Medicines / Molecules / Glycerol
GlycerolEvery pack, by price.
32 packs of Glycerol on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 13 companies, in 15 forms and strengths.
- Packs
- 32
- Brands
- 16
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 15
- Price-controlled packs
- 13 of 32
Packs, lowest price per unit first
Glycerol Cream 15 %
8 packs, ₹1.76 to ₹5.33 per g. Price-controlled: ceiling ₹2.43 per g.
- ₹1.76/gEnsi Atm · 50 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹88.00
- ₹2.52/gSecalia · 100 gm creamMicro Labs · MRP ₹252.10
- ₹2.55/gAngelskin · 100 gm creamTalent India · MRP ₹255.00
- ₹3.16/gSecalia Plus · 100 gm creamMicro Labs · MRP ₹316.00
- ₹3.67/gSecalia · 50 gm creamMicro Labs · MRP ₹183.70
- ₹3.90/gAlocerene · 50 gm creamNemus Pharmaceuticals · MRP ₹195.00
- ₹4.48/gAquasoft FC · 100 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹448.00
- ₹5.33/gAquasoft FC · 60 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹320.00
Glycerol Lotion 15 %
5 packs, ₹1.45 to ₹2.99 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.26 per ml.
- ₹1.45/mlGlymed · 300 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹434.00
- ₹1.59/mlSecalia · 200 ml lotionMicro Labs · MRP ₹318.00
- ₹1.67/mlGlymed · 250 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹418.00
- ₹2.70/mlSecalia · 100 ml lotionMicro Labs · MRP ₹270.00
- ₹2.99/mlGlymed · 100 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹299.00
Glycerol Suppository 3 gm
3 packs, ₹8.80 to ₹20.00 per suppository.
- ₹8.80/suppositoryHallens Glycerin (Adult) · 10 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹88.00
- ₹20.00/suppositoryHallens Glycerin (Adult) · 5 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹100.00
- ₹20.00/suppositoryHallens Glycerin (Infant) · 5 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹100.00
Glycerol Suppository 86 %
2 packs, ₹13.28 to ₹17.75 per suppository.
- ₹13.28/suppositoryHallens Glycerin (Adult) · 12 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹159.37
- ₹17.75/suppositoryHallens · 5 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹88.75
Glycerol Lotion
2 packs, ₹3.00 to ₹6.00 per ml.
- ₹3.00/mlSecalia Plus · 200 ml lotionMicro Labs · MRP ₹600.00
- ₹6.00/mlSecalia Plus · 100 ml lotionMicro Labs · MRP ₹600.00
Glycerol Cream
2 packs, ₹1.17 to ₹5.00 per g.
- ₹1.17/gEnsi Atm · 60 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹5.00/gAlocerene · 50 gm creamNemus Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
Glycerol Oral Liquid
2 packs, ₹0.80 to ₹0.99 per g.
- ₹0.80/gGlycerin (Ranbaxy) · 50 gm oral liquidRanbaxy Laboratories · MRP ₹40.00
- ₹0.99/gGlycerin (Ranbaxy) · 10 gm oral liquidRanbaxy Laboratories · MRP ₹9.88
Glycerol Suppository 1 gm
1 pack, ₹30.36 per suppository.
- ₹30.36/suppositoryHallens · 5 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹151.79
Glycerol Suppository 2 mg
1 pack, ₹46.87 per suppository.
- ₹46.87/suppositoryHallens · 7 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹328.12
Glycerol Solution
1 pack, ₹0.26 per ml.
- ₹0.26/mlGlycerol IP · 500 ml solutionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