Medicines / Molecules / Glycolic Acid

Glycolic AcidEvery pack, by price.

23 packs of Glycolic Acid on NPPA's price list for July 2026: 17 brands from 12 companies, in 14 forms and strengths.

Packs
23
Brands
17
Companies
12
Forms and strengths
14
Price-controlled packs
0 of 23

Packs, lowest price per unit first

Glycolic Acid Cream 12 %

4 packs, ₹6.88 to ₹12.03 per g.

  1. ₹6.88/gGA · 30 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹206.25
  2. ₹10.30/gDerbeau · 30 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹309.00
  3. ₹10.83/gGlyconem · 30 gm creamNemus Pharmaceuticals · MRP ₹325.00
  4. ₹12.03/gGlyco-12 · 30 gm creamMicro Labs · MRP ₹360.90

Glycolic Acid Gel

3 packs, ₹2.60 to ₹3.90 per g.

  1. ₹2.60/gKlin Aha · 150 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹390.00
  2. ₹3.29/gKlin Aha · 100 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹329.40
  3. ₹3.90/gKlin Aha Foaming · 50 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹195.00

Glycolic Acid Cream 6 %

2 packs, ₹6.09 to ₹7.53 per g.

  1. ₹6.09/gGA · 30 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹182.81
  2. ₹7.53/gGlyco · 30 gm creamMicro Labs · MRP ₹225.90

Glycolic Acid Facewash

2 packs, ₹7.08 to ₹8.47 per ml.

  1. ₹7.08/mlMelalumin · 60 ml facewashMenarini India · MRP ₹425.00
  2. ₹8.47/gGloceana · 50 gm facewashCipla · MRP ₹423.50

Glycolic Acid Lotion 12 %

2 packs, ₹3.90 to ₹12.38 per ml.

  1. ₹3.90/mlGlybest · 50 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹195.00
  2. ₹12.38/mlGlyco · 50 ml lotionMicro Labs · MRP ₹619.00

Glycolic Acid Lotion 6 %

2 packs, ₹4.44 to ₹8.38 per ml.

  1. ₹4.44/mlGlybest · 50 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹222.00
  2. ₹8.38/mlGlyco · 50 ml lotionMicro Labs · MRP ₹419.00

Glycolic Acid Lotion 10 %

1 pack, ₹8.50 per g.

  1. ₹8.50/gGlyaha · 50 gm lotionMenarini India · MRP ₹425.00

Glycolic Acid Lotion 50 %

1 pack, ₹78.78 per ml.

  1. ₹78.78/mlGlycoveda · 60 ml lotionCipla · MRP ₹4,727

Glycolic Acid Lotion

1 pack, ₹3.40 per ml.

  1. ₹3.40/mlGlysija · 50 ml lotionPretium Pharmaceuticals · MRP ₹170.00

Glycolic Acid Liquid

1 pack, ₹63.33 per ml.

  1. ₹63.33/mlMelalumin · 15 ml liquidMenarini India · MRP ₹950.00

Glycolic Acid Liquid 6 %

1 pack, ₹4.96 per ml.

  1. ₹4.96/mlMelawash · 100 ml liquidTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹495.50

Glycolic Acid Facewash 1 %

1 pack, ₹4.53 per g.

  1. ₹4.53/gSebonac (Tricos) · 75 gm facewashTricos Dermatologics · MRP ₹340.00

Glycolic Acid Facewash 6 %

1 pack, ₹3.08 per ml.

  1. ₹3.08/mlSlava · 60 ml facewashBios Lab · MRP ₹185.00

Glycolic Acid Cream

1 pack, ₹52.33 per ml.

  1. ₹52.33/mlTriacneal · 30 ml creamAbbott Healthcare · MRP ₹1,570

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.