Medicines / Molecules / Hepatic Protectors Including Ayurvedic
Hepatic Protectors Including AyurvedicEvery pack, by price.
175 packs of Hepatic Protectors Including Ayurvedic on NPPA's price list for July 2026: 96 brands from 79 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 175
- Brands
- 96
- Companies
- 79
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 175
Packs, lowest price per unit first
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Syrup
92 packs, ₹0.19 to ₹2.53 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.19/mlLivost · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹38.38
- ₹0.22/mlVimliv · 450 ml syrupSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹100.96
- ₹0.25/mlLivoset · 200 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹50.00
- ₹0.28/mlLiv UP · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹56.25
- ₹0.28/mlMemoliv · 200 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹55.55
- ₹0.33/mlPancharishta · 450 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹150.00
- ₹0.34/mlGood Liver · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹68.00
- ₹0.35/mlLivobit · 200 ml syrupCubit Healthcare · MRP ₹69.63
- ₹0.35/mlTorliv · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
- ₹0.38/mlLivgem · 200 ml syrupEndocard · MRP ₹75.00
- ₹0.39/mlPancharishta · 200 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹77.00
- ₹0.42/mlBalpro · 200 ml syrupBal Pharma · MRP ₹83.00
The next 48 by price per ml
- ₹0.42/mlHepacef · 200 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹84.38
- ₹0.46/mlKumariasava · 450 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹205.00
- ₹0.46/mlLiv Compound · 100 ml syrupAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹45.76
- ₹0.47/mlSilycom · 300 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹139.60
- ₹0.49/mlLverzime · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹97.00
- ₹0.52/mlPunarnavarishtha · 450 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹235.00
- ₹0.54/mlLivomyn · 450 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹244.00
- ₹0.56/mlNirocil · 210 ml syrupSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹117.00
- ₹0.59/mlLivina · 200 ml syrupDeys Medical · MRP ₹117.19
- ₹0.60/mlLivomark · 200 ml syrupMark India · MRP ₹120.00
- ₹0.62/mlLivfresh · 200 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹123.00
- ₹0.64/mlLiverheal · 225 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹143.00
- ₹0.64/mlLiverhelp · 200 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹127.50
- ₹0.65/mlLiverheal · 200 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹130.31
- ₹0.65/mlLivoplex · 200 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
- ₹0.66/mlIphaliv · 200 ml syrupNational C & Pharma · MRP ₹131.25
- ₹0.66/mlMegacure · 220 ml syrupRND Laboratories · MRP ₹144.75
- ₹0.67/mlLivasa · 100 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹66.90
- ₹0.68/mlTricotol · 200 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹135.94
- ₹0.69/mlLivcare · 200 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹137.81
- ₹0.69/mlTryliv · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹138.00
- ₹0.70/mlLivart · 200 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹140.00
- ₹0.70/mlLivmate · 200 ml syrupHetero Healthcare · MRP ₹140.50
- ₹0.70/mlSilycom · 100 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹70.20
- ₹0.70/mlXtraliv · 200 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹139.00
- ₹0.73/mlLivart · 300 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹220.00
- ₹0.75/mlLivex · 200 ml syrupBan Labs · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlLverzime · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlLverzime · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlNirocil · 200 ml syrupSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹0.78/mlHepacef · 300 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹234.38
- ₹0.78/mlHepascope · 200 ml syrupNarankaa Pharma · MRP ₹155.00
- ₹0.79/mlAdliv · 200 ml syrupAlbert David · MRP ₹157.43
- ₹0.79/mlLivonil · 100 ml syrupUni Labs · MRP ₹79.20
- ₹0.82/mlLivomyn · 100 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹82.00
- ₹0.84/mlLiv Compound · 200 ml syrupAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹168.00
- ₹0.89/mlLivomyn · 200 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹178.00
- ₹0.89/mlOne Liv · 200 ml syrupZerico Lifesciences · MRP ₹178.13
- ₹0.89/mlVimliv · 200 ml syrupSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹177.00
- ₹0.90/mlHeplive · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹179.81
- ₹0.90/mlStimuliv · 200 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
- ₹0.92/mlPentaphyte P · 60 ml syrupDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹55.00
