Medicines / Molecules / Human Premix Insulin

Human Premix InsulinEvery pack, by price.

58 packs of Human Premix Insulin on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 10 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
58
Brands
16
Companies
10
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
19 of 58

Packs, lowest price per unit first

Human Premix Insulin Injection 40 iu

19 packs, ₹10.56 to ₹177.50 per ml. Price-controlled: ceiling ₹15.01 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹10.56/mlNewsulin · 15 ml injectionWockhardt · MRP ₹158.40
  2. ₹13.34/mlWosulin · 15 ml injectionWockhardt · MRP ₹200.13
  3. ₹16.85/mlWosulin · 15 ml injectionWockhardt · MRP ₹252.80
  4. ₹17.70/mlHuminsulin · 10 ml injectionLupin · MRP ₹177.00
  5. ₹17.75/mlInsutrend · 10 ml injectionAnthem Biopharma · MRP ₹177.50
  6. ₹17.75/mlInsutrend · 10 ml injectionAnthem Biopharma · MRP ₹177.50
  7. ₹17.83/mlRecosulin M30 · 10 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹178.28
  8. ₹18.11/mlInsugen · 10 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹181.09
  9. ₹18.14/mlHumstard · 10 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹181.40
  10. ₹18.14/mlMixtard · 10 ml injectionNovo Nordisk India · MRP ₹181.39
  11. ₹18.14/mlWosulin · 10 ml injectionWockhardt · MRP ₹181.39
  12. ₹18.15/mlLupisulin-M30 · 10 ml injectionLupin · MRP ₹181.45
The other 7 by price per ml
  1. ₹18.84/mlRecosulin M50 · 10 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹188.36
  2. ₹19.61/mlLupisulin-M50 · 10 ml injectionLupin · MRP ₹196.05
  3. ₹21.00/mlHuminsulin · 10 ml injectionLupin · MRP ₹210.00
  4. ₹26.62/mlInsugen · 10 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹266.20
  5. ₹27.80/mlWosulin · 10 ml injectionWockhardt · MRP ₹278.00
  6. ₹29.23/mlMixtard · 10 ml injectionNovo Nordisk India · MRP ₹292.30
  7. ₹177.50/mlInsutrend · 10 ml injectionAnthem Biopharma · MRP ₹177.50

Human Premix Insulin Cartridge 100 iu

14 packs, ₹19.61 to ₹181.90 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹19.61/mlLupisulin-M50 · 10 ml cartridgeLupin · MRP ₹196.05
  2. ₹64.72/mlWosulin · 3 ml cartridgeWockhardt · MRP ₹194.16
  3. ₹104.10/mlWosulin · 3 ml cartridgeWockhardt · MRP ₹312.30
  4. ₹104.28/mlInsugen · 3 ml cartridgeEris Lifesciences · MRP ₹312.84
  5. ₹104.28/mlInsugen · 3 ml cartridgeEris Lifesciences · MRP ₹312.84
  6. ₹118.33/mlInsutrend · 3 ml cartridgeAnthem Biopharma · MRP ₹355.00
  7. ₹122.33/mlInsuman · 3 ml cartridgeSanofi India · MRP ₹367.00
  8. ₹122.33/mlInsuman · 3 ml cartridgeSanofi India · MRP ₹367.00
  9. ₹122.33/mlInsutage · 3 ml cartridgeSanofi India · MRP ₹367.00
  10. ₹148.50/mlLupisulin-M50 · 3 ml cartridgeLupin · MRP ₹445.50
  11. ₹155.50/mlLupisulin-M30 · 3 ml cartridgeLupin · MRP ₹466.50
  12. ₹171.97/mlHuminsulin · 3 ml cartridgeLupin · MRP ₹515.90
The other 2 by price per ml
  1. ₹171.97/mlHuminsulin · 3 ml cartridgeLupin · MRP ₹515.90
  2. ₹181.90/mlMixtard · 3 ml cartridgeNovo Nordisk India · MRP ₹545.71

Human Premix Insulin Injection 100 iu

12 packs, ₹17.70 to ₹141.53 per ml.

  1. ₹17.70/mlHuman Insulin · 10 ml injectionEli Lilly and Company (India) · MRP ₹177.00
  2. ₹46.20/mlInsutrend · 10 ml injectionAnthem Biopharma · MRP ₹462.00
  3. ₹46.20/mlInsutrend · 10 ml injectionAnthem Biopharma · MRP ₹462.00
  4. ₹50.14/mlRecosulin M50 · 10 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹501.40
  5. ₹54.57/mlMixtard · 10 ml injectionNovo Nordisk India · MRP ₹545.71
  6. ₹56.90/mlInsugen · 10 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹569.00
  7. ₹57.65/mlRecosulin M30 · 10 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹576.49
  8. ₹62.46/mlWosulin · 5 ml injectionWockhardt · MRP ₹312.30
  9. ₹62.59/mlInsugen · 10 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹625.90
  10. ₹65.10/mlHuminsulin · 10 ml injectionLupin · MRP ₹651.00
  11. ₹141.53/mlMixtard · 3 ml injectionNovo Nordisk India · MRP ₹424.59
  12. ₹141.53/mlMixtard · 3 ml injectionNovo Nordisk India · MRP ₹424.59

Human Premix Insulin Disposable Pen 100 iu

5 packs, ₹44.17 to ₹225.87 per ml.

  1. ₹44.17/mlWosulin · 3 ml disposable penWockhardt · MRP ₹132.50
  2. ₹128.43/mlWosulin · 3 ml disposable penWockhardt · MRP ₹385.30
  3. ₹196.67/mlInsutrend · 3 ml disposable penAnthem Biopharma · MRP ₹590.00
  4. ₹196.67/mlInsutrend · 3 ml disposable penAnthem Biopharma · MRP ₹590.00
  5. ₹225.87/mlXsulin · 3 ml disposable penEris Lifesciences · MRP ₹677.60

Human Premix Insulin Cartridge 30/100 iu

1 pack, ₹88.96 per ml.

  1. ₹88.96/mlEquisulin M · 3 ml cartridgeKoye Pharmaceuticals · MRP ₹266.88

Human Premix Insulin Vial 30/40 iu

1 pack, ₹16.92 per ml.

  1. ₹16.92/mlEquisulin M · 10 ml vialKoye Pharmaceuticals · MRP ₹169.15

Human Premix Insulin Cartridge 50/100 iu

1 pack, ₹88.96 per ml.

  1. ₹88.96/mlEquisulin M · 3 ml cartridgeKoye Pharmaceuticals · MRP ₹266.88

Human Premix Insulin Vial 50/40 iu

1 pack, ₹16.92 per ml.

  1. ₹16.92/mlEquisulin M · 10 ml vialKoye Pharmaceuticals · MRP ₹169.15

Human Premix Insulin Cartridge 40 iu

1 pack, ₹118.33 per ml.

  1. ₹118.33/mlInsutrend · 3 ml cartridgeAnthem Biopharma · MRP ₹355.00

Human Premix Insulin Pen

1 pack, ₹843.75 per unit.

  1. ₹843.75/unitInsutrend · 1 penAnthem Biopharma · MRP ₹843.75

Human Premix Insulin Flexpen 100 iu

1 pack, ₹208.93 per ml.

  1. ₹208.93/mlMixtard · 3 ml flexpenNovo Nordisk India · MRP ₹626.78

Human Premix Insulin Cartridge 200 iu

1 pack, ₹188.67 per ml.

  1. ₹188.67/mlWosulin · 3 ml cartridgeWockhardt · MRP ₹566.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 40 iu · ceiling 17.40 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.