Medicines / Molecules / Heparin
HeparinEvery pack, by price.
15 packs of Heparin on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 10 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 15
- Brands
- 14
- Companies
- 10
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 15
Packs, lowest price per unit first
Heparin Injection 25000 iu
4 packs, ₹59.40 to ₹68.40 per ml.
- ₹59.40/mlAdhestop · 5 ml injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹297.00
- ₹59.80/mlHepaglan-25 · 5 ml injectionGland Pharma · MRP ₹299.00
- ₹62.96/mlMayparin · 5 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹314.79
- ₹68.40/mlHepraject · 5 ml injectionRPG Life Sciences · MRP ₹342.00
Heparin Oral Solution 1000 iu
3 packs, ₹40.84 per ml.
- ₹40.84/mlPhilebotroy Qps · 5 ml oral solutionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹204.18
- ₹40.84/mlPhlebosol Qps · 5 ml oral solutionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹204.18
- ₹40.84/mlThrombotroy Qps · 5 ml oral solutionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹204.18
Heparin Gel 200 iu
3 packs, ₹8.17 to ₹11.42 per g.
- ₹8.17/gThrombonot · 20 gm gelSamarth Life Sciences · MRP ₹163.45
- ₹11.24/gThrombophob · 30 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹337.17
- ₹11.42/gThrombophob · 20 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹228.35
Heparin Injection 5000 iu
1 pack, ₹23.60 per ml.
- ₹23.60/mlHepaglan · 5 ml injectionGland Pharma · MRP ₹118.00
Heparin Gel 500 iu
1 pack, ₹10.40 per g.
- ₹10.40/gLioton · 10 gm gelMenarini India · MRP ₹104.00
Heparin Gel
1 pack, ₹16.40 per unit.
- ₹16.40/unitLiquet · 20 mg gelCanixa Life Sciences · MRP ₹328.00
Heparin Oral Solution 5000 iu
1 pack, ₹40.84 per ml.
- ₹40.84/mlPhlebotroy · 5 ml oral solutionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹204.18
Heparin Cream
1 pack, ₹5.77 per g.
- ₹5.77/gThrombotas · 20 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹115.31
Companies marketing it
- Troikaa Pharmaceuticals4 packs
- Gland Pharma2 packs
- Zydus2 packs
- Varenyam Healthcare1 pack
- RPG Life Sciences1 pack
- Menarini India1 pack
- Canixa Life Sciences1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Samarth Life Sciences1 pack
- Intas1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.