Medicines / Molecules / Glycopyrrolate
GlycopyrrolateEvery pack, by price.
24 packs of Glycopyrrolate on NPPA's price list for July 2026: 17 brands from 16 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 24
- Brands
- 17
- Companies
- 16
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 6 of 24
Packs, lowest price per unit first
Glycopyrrolate Respules 25 mcg
6 packs, ₹22.59 to ₹145.31 per ml.
- ₹22.59/mlNexstep g · 2 ml respulesMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹45.18
- ₹26.25/mlGlycobreez Neb · 2 ml respulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
- ₹28.88/mlGlycohale · 2 ml respulesCipla · MRP ₹57.75
- ₹29.50/mlGlynium · 2 ml respulesZydus Healthcare · MRP ₹58.99
- ₹36.30/mlGlycohale · 1 ml respulesCipla · MRP ₹36.30
- ₹145.31/mlUnipuff g · 2 ml respulesUniza Healthcare · MRP ₹290.62
Glycopyrrolate Injection 0.2 mg
6 packs, ₹10.62 to ₹15.55 per ml. Price-controlled: ceiling ₹12.25 per ml.
- ₹10.62/mlGlycopyrrolate · 1 ml injectionKhandelwal Laboratories · MRP ₹10.62
- ₹14.48/mlPyrolate · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹144.80
- ₹15.37/mlPyrolate · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹15.37
- ₹15.47/mlGpyrolon · 1 ml injectionCelon Labs · MRP ₹15.47
- ₹15.49/mlLicolate · 1 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹15.49
- ₹15.55/mlPyrotroy · 1 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹15.55
Glycopyrrolate Smartules 25 mcg
2 packs, ₹19.70 to ₹31.88 per ml.
- ₹19.70/mlAirz · 2 ml smartulesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹39.40
- ₹31.88/mlNebzmart g · 2 ml smartulesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹63.75
Glycopyrrolate Capsule 50 mcg
2 packs, ₹22.05 to ₹38.00 per capsule.
- ₹22.05/capsuleAirz · 30 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹661.41
- ₹38.00/capsuleGlycohale · 10 capsuleCipla · MRP ₹380.00
Glycopyrrolate Tablet 1 mg
2 packs, ₹9.90 to ₹12.06 per tablet.
- ₹9.90/tabletGcolate · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹99.00
- ₹12.06/tabletGlycolate · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹120.60
Glycopyrrolate Tablet 2 mg
2 packs, ₹16.87 to ₹24.02 per tablet.
- ₹16.87/tabletGcolate · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹168.70
- ₹24.02/tabletGlycolate · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹240.20
Glycopyrrolate Transpules 25 mcg
1 pack, ₹31.58 per ml.
- ₹31.58/mlGlycoflo Neb · 2 ml transpulesLupin · MRP ₹63.15
Glycopyrrolate Inhaler 25 mcg
1 pack, ₹27.65 per ml.
- ₹27.65/mlGlycoquic · 2 ml inhalerAlkem Laboratories · MRP ₹55.30
Glycopyrrolate Mistpule 25 mcg
1 pack, ₹18.69 per ml.
- ₹18.69/mlGlycoresp · 2 ml mistpuleJB Chemicals · MRP ₹37.38
Glycopyrrolate Respicap 50 mcg
1 pack, ₹19.12 per unit.
- ₹19.12/unitGlynium · 30 respicapZydus Healthcare · MRP ₹573.68
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 0.2 Mg/ml · ceiling 14.88 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals3 packs
- Cipla3 packs
- Icon Lifesciences2 packs
- Intas2 packs
- Zydus2 packs
- Neon Laboratories2 packs
- Mankind1 pack
- Lupin1 pack
- Khandelwal Laboratories1 pack
- Alkem1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Celon Labs1 pack
- Samarth Life Sciences1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Uniza Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.