Medicines / Molecules / Herbal Preparations
Herbal PreparationsEvery pack, by price.
27 packs of Herbal Preparations on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 15 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 27
- Brands
- 16
- Companies
- 15
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 27
Packs, lowest price per unit first
Herbal Preparations Oral Powder
8 packs, ₹0.75 to ₹2.26 per g.
- ₹0.75/gCoolwave · 150 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹112.50
- ₹0.80/gCoolwave · 150 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹0.93/gCoolwave · 75 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹1.13/gJnk · 200 gm oral powderLeeford Healthcare · MRP ₹225.00
- ₹1.60/gAcidityx Fizz · 4.5 gm oral powderMorepen Laboratories · MRP ₹8.00
- ₹1.92/gLabub Kabir · 125 gm oral powderHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹240.00
- ₹2.07/gLactonic Plus · 200 gm oral powderAlembic · MRP ₹414.00
- ₹2.26/gAyush Kwath · 100 gm oral powderSeagull Pharma · MRP ₹225.71
Herbal Preparations Sachet
6 packs, ₹1.67 to ₹72.00 per g.
- ₹1.67/gDigene Ultra · 6.25 gm sachetAbbott India · MRP ₹10.00
- ₹1.67/gDigene Ultra · 6.25 gm sachetAbbott India · MRP ₹10.00
- ₹2.00/gDigene Fizz · 5 gm sachetAbbott India · MRP ₹10.00
- ₹2.00/gDigene Fizz · 5 gm sachetAbbott India · MRP ₹10.00
- ₹60.00/gDigene Fizz · 5 gm sachetAbbott India · MRP ₹300.00
- ₹72.00/gDigene Fizz · 5 gm sachetAbbott India · MRP ₹360.00
Herbal Preparations Lozenges
4 packs, ₹4.67 to ₹10.00 per unit.
- ₹4.67/unitKoflet H · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹28.00
- ₹4.67/unitKoflet H · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹28.00
- ₹4.67/unitKoflet H · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹28.00
- ₹10.00/unitNaricover · 10 lozengesIndoco Remedies · MRP ₹100.00
Herbal Preparations Softgel Capsule
3 packs, ₹6.00 to ₹37.50 per unit.
- ₹6.00/unitAshwagandha (Dabur) · 20 softgel capsuleDabur India · MRP ₹120.00
- ₹6.50/unitAshwagandha (Dabur) · 10 softgel capsuleDabur India · MRP ₹65.00
- ₹37.50/unitFlexiqule Plus · 10 softgel capsuleAlchem Phytoceuticals · MRP ₹375.00
Herbal Preparations Oral Liquid
3 packs, ₹0.41 to ₹1.76 per ml.
- ₹0.41/mlTurmyl · 120 ml oral liquidFDC · MRP ₹49.00
- ₹0.65/mlEnzofast · 200 ml oral liquidInvision Medi Sciences · MRP ₹130.00
- ₹1.76/mlAmynity Plus · 200 ml oral liquidAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹351.00
Herbal Preparations Granules
1 pack, ₹1.84 per g.
- ₹1.84/gLactonic Plus · 200 gm granulesAlembic · MRP ₹368.00
Herbal Preparations Biscuit
1 pack, ₹1.49 per g.
- ₹1.49/gLamino-Dialysis · 200 gm biscuitLa Renon Healthcare · MRP ₹298.00
Herbal Preparations Oral Paste
1 pack, ₹1.92 per g.
- ₹1.92/gLabub Kabir · 125 gm oral pasteHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹240.00
Companies marketing it
- Abbott6 packs
- Himalaya Drug Company3 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Alembic2 packs
- Dabur India2 packs
- Hamdard (Wakf) Laboratories2 packs
- Alchem Phytoceuticals1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- La Renon Healthcare1 pack
- Aimil Pharmaceutical (India)1 pack
- Invision Medi Sciences1 pack
- FDC1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Seagull Pharma1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.