- ₹0.94/mlLivex · 100 ml syrupBan Labs · MRP ₹94.00
- ₹0.94/mlLivosin · 200 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹188.00
- ₹0.97/mlLivfresh · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹97.00
- ₹0.97/mlUdisyp · 200 ml syrupAbbott India · MRP ₹193.60
- ₹0.98/mlApfil · 200 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹195.00
- ₹0.99/mlLivesafe · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹198.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Tablet
24 packs, ₹1.02 to ₹17.61 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.02/tabletLivex · 100 tabletBan Labs · MRP ₹101.50
- ₹1.63/tabletLivomyn · 500 tabletCharak Pharma · MRP ₹814.00
- ₹1.66/tabletHepatinic · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹16.56
- ₹1.93/tabletGarbhapal Ras · 40 tabletDabur India · MRP ₹77.00
- ₹2.03/tabletLivgain · 10 tabletEmpiai Pharmaceuticals · MRP ₹20.25
- ₹2.20/tabletLiv.52 · 100 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹220.00
- ₹2.45/tabletLivpar · 50 tabletGufic Bioscience · MRP ₹122.32
- ₹2.80/tabletStimuliv · 60 tabletFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹168.00
- ₹3.10/tabletLivotrit · 60 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹186.00
- ₹3.75/tabletApfil · 30 tabletApex Laboratories · MRP ₹112.50
- ₹4.16/tabletHepatogard · 30 tabletThemis Medicare · MRP ₹124.69
- ₹4.30/tabletNew Livfit OD · 10 tabletAlembic · MRP ₹43.00
The other 12 by price per tablet
- ₹4.68/tabletLiv.52 · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹281.00
- ₹4.93/tabletLivomyn · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹148.00
- ₹4.93/tabletVimliv · 30 tabletSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹148.00
- ₹6.00/tabletLivomark · 10 tabletMark India · MRP ₹60.00
- ₹6.50/tabletHepaneed · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹65.00
- ₹6.83/tabletTefroliv · 20 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹136.50
- ₹9.30/tabletNew Livfit · 10 tabletAlembic · MRP ₹93.00
- ₹9.33/tabletHepatogard · 30 tabletThemis Medicare · MRP ₹280.00
- ₹11.48/tabletLivocumin · 10 tabletAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹114.79
- ₹12.44/tabletSilycom · 10 tabletLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹124.40
- ₹15.93/tabletSudoliv · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹159.30
- ₹17.61/tabletHeptivite · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹176.10
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Capsule
18 packs, ₹4.00 to ₹43.60 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹4.00/capsuleValiliv Plus · 10 capsuleUniversal Medikit · MRP ₹40.00
- ₹4.50/capsuleLivina · 10 capsuleDeys Medical · MRP ₹45.00
- ₹5.63/capsuleLivex · 10 capsuleBan Labs · MRP ₹56.25
- ₹7.20/capsuleAdliv · 10 capsuleAlbert David · MRP ₹72.04
- ₹7.53/capsuleKamalahar · 30 capsuleGeno Pharmaceuticals · MRP ₹226.00
- ₹9.00/capsuleCytozen · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹180.00
- ₹9.00/capsuleLiv.52 · 30 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹270.00
- ₹9.22/capsuleMegacure · 30 capsuleRND Laboratories · MRP ₹276.67
- ₹10.00/capsuleFreestone · 10 capsuleSifco Pharma · MRP ₹100.00
- ₹10.10/capsuleAmlycure · 20 capsuleAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹202.00
- ₹12.20/capsuleHepatobliss · 10 capsuleShield Healthcare · MRP ₹122.03
- ₹12.90/capsuleLaviril · 10 capsuleJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
The other 6 by price per capsule
- ₹16.00/capsuleLivward · 10 capsuleTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹160.00
- ₹17.35/capsuleLivolexin · 10 capsuleSaf Fermion · MRP ₹173.52
- ₹22.50/capsuleLiv.52 · 10 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹225.00
- ₹23.20/capsuleKamalahar · 10 capsuleGeno Pharmaceuticals · MRP ₹232.00
- ₹32.00/capsuleProlife · 10 capsuleBal Pharma · MRP ₹320.00
- ₹43.60/capsuleSigni Liv · 10 capsuleSignity Pharmaceuticals · MRP ₹436.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Oral Liquid
8 packs, ₹0.17 to ₹1.25 per ml.
- ₹0.17/mlLiverzyme · 225 ml oral liquidConcept Biosciences · MRP ₹38.50
- ₹0.33/mlLiv.52 · 1000 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹330.00
- ₹0.62/mlLivpar · 200 ml oral liquidGufic Bioscience · MRP ₹123.21
- ₹0.65/mlLivosin · 450 ml oral liquidJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹291.00
- ₹0.80/mlOrcyp · 200 ml oral liquidIntel Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
- ₹0.82/mlHepnar · 200 ml oral liquidEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹164.00
- ₹0.93/mlHepasave · 200 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹185.00
- ₹1.25/mlHepatogard · 100 ml oral liquidThemis Medicare · MRP ₹124.69
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Drops
7 packs, ₹1.32 to ₹3.00 per ml.
