 5 ml injectionVHB Life Sciences · MRP ₹47.50
- ₹9.54/mlCort S · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹47.70
- ₹9.57/mlAcucort · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹47.83
- ₹9.57/mlHycort(ind) · 5 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹47.85
- ₹15.88/mlLycortin S · 3 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹47.65
The other 19 by price per ml
- ₹15.95/injectionUnicort · 1 injectionNeon Laboratories · MRP ₹15.95
- ₹21.25/injectionMulticort · 1 injectionChandra Bhagat Pharma · MRP ₹21.25
- ₹23.85/mlCort S · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹47.70
- ₹23.90/mlCortilup · 2 ml injectionLupin · MRP ₹47.80
- ₹23.93/mlHycort(alk) · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹47.85
- ₹23.93/mlMentisone · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹47.85
- ₹27.50/injectionCelocort · 1 injectionCelon Labs · MRP ₹27.50
- ₹37.30/injectionNovacort · 1 injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹37.30
- ₹40.87/injectionCortisafe · 1 injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹40.87
- ₹45.33/injectionCadcort · 1 injectionZydus Healthcare · MRP ₹45.33
- ₹47.00/injectionHydrolin · 1 injectionHetero Healthcare · MRP ₹47.00
- ₹47.29/injectionSufficort · 1 injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹47.29
- ₹47.65/injectionHekortin · 1 injectionHetero Healthcare · MRP ₹47.65
- ₹47.82/injectionHydrocort(phc) · 1 injectionAbbott Healthcare · MRP ₹47.82
- ₹47.82/injectionHydrocortisone(tro) · 1 injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹47.82
- ₹47.83/mlThemicort H · 1 ml injectionThemis Medicare · MRP ₹47.83
- ₹47.85/mlIntacorlin · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹47.85
- ₹47.85/injectionStarcort (Cadila) · 1 injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹47.85
- ₹63.00/mlHydrocortisone · 1 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹63.00
Hydrocortisone Cream 1 %
6 packs, ₹10.87 to ₹13.02 per g.
- ₹10.87/gLycor · 15 gm creamMicro Labs · MRP ₹163.00
- ₹10.94/gCutiheal · 15 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹164.06
- ₹11.20/gActisoft · 15 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹168.00
- ₹11.34/gTendrone · 15 gm creamJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹170.03
- ₹12.25/gCutisoft · 15 gm creamIpca Laboratories · MRP ₹183.80
- ₹13.02/gAtonide H · 20 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹260.39
Hydrocortisone Cream
2 packs, ₹8.63 to ₹15.20 per g.
- ₹8.63/gActisoft CT · 15 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹129.38
- ₹15.20/gActisoft · 10 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹152.00
Hydrocortisone Lotion 1 %
2 packs, ₹5.72 to ₹13.21 per ml.
- ₹5.72/mlCutisoft · 50 ml lotionIpca Laboratories · MRP ₹285.90
- ₹13.21/mlTendrone · 30 ml lotionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹396.31
Hydrocortisone Cream 0.12 %
2 packs, ₹5.50 to ₹9.40 per g.
- ₹5.50/gHysoft · 100 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹550.00
- ₹9.40/gHysoft · 10 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹94.00
Hydrocortisone Injection 200 mg
2 packs, ₹14.01 to ₹14.10 per ml. Price-controlled: ceiling ₹67.17 per ml.
- ₹14.01/mlPrimacort · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹70.06
- ₹14.10/mlPrimacort · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹70.51
Hydrocortisone Ear Drops 1 %
1 pack, ₹22.50 per ml.
- ₹22.50/mlAcetik HC · 10 ml ear dropsNulife Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
Hydrocortisone Injection
1 pack, ₹48.14 per injection.
- ₹48.14/injectionAristocort H · 1 injectionAristo Laboratories · MRP ₹48.14
Hydrocortisone Injection 40 mg
1 pack, ₹67.00 per injection.
- ₹67.00/injectionCortisan · 1 injectionSanatra Health Care · MRP ₹67.00
Hydrocortisone Injection 80 mg
1 pack, ₹97.00 per injection.
- ₹97.00/injectionCortisan · 1 injectionSanatra Health Care · MRP ₹97.00
Hydrocortisone Inhaler 2000 mg
1 pack, ₹785.00 per unit.
Hydrocortisone Oral Liquid 10 %
1 pack, ₹1,390 per ml.
- ₹1,390/mlEntofoam Enema · 1 ml oral liquidCipla · MRP ₹1,390
Hydrocortisone Cream 10 %
1 pack, ₹66.21 per g.
Hydrocortisone Tablet 10 mg
1 pack, ₹7.16 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹6.86 per tablet.
- ₹7.16/tabletHisone(smr) · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹71.57
Hydrocortisone Tablet 20 mg
1 pack, ₹15.87 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹15.25 per tablet.
- ₹15.87/tabletHisone(smr) · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹158.71
Hydrocortisone Tablet 5 mg
1 pack, ₹3.32 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.19 per tablet.
- ₹3.32/tabletHisone(smr) · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹33.20
Hydrocortisone Gel 0.18 %
1 pack, ₹45.40 per g.
- ₹45.40/gHysoft · 10 gm gelAjanta Pharma · MRP ₹454.00
Hydrocortisone Cream 0.1 %
1 pack, ₹6.60 per g.
- ₹6.60/gShcorty H-17 · 10 gm creamMenarini India · MRP ₹66.00
Hydrocortisone Cream 0.5 %
1 pack, ₹13.85 per g.
- ₹13.85/gTendrone · 15 gm creamJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹207.71
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Powder For Injection 100 mg · ceiling 45.87 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 6.86 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 200 mg · ceiling 67.17 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 20 mg · ceiling 15.25 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 5 mg · ceiling 3.19 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Macleods Pharmaceuticals4 packs
- Troikaa Pharmaceuticals4 packs
- Eumedica Pharmaceuticals3 packs
- Neon Laboratories3 packs
- Cipla3 packs
- Hetero3 packs
- Samarth Life Sciences3 packs
- Ajanta Pharma3 packs
- Jagsonpal Pharmaceuticals3 packs
- Alkem2 packs
- Zydus2 packs
- Sanatra Health Care2 packs
- Ipca Laboratories2 packs
- Nulife Pharmaceuticals1 pack
- Aristo1 pack
- Torrent Pharmaceuticals1 pack
- Celon Labs1 pack
- Lupin1 pack
- Emcure1 pack
- KLM Laboratories1 pack
- United Biotech1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Abbott1 pack
- Intas1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.