Medicines / Molecules / Glyceryl Trinitrate
Glyceryl TrinitrateEvery pack, by price.
106 packs of Glyceryl Trinitrate on NPPA's price list for July 2026: 62 brands from 56 companies, in 21 forms and strengths.
- Packs
- 106
- Brands
- 62
- Companies
- 56
- Forms and strengths
- 21
- Price-controlled packs
- 4 of 106
Packs, lowest price per unit first
Glyceryl Trinitrate Tablet 2.6 mg
32 packs, ₹1.60 to ₹384.38 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.60/tabletNitrovue · 30 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹47.88
- ₹2.60/tabletOlcon · 50 tabletOlcare · MRP ₹130.00
- ₹3.40/tabletNitrotab · 30 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹102.09
- ₹3.65/tabletNitrus · 30 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹109.53
- ₹4.02/tabletNitrorin · 10 tabletRhine Biogenics · MRP ₹40.22
- ₹4.10/tabletNG Fence · 30 tablet4 Care Lifescience · MRP ₹123.00
- ₹4.17/tabletGlynit · 30 tabletTas Med (India) · MRP ₹125.00
- ₹4.17/tabletNitrospan · 30 tabletKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
- ₹4.98/tabletGlytrate · 30 tabletEcon Healthcare · MRP ₹149.40
- ₹5.00/tabletNitrosis · 30 tabletTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹5.13/tabletNitrosafe · 30 tabletGenfo Bioceuticals · MRP ₹154.00
- ₹5.33/tabletNitroglyder · 30 tabletElder Projects · MRP ₹160.00
The other 20 by price per tablet
- ₹5.50/tabletAlnitro · 25 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹137.50
- ₹5.63/tabletNitrocaid · 30 tabletMedicaid Labs · MRP ₹168.75
- ₹5.63/tabletNitrolive CR · 30 tabletAllysia Lifesciences · MRP ₹168.75
- ₹5.94/tabletMY Gtn · 30 tabletElicad Pharmaceuticals · MRP ₹178.30
- ₹5.98/tabletNitro g · 30 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹179.50
- ₹6.80/tabletVasprin · 30 tabletWonset Health Care · MRP ₹204.00
- ₹6.81/tabletVas Gtn · 30 tabletWalron Healthcare · MRP ₹204.38
- ₹7.00/tabletNitrobuz · 30 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹210.00
- ₹7.45/tabletNitrosig · 30 tabletSignova Pharma · MRP ₹223.50
- ₹7.49/tabletAlnitro · 30 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹224.80
- ₹7.50/tabletLoy Ctn · 30 tabletLloyd Healthcare · MRP ₹225.00
- ₹7.50/tabletLoycontin · 30 tabletLloyd Healthcare · MRP ₹225.00
- ₹7.63/tabletNtgn · 30 tabletCMR Life Sciences · MRP ₹229.00
- ₹8.57/tabletNitro · 30 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹257.00
- ₹8.73/tabletg Sure · 30 tabletProqol Healthcare · MRP ₹261.94
- ₹9.38/tabletMonit-Gtn · 60 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹563.00
- ₹10.00/tabletMydilator · 30 tabletVasuchem Lifesciences · MRP ₹300.00
- ₹10.48/tabletg Sure · 25 tabletProqol Healthcare · MRP ₹261.94
- ₹18.66/tabletNitrozen · 10 tabletThyone Health Care · MRP ₹186.56
- ₹384.38/tabletNitrocerin · 1 tabletIntra Labs · MRP ₹384.38
Glyceryl Trinitrate Tablet 6.4 mg
22 packs, ₹0.40 to ₹499.68 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.40/tabletCaditril · 30 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹12.00
- ₹3.54/tabletOlcon · 50 tabletOlcare · MRP ₹177.18
- ₹4.23/tabletNitrus · 30 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹126.90
- ₹4.97/tabletNitrospan · 30 tabletKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹149.00
- ₹5.68/tabletVasprin · 30 tabletWonset Health Care · MRP ₹170.47
- ₹6.16/tabletMY Gtn · 30 tabletElicad Pharmaceuticals · MRP ₹184.73
- ₹7.18/tabletNitzo · 50 tabletZee Laboratories · MRP ₹359.10
- ₹7.50/tabletGlynit · 30 tabletTas Med (India) · MRP ₹225.00
- ₹7.66/tabletAlnitro · 25 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹191.51
- ₹7.67/tabletNitrolive CR · 30 tabletAllysia Lifesciences · MRP ₹230.00
- ₹7.81/tabletNtgn · 30 tabletCMR Life Sciences · MRP ₹234.37
- ₹7.97/tabletNox Gtn · 30 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹239.06
The other 10 by price per tablet
- ₹8.04/tabletNitrobuz · 30 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹241.07
- ₹8.18/tabletNitro g · 30 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹245.50
- ₹8.75/tabletNitrogard · 10 tabletCipla · MRP ₹87.50
- ₹8.84/tabletNitrosig · 30 tabletSignova Pharma · MRP ₹265.31
- ₹9.74/tabletAngiwell · 30 tabletCorona · MRP ₹292.17
- ₹10.00/tabletLoycontin · 30 tabletLloyd Healthcare · MRP ₹300.00
- ₹10.25/tabletAlnitro · 30 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹307.50
- ₹12.17/tabletNitro (Three Dots) · 30 tabletThree Dots Lifescience · MRP ₹365.00
- ₹20.34/tabletNitrozen · 10 tabletThyone Health Care · MRP ₹203.44
- ₹499.68/tabletNitrocerin · 1 tabletIntra Labs · MRP ₹499.68
Glyceryl Trinitrate Tablet CR 2.6 mg
14 packs, ₹1.34 to ₹12.81 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.34/tabletGlyceryl Trinitrate CR · 100 tablet crCipla · MRP ₹134.38
- ₹5.83/tabletAnglit · 30 tablet crTas Med (India) · MRP ₹175.00
- ₹5.88/tabletNiglin · 25 tablet crEast West Pharma · MRP ₹147.00
- ₹6.05/tabletNitrokuf · 30 tablet crMorepen Laboratories · MRP ₹181.50
- ₹6.16/tabletNitrosis · 25 tablet crTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹154.00
- ₹7.11/tabletNestin · 30 tablet crAlde Medi Impex · MRP ₹213.30
- ₹7.80/tabletGlynit · 25 tablet crTas Med (India) · MRP ₹195.00
- ₹8.40/tabletNitrolong · 30 tablet crMankind Pharmaceuticals · MRP ₹251.96
- ₹8.57/tabletNitro (Three Dots) · 30 tablet crThree Dots Lifescience · MRP ₹257.00
- ₹9.04/tabletAngiwell · 30 tablet crCorona · MRP ₹271.13
- ₹9.38/tabletMonit-Gtn · 30 tablet crIntas Pharmaceuticals · MRP ₹281.50
- ₹9.45/tabletNew Gtn · 10 tablet crEris Lifesciences · MRP ₹94.47
The other 2 by price per tablet
- ₹10.46/tabletGtn Sorbitrate CR · 30 tablet crAbbott Healthcare · MRP ₹313.78
- ₹12.81/tabletNitrocontin · 30 tablet crModi Mundi Pharma · MRP ₹384.38
Glyceryl Trinitrate Tablet CR 6.4 mg
10 packs, ₹1.85 to ₹16.66 per tablet.
- ₹1.85/tabletGlyceryl Trinitrate CR · 100 tablet crCipla · MRP ₹185.01
- ₹6.73/tabletAnglit · 30 tablet crTas Med (India) · MRP ₹201.84
- ₹7.43/tabletNitrosis · 25 tablet crTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹185.63
- ₹8.04/tabletNitrokuf · 30 tablet crMorepen Laboratories · MRP ₹241.31
- ₹9.28/tabletNestin · 30 tablet crAlde Medi Impex · MRP ₹278.44
- ₹11.75/tabletMonit-Gtn · 30 tablet crIntas Pharmaceuticals · MRP ₹352.60
- ₹12.31/tabletNitrolong · 30 tablet crMankind Pharmaceuticals · MRP ₹369.33
- ₹12.43/tabletNew Gtn · 10 tablet crEris Lifesciences · MRP ₹124.32
- ₹15.43/tabletGtn Sorbitrate CR · 30 tablet crAbbott Healthcare · MRP ₹462.75
- ₹16.66/tabletNitrocontin · 30 tablet crModi Mundi Pharma · MRP ₹499.68
Glyceryl Trinitrate Capsule TR 6.5 mg
4 packs, ₹8.48 to ₹12.55 per capsule.
- ₹8.48/capsuleAngiplat · 25 capsule trMicro Labs · MRP ₹211.88
- ₹9.19/capsuleAngiplat · 30 capsule trMicro Labs · MRP ₹275.60
- ₹12.17/capsuleAngispan · 25 capsule trUsv · MRP ₹304.20
- ₹12.55/capsuleAngispan · 30 capsule trUsv · MRP ₹376.36
Glyceryl Trinitrate Capsule TR 2.5 mg
3 packs, ₹7.28 to ₹10.81 per capsule.
- ₹7.28/capsuleAngiplat · 25 capsule trMicro Labs · MRP ₹181.88
- ₹9.58/capsuleAngispan · 25 capsule trUsv · MRP ₹239.50
- ₹10.81/capsuleAngispan · 30 capsule trUsv · MRP ₹324.35
Glyceryl Trinitrate Tablet 0.5 mg
3 packs, ₹1.36 to ₹2.03 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹6.54 per tablet.
- ₹1.36/tabletMyonit · 30 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹40.76
- ₹1.98/tabletSorbitrate Insta · 30 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹59.43
- ₹2.03/tabletAngised · 30 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹61.00
Glyceryl Trinitrate Tablet SR 2.6 mg
3 packs, ₹4.68 to ₹10.65 per tablet.
- ₹4.68/tabletG3N · 25 tablet srEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹116.90
- ₹6.83/tabletAngivex · 30 tablet srThrivex Life Sciences · MRP ₹205.00
- ₹10.65/tabletMyonit · 30 tablet srTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹319.35
Glyceryl Trinitrate Injection 25 mg
3 packs, ₹6.60 to ₹42.59 per ml.
- ₹6.60/mlNitroplus · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹32.99
- ₹6.64/mlNitrocin · 5 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹33.20
- ₹42.59/mlNitrovir · 5 ml injectionChandra Bhagat Pharma · MRP ₹212.97
Glyceryl Trinitrate Capsule 2.5 mg
1 pack, ₹7.94 per capsule.
- ₹7.94/capsuleAngiplat · 30 capsuleMicro Labs · MRP ₹238.10
Glyceryl Trinitrate Tablet TR 2.5 mg
1 pack, ₹7.61 per tablet.
- ₹7.61/tabletAngistat · 25 tablet trRanbaxy Laboratories · MRP ₹190.31
Glyceryl Trinitrate Capsule 2.6 mg
1 pack, ₹0.40 per capsule.
- ₹0.40/capsuleCaditril · 30 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹12.00
Glyceryl Trinitrate Oral Spray 0.4 mg
1 pack, ₹1.50 per unit.
- ₹1.50/unitGtn · 200 mdi oral sprayMedley Pharmaceuticals · MRP ₹299.00
Glyceryl Trinitrate Injection 5 mg
1 pack, ₹6.60 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.80 per ml.
- ₹6.60/mlMyonit · 5 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹33.00
Glyceryl Trinitrate Tablet SR 6.4 mg
1 pack, ₹13.31 per tablet.
- ₹13.31/tabletMyonit · 30 tablet srTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹399.23
Glyceryl Trinitrate Patch 5 mg
1 pack, ₹28.10 per patch.
- ₹28.10/patchNiplast · 1 patchHetero Healthcare · MRP ₹28.10
Glyceryl Trinitrate Capsule SR 2.5 mg
1 pack, ₹5.01 per capsule.
- ₹5.01/capsuleNitract · 25 capsule srAstrazeneca Pharma India · MRP ₹125.25
Glyceryl Trinitrate Injection 50 mg
1 pack, ₹6.64 per ml.
- ₹6.64/mlNitrocin · 10 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹66.41
Glyceryl Trinitrate Patch 25 mg
1 pack, ₹6.20 per patch.
- ₹6.20/patchNitroderm Tts · 10 patchNovartis India · MRP ₹62.00
Glyceryl Trinitrate Ointment 0.2 %
1 pack, ₹3.60 per g.
- ₹3.60/gNitrogesic · 30 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹108.00
Glyceryl Trinitrate Capsule XL 2.5 mg
1 pack, ₹10.23 per capsule.
- ₹10.23/capsuleVasovin XL · 25 capsule xlTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹255.84
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Sublingual Tablet 0.5 mg · ceiling 1.30 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 5 Mg/ml · ceiling 6.34 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Tas Med (India)5 packs
- Troikaa Pharmaceuticals5 packs
- Alvio Pharmaceuticals4 packs
- Micro Labs4 packs
- Usv4 packs
- Cipla3 packs
- Abbott3 packs
- Lloyd Healthcare3 packs
- Intas3 packs
- Morepen Laboratories3 packs
- Tycoon Pharmaceuticals3 packs
- Corona2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Proqol Healthcare2 packs
- Elicad Pharmaceuticals2 packs
- Alde Medi Impex2 packs
- Eris2 packs
- Alniche Life Sciences2 packs
- Intra Labs2 packs
- Samarth Life Sciences2 packs
- Modi Mundi Pharma2 packs
- Knoll Healthcare2 packs
- Allysia Lifesciences2 packs
- Mankind2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.