- ₹1.32/mlAmlycure · 60 ml dropsAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹79.00
- ₹1.35/mlLivomyn · 60 ml dropsCharak Pharma · MRP ₹81.00
- ₹1.47/mlAdliv · 60 ml dropsAlbert David · MRP ₹88.46
- ₹2.01/mlLiv.52 · 100 ml dropsHimalaya Drug Company · MRP ₹201.00
- ₹2.08/mlNew Livfit · 60 ml dropsAlembic · MRP ₹125.00
- ₹2.42/mlLiv.52 · 60 ml dropsHimalaya Drug Company · MRP ₹145.00
- ₹3.00/mlLverzime · 30 ml dropsAustro Lab · MRP ₹90.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Suspension
5 packs, ₹0.52 to ₹2.32 per ml.
- ₹0.52/mlSucon-B · 100 ml suspensionRaptakos Brett & Co · MRP ₹52.00
- ₹1.14/mlLivpres · 200 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹227.57
- ₹1.33/mlLivexpert · 200 ml suspensionDr. Johns Laboratories · MRP ₹266.06
- ₹1.35/mlLivoril · 200 ml suspensionMeyer Organics · MRP ₹270.00
- ₹2.32/mlMarin · 60 ml suspensionKamron Laboratories · MRP ₹139.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Syrup 140 mg
3 packs, ₹0.59 to ₹0.92 per ml.
- ₹0.59/mlEverliv · 200 ml syrupCorona · MRP ₹118.00
- ₹0.76/mlLivgain · 200 ml syrupEmpiai Pharmaceuticals · MRP ₹152.82
- ₹0.92/mlLivgain · 100 ml syrupEmpiai Pharmaceuticals · MRP ₹91.88
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Syrup 35 mg
3 packs, ₹0.14 to ₹0.61 per ml.
- ₹0.14/mlHepaliv · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹28.75
- ₹0.15/mlHepaliv · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹14.81
- ₹0.61/mlJigreen · 200 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹121.85
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Capsule 300 mg
2 packs, ₹4.87 to ₹5.21 per capsule.
- ₹4.87/capsuleHepasave · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹48.70
- ₹5.21/capsuleHepasave · 30 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹156.28
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Capsule 10 mg
2 packs, ₹2.13 to ₹2.71 per capsule.
- ₹2.13/capsuleLivasa · 10 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹21.28
- ₹2.71/capsuleLivasa · 24 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹65.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Capsule 90/90/500/2 mg
2 packs, ₹4.92 to ₹8.00 per capsule.
- ₹4.92/capsuleLivotone · 60 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹295.00
- ₹8.00/capsuleLivotone · 10 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹80.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Tablet 200 mg
1 pack, ₹4.13 per tablet.
- ₹4.13/tabletAphexine · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹41.25
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Dry Syrup
1 pack, ₹1.74 per ml.
- ₹1.74/mlAphexine · 30 ml dry syrupAjanta Pharma · MRP ₹52.10
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Syrup 40/25 mg
1 pack, ₹0.97 per ml.
- ₹0.97/mlCytozen Forte · 100 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹96.56
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Oral Liquid 550/715 mg
1 pack, ₹0.48 per ml.
- ₹0.48/mlHepatone · 200 ml oral liquidAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹96.80
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Tablet 20 mg
1 pack, ₹26.69 per tablet.
- ₹26.69/tabletHepa (Venus) · 10 tabletVenus Remedies · MRP ₹266.94
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Syrup 250 mg
1 pack, ₹0.66 per ml.
- ₹0.66/mlLivosin · 250 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹164.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Tablet 140 mg
1 pack, ₹6.90 per tablet.
- ₹6.90/tabletNirocil · 30 tabletSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹207.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Drops 275/375 mg
1 pack, ₹4.00 per ml.
- ₹4.00/mlOrcyp · 15 ml dropsIntel Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
Hepatic Protectors Including Ayurvedic Syrup 250/250 mg
1 pack, ₹0.91 per ml.
- ₹0.91/mlTrisoliv · 200 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹181.00
Companies marketing it
- Himalaya Drug Company14 packs
- Charak Pharma9 packs
- Solumiks Herbaceuticals8 packs
- Aimil Pharmaceutical (India)6 packs
- Cadila Pharmaceuticals6 packs
- Zandu Pharmaceuticals Works6 packs
- Austro Lab5 packs
- Ban Labs4 packs
- Alembic4 packs
- Albert David3 packs
- Intas3 packs
- Mankind3 packs
- Themis Medicare3 packs
- East India Pharmaceutical Works3 packs
- Indswift Laboratories3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Shrinivas Gujarat Laboratories3 packs
- Empiai Pharmaceuticals3 packs
- Jupiter Pharmaceuticals3 packs
- RND Laboratories3 packs
- Lifecom Pharmaceuticals3 packs
- Franco Indian Pharmaceuticals3 packs
- Apex Laboratories2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.