Medicines / Molecules / Guaifenesin + Ambroxol
Guaifenesin + AmbroxolEvery pack, by price.
10 packs of Guaifenesin + Ambroxol on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 8 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 10
- Brands
- 10
- Companies
- 8
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 0 of 10
Packs, lowest price per unit first
Guaifenesin + Ambroxol Syrup 100/15 mg
4 packs, ₹1.07 to ₹1.58 per ml.
- ₹1.07/mlCofsils Wet Cough · 100 ml syrupCipla · MRP ₹106.87
- ₹1.08/mlOnimex Kid · 60 ml syrupEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹65.00
- ₹1.45/mlBenadryl CR · 100 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹145.00
- ₹1.58/mlAlbertdryl DR · 100 ml syrupAlbert David · MRP ₹158.48
Guaifenesin + Ambroxol Syrup
3 packs, ₹0.15 to ₹0.92 per ml.
- ₹0.15/mlAlbertdryl · 100 ml syrupAlbert David · MRP ₹14.62
- ₹0.63/mlCough X AT · 100 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹62.69
- ₹0.92/mlCofvot D · 100 ml syrupVotary Laboratories · MRP ₹92.00
Guaifenesin + Ambroxol Expectorant 100/15 mg
1 pack, ₹0.59 per ml.
- ₹0.59/mlMucinex · 100 ml expectorantEmbiotic Lab · MRP ₹59.40
Guaifenesin + Ambroxol Syrup 200/30 mg
1 pack, ₹1.37 per ml.
- ₹1.37/mlOnimex SF · 100 ml syrupEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹136.88
Guaifenesin + Ambroxol Syrup 50/15 mg
1 pack, ₹1.30 per ml.
- ₹1.30/mlPhensedyl · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹130.35
Companies marketing it
- Albert David2 packs
- Emcee Pharmaceuticals2 packs
- Johnson & Johnson1 pack
- Cipla1 pack
- Votary Laboratories1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Embiotic Lab1 pack
- Abbott1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.