Medicines / Molecules / Hyaluronic Acid
Hyaluronic AcidEvery pack, by price.
45 packs of Hyaluronic Acid on NPPA's price list for July 2026: 35 brands from 24 companies, in 24 forms and strengths.
- Packs
- 45
- Brands
- 35
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 24
- Price-controlled packs
- 0 of 45
Packs, lowest price per unit first
Hyaluronic Acid Gel
5 packs, ₹11.63 to ₹117.75 per g.
- ₹11.63/gHyalugel Plus · 30 gm gelEthicare Remedies · MRP ₹349.00
- ₹16.38/gHytec · 50 gm gelLinux Laboratories · MRP ₹819.00
- ₹66.17/gDewderm VC Plus · 30 gm gelMenarini India · MRP ₹1,985
- ₹104.40/mlYureverzo · 15 ml gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹1,566
- ₹117.75/mlDomina · 4 ml gelSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹471.00
Hyaluronic Acid Injection 20 mg
5 packs, ₹961.40 to ₹11,060 per ml.
- ₹961.40/mlHyalgan · 2 ml injectionLupin · MRP ₹1,923
- ₹1,600/mlHyorth · 2 ml injectionVirchow Biotech · MRP ₹3,200
- ₹5,500/mlLubrione · 3 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹16,500
- ₹6,413/mlHyruan One · 3 ml injectionCipla · MRP ₹19,239
- ₹11,060/mlSynvisc Hylan GF · 2 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹22,119
Hyaluronic Acid Liquid
3 packs, ₹3.81 to ₹46.65 per ml.
- ₹3.81/mlRenewderm HA · 100 ml liquidPalsons Derma · MRP ₹380.51
- ₹26.63/mlRenewderm HA · 30 ml liquidPalsons Derma · MRP ₹799.00
- ₹46.65/mlDomina · 20 ml liquidSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹933.00
Hyaluronic Acid Injection 8 mg
3 packs, ₹2,594 to ₹22,119 per ml.
- ₹2,594/mlHyorth XL · 6 ml injectionVirchow Biotech · MRP ₹15,562
- ₹17,300/injectionHa-Kem · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹17,300
- ₹22,119/injectionSynvisc One · 1 injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹22,119
Hyaluronic Acid Injection 1 %
3 packs, ₹390.63 to ₹1,692 per ml.
- ₹390.63/mlSynject · 2 ml injectionGland Pharma · MRP ₹781.25
- ₹598.00/mlViscosafe · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹598.00
- ₹1,692/mlHalonix · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹3,385
Hyaluronic Acid Cream
3 packs, ₹9.00 to ₹23.98 per g.
- ₹9.00/gHyalugel · 30 gm creamEthicare Remedies · MRP ₹270.00
- ₹16.23/gRenewderm HA · 40 gm creamPalsons Derma · MRP ₹649.00
- ₹23.98/gRadiffect Plus · 50 gm creamAkumentis Healthcare · MRP ₹1,199
Hyaluronic Acid Cream 0.25 %
2 packs, ₹4.02 to ₹4.50 per g.
- ₹4.02/gAG Heal · 150 gm creamRemember India Medicos · MRP ₹603.00
- ₹4.50/gAG Heal · 60 gm creamRemember India Medicos · MRP ₹270.00
Hyaluronic Acid Prefilled Syringe 20 mg
2 packs, ₹6,184 to ₹9,973 per ml.
- ₹6,184/mlDurolane · 3 ml prefilled syringeDr. Reddys Laboratories · MRP ₹18,553
- ₹9,973/mlHylasto S · 2 ml prefilled syringeZydus Healthcare · MRP ₹19,947
Hyaluronic Acid Prefilled Syringe 1 %
2 packs, ₹2,917 to ₹17,520 per ml.
- ₹2,917/mlRphylo · 6 ml prefilled syringeRPG Life Sciences · MRP ₹17,500
- ₹17,520/unitHalonix One · 1 prefilled syringeCadila Pharmaceuticals · MRP ₹17,520
Hyaluronic Acid Prefilled Syringe 8 mg
2 packs, ₹1,190 to ₹2,836 per ml.
- ₹1,190/mlHylasto One · 6 ml prefilled syringeZydus Healthcare · MRP ₹7,142
- ₹2,836/mlHytasone · 6 ml prefilled syringeIntas Pharmaceuticals · MRP ₹17,016
Hyaluronic Acid Injection 1.4 %
2 packs, ₹564.00 to ₹1,079 per injection.
- ₹564.00/injectionZyonate · 1 injectionZydus - Biologics · MRP ₹564.00
- ₹1,079/mlViscosafe · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹1,079
Hyaluronic Acid Gel 0.25 %
1 pack, ₹6.00 per g.
- ₹6.00/gAG Heal · 15 gm gelRemember India Medicos · MRP ₹90.00
Hyaluronic Acid Spray
1 pack, ₹3.06 per ml.
- ₹3.06/mlAG Heal · 100 ml sprayRemember India Medicos · MRP ₹306.00
Hyaluronic Acid Injection 14 mg
1 pack, ₹800.00 per ml.
- ₹800.00/mlBio Viseon · 0.55 ml injectionBharat Bio Tech International · MRP ₹800.00
Hyaluronic Acid Gel 5 %
1 pack, ₹37.40 per ml.
- ₹37.40/mlEfatop Hydra · 30 ml gelOaknet Healthcare · MRP ₹1,122
Hyaluronic Acid Cream 0.2 %
1 pack, ₹20.33 per ml.
- ₹20.33/mlEpitheliale AH · 40 ml creamAbbott Healthcare · MRP ₹813.00
Hyaluronic Acid Injection 60 mg
1 pack, ₹5,490 per ml.
Hyaluronic Acid Gel 0.1 %
1 pack, ₹9.00 per g.
- ₹9.00/gHyalu · 30 gm gelShaunon Remedies · MRP ₹270.00
Hyaluronic Acid Prefilled Syringe 40 mg
1 pack, ₹5,667 per ml.
- ₹5,667/mlHylasto S · 4 ml prefilled syringeZydus Healthcare · MRP ₹22,667
Hyaluronic Acid Injection 25 mg
1 pack, ₹876.67 per ml.
Hyaluronic Acid Cream 0.1 %
1 pack, ₹27.50 per g.
- ₹27.50/gHytec · 20 gm creamLinux Laboratories · MRP ₹550.00
Hyaluronic Acid Injection 22 mg
1 pack, ₹5,578 per ml.
- ₹5,578/mlMonovisc · 4 ml injectionModi Mundi Pharma · MRP ₹22,312
Hyaluronic Acid Prefilled Syringe 10 mg
1 pack, ₹1,648 per ml.
- ₹1,648/mlNU Halonix · 2 ml prefilled syringeCadila Pharmaceuticals · MRP ₹3,297
Hyaluronic Acid Facewash
1 pack, ₹5.49 per ml.
- ₹5.49/mlRenewderm HA · 100 ml facewashPalsons Derma · MRP ₹549.00
Companies marketing it
- Remember India Medicos4 packs
- Zydus4 packs
- Palsons Derma4 packs
- Cadila Pharmaceuticals3 packs
- Intas3 packs
- Emcure3 packs
- Solderma Pharmaceuticals2 packs
- Lupin2 packs
- Ethicare Remedies2 packs
- Virchow Biotech2 packs
- Cipla2 packs
- Linux Laboratories2 packs
- Bharat Bio Tech International1 pack
- Menarini India1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Eris1 pack
- Abbott1 pack
- Alkem1 pack
- Shaunon Remedies1 pack
- Modi Mundi Pharma1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- RPG Life Sciences1 pack
- Gland Pharma1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.