Medicines / Molecules / Guaifenesin

GuaifenesinEvery pack, by price.

5 packs of Guaifenesin on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
5
Brands
5
Companies
5
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 5

Packs, lowest price per unit first

Guaifenesin Tablet 200 mg

1 pack, ₹11.23 per tablet.

  1. ₹11.23/tabletBarkeit · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹112.31

Guaifenesin Tablet

1 pack, ₹14.50 per tablet.

  1. ₹14.50/tabletCervithin · 10 tabletZerico Lifesciences · MRP ₹145.00

Guaifenesin Expectorant

1 pack, ₹0.75 per ml.

  1. ₹0.75/mlPatson (Patson) · 100 ml expectorantPatson Laboratories · MRP ₹75.00

Guaifenesin Syrup

1 pack, ₹0.80 per ml.

  1. ₹0.80/mlTox Dmr · 60 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹48.00

Guaifenesin Syrup 133 mg

1 pack, ₹0.70 per ml.

  1. ₹0.70/mlTussalyte G1 · 100 ml syrupMeridian Enterprises · MRP ₹70.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.