Medicines / Molecules / Haloperidol
HaloperidolEvery pack, by price.
88 packs of Haloperidol on NPPA's price list for July 2026: 31 brands from 27 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 88
- Brands
- 31
- Companies
- 27
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 54 of 88
Packs, lowest price per unit first
Haloperidol Tablet 5 mg
20 packs, ₹2.10 to ₹3.84 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.65 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.10/tabletHalopace · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹21.00
- ₹2.47/tabletHelinase · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹24.67
- ₹2.74/tabletOprex · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹27.37
- ₹3.22/tabletTrikonace · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹32.20
- ₹3.33/tabletTypidol · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹33.28
- ₹3.52/tabletQutzal · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹35.23
- ₹3.74/tabletBenzydol P · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹37.38
- ₹3.74/tabletHalop · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹37.38
- ₹3.74/tabletNedol · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹37.36
- ₹3.75/tabletRandro · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹37.48
- ₹3.80/tabletDolteus · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹57.05
- ₹3.80/tabletHalobid · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹38.03
The other 8 by price per tablet
- ₹3.80/tabletKividol · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹38.03
- ₹3.80/tabletSerenace · 20 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹76.01
- ₹3.81/tabletAgidol · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹38.12
- ₹3.81/tabletAndol · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹38.11
- ₹3.81/tabletHpl · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹38.11
- ₹3.81/tabletRelinase · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹38.12
- ₹3.83/tabletSerenace · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹38.25
- ₹3.84/tabletTalendol · 10 tabletTalent India · MRP ₹38.39
Haloperidol Tablet 10 mg
15 packs, ₹4.37 to ₹5.38 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.89 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹4.37/tabletHaldol · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹43.70
- ₹4.47/tabletHalop · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹44.73
- ₹4.49/tabletQutzal · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹44.86
- ₹4.59/tabletTrikonace · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹45.90
- ₹4.82/tabletSerenace · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹48.20
- ₹5.01/tabletAndol · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹50.08
- ₹5.01/tabletBenzydol P · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹50.09
- ₹5.01/tabletNedol · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹50.06
- ₹5.09/tabletKividol · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹50.94
- ₹5.09/tabletSerenace · 20 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹101.86
- ₹5.10/tabletAgidol · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹51.03
- ₹5.10/tabletHalobid · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹50.95
The other 3 by price per tablet
- ₹5.10/tabletRelinase · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹51.02
- ₹5.14/tabletTalendol · 10 tabletTalent India · MRP ₹51.39
- ₹5.38/tabletSeradol (M.d.c) · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹53.75
Haloperidol Tablet 1.5 mg
15 packs, ₹1.33 to ₹3.37 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.62 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.33/tabletAgidol · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹13.25
- ₹1.43/tabletTypidol · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹14.25
- ₹1.61/tabletNedol · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹16.08
- ₹1.63/tabletHalop · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹16.28
- ₹1.64/tabletKividol · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹16.39
- ₹1.66/tabletHpl · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹16.58
- ₹1.68/tabletQutzal · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹16.77
- ₹1.69/tabletAndol · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹16.90
- ₹1.69/tabletBenzydol P · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹16.87
- ₹1.69/tabletHalobid · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹16.88
- ₹1.69/tabletRelinase · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹16.86
- ₹1.69/tabletSerenace · 20 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹33.71
The other 3 by price per tablet
- ₹1.69/tabletTalendol · 10 tabletTalent India · MRP ₹16.88
- ₹2.46/tabletDolteus · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹24.62
- ₹3.37/tabletSerenace · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹33.71
Haloperidol Tablet 0.25 mg
11 packs, ₹0.20 to ₹2.37 per tablet.
- ₹0.20/tabletHalidol · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹1.96
- ₹0.80/tabletLarenase · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹8.00
- ₹0.97/tabletTalendol · 10 tabletTalent India · MRP ₹9.66
- ₹1.34/tabletQutzal · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹13.36
- ₹1.47/tabletHalop · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹14.74
- ₹1.73/tabletHalobid · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹17.27
- ₹1.90/tabletAgidol · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹19.00
- ₹1.96/tabletRelinase · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹19.59
- ₹1.97/tabletTrikonace · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹19.70
- ₹2.00/tabletSerenace · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹20.00
- ₹2.37/tabletSerenace · 20 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹47.46
Haloperidol Injection 50 mg
6 packs, ₹6.82 to ₹284.53 per ml.
- ₹6.82/mlSerenace · 1 ml injectionRPG Life Sciences · MRP ₹6.82
- ₹196.97/mlRelinase LA · 1 ml injectionReliance Formulation · MRP ₹196.97
- ₹198.00/injectionDolteus · 1 injectionAlteus Biogenics · MRP ₹198.00
- ₹218.36/mlQutzal LA · 1 ml injectionArinna Lifesciences · MRP ₹218.36
- ₹233.44/mlMovadol LA · 1 ml injectionMova Pharmaceuticals · MRP ₹233.44
- ₹284.53/mlTrancodol LA · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹284.53
Haloperidol Injection 5 mg
4 packs, ₹6.25 to ₹34.10 per ml. Price-controlled: ceiling ₹2.05 per ml.
- ₹6.25/mlHaloperidol(sun Pharma) · 1 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹6.25
- ₹6.80/mlNedol · 1 ml injectionShine Pharmaceuticals · MRP ₹6.80
- ₹6.95/mlTrancodol · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹6.95
- ₹34.10/mlSerenace · 1 ml injectionRPG Life Sciences · MRP ₹34.10
Haloperidol Oral Liquid 2 mg
3 packs, ₹0.60 to ₹2.99 per ml.
- ₹0.60/mlSerenace · 60 ml oral liquidRPG Life Sciences · MRP ₹35.86
- ₹2.39/mlSerenace · 15 ml oral liquidRPG Life Sciences · MRP ₹35.86
- ₹2.99/mlNedol · 30 ml oral liquidShine Pharmaceuticals · MRP ₹89.60
Haloperidol Tablet 0.5 mg
2 packs, ₹3.32 to ₹4.13 per tablet.
- ₹3.32/tabletSerenace · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹33.15
- ₹4.13/tabletSerenace · 20 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹82.64
Haloperidol Tablet 3 mg
1 pack, ₹13.00 per tablet.
- ₹13.00/tabletAgidol · 1 tabletConsern Pharma · MRP ₹13.00
Haloperidol Syrup 50 mg
1 pack, ₹2.68 per ml.
- ₹2.68/mlAndol · 15 ml syrupD D Pharmaceuticals · MRP ₹40.26
Haloperidol Tablet 2.5 mg
1 pack, ₹4.20 per tablet.
- ₹4.20/tabletDolteus · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹63.03
Haloperidol Tablet DT 0.25 mg
1 pack, ₹2.99 per tablet.
- ₹2.99/tabletHalodias · 10 tablet dtMatias Healthcare · MRP ₹29.85
Haloperidol Oral Liquid 10 mg
1 pack, ₹8.47 per ml.
- ₹8.47/mlNedol · 15 ml oral liquidShine Pharmaceuticals · MRP ₹127.03
Haloperidol Tablet
1 pack, ₹20.72 per tablet.
- ₹20.72/tabletNudol ER · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹207.19
Haloperidol Injection
1 pack, ₹6.95 per ml.
- ₹6.95/mlQutzal · 1 ml injectionArinna Lifesciences · MRP ₹6.95
Haloperidol Injection 0.25 mg
1 pack, ₹7.00 per ml.
- ₹7.00/mlTalendol · 1 ml injectionTalent India · MRP ₹7.00
Haloperidol Tablet DT 10 mg
1 pack, ₹5.10 per tablet.
- ₹5.10/tabletTrancodol · 10 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹51.03
Haloperidol Tablet DT 1.5 mg
1 pack, ₹1.69 per tablet.
- ₹1.69/tabletTrancodol · 10 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹16.85
Haloperidol Tablet DT 20 mg
1 pack, ₹5.72 per tablet.
- ₹5.72/tabletTrancodol · 10 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹57.23
Haloperidol Tablet DT 5 mg
1 pack, ₹3.81 per tablet.
- ₹3.81/tabletTrancodol · 10 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹38.08
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 4.89 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 1.5 mg · ceiling 1.62 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 20 mg · ceiling 5.49 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Liquid 2 mg · ceiling 2.29 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 5 Mg/ml · ceiling 6.66 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 5 mg · ceiling 3.65 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- RPG Life Sciences14 packs
- Shine Pharmaceuticals6 packs
- Arinna Lifesciences6 packs
- Intas6 packs
- Consern Pharma5 packs
- Reliance Formulation5 packs
- Talent India5 packs
- D D Pharmaceuticals4 packs
- La Pharmaceuticals4 packs
- Alteus Biogenics4 packs
- Crescent Formulations4 packs
- Tripada4 packs
- Kivi Labs3 packs
- Triko Pharmaceuticals3 packs
- A N Pharmacia2 packs
- Linux Laboratories2 packs
- East West Pharma1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
- Matias Healthcare1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Tas Med (India)1 pack
- Mova Pharmaceuticals1 pack
- Unimarck Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.