Medicines / Molecules / Griseofulvin
GriseofulvinEvery pack, by price.
22 packs of Griseofulvin on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 12 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 22
- Brands
- 15
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 7 of 22
Packs, lowest price per unit first
Griseofulvin Tablet 500 mg
9 packs, ₹12.50 to ₹18.80 per tablet.
- ₹12.50/tabletGrisoheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹125.00
- ₹12.96/tabletGrisure · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹129.63
- ₹13.31/tabletProfulvin · 10 tabletPrism Lifescience · MRP ₹133.10
- ₹13.85/tabletGrisojet · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹138.45
- ₹13.97/tabletZovinic · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹139.73
- ₹14.75/tabletDermovent · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹147.46
- ₹14.90/tabletUlvin · 10 tabletSeagull Pharma · MRP ₹149.00
- ₹15.47/tabletZorbax · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹154.69
- ₹18.80/tabletEcovin · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹188.00
Griseofulvin Tablet 250 mg
7 packs, ₹1.56 to ₹7.75 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.81 per tablet.
- ₹1.56/tabletProfulvin · 10 tabletPrism Lifescience · MRP ₹15.60
- ₹1.78/tabletGrisovin FP · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹17.79
- ₹1.78/tabletNufulvin · 10 tabletNulife Pharmaceuticals · MRP ₹17.81
- ₹1.98/tabletGriseofulvin FP (Glaxo) · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹19.82
- ₹3.50/tabletGriso FP · 10 tabletConcept Biosciences · MRP ₹35.00
- ₹6.50/tabletGrisolab · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹65.00
- ₹7.75/tabletGrisovel FP · 10 tabletElder Labs · MRP ₹77.50
Griseofulvin Suspension 125 mg
3 packs, ₹2.02 to ₹2.16 per ml.
- ₹2.02/mlEcovin · 120 ml suspensionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹241.97
- ₹2.02/mlEcovin · 120 ml suspensionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹241.97
- ₹2.16/mlZorbax · 120 ml suspensionAjanta Pharma · MRP ₹259.68
Griseofulvin Cream
1 pack, ₹7.07 per g.
- ₹7.07/gDermovent · 15 gm creamUniventis Medicare · MRP ₹106.00
Griseofulvin Suspension 500 mg
1 pack, ₹1.96 per ml.
- ₹1.96/mlGrisojet · 120 ml suspensionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹234.70
Griseofulvin Cream 1 %
1 pack, ₹4.17 per g.
- ₹4.17/gUlvin · 15 gm creamSeagull Pharma · MRP ₹62.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 125 mg · ceiling 1.05 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Tablet 250 mg · ceiling 1.81 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 375 mg · ceiling 5.48 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1581(E)
Companies marketing it
- Brinton Pharmaceuticals5 packs
- Ajanta Pharma3 packs
- Univentis Medicare2 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals2 packs
- Prism Lifescience2 packs
- Seagull Pharma2 packs
- Concept Biosciences1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Elder Labs1 pack
- Linux Laboratories1 pack
- Nulife Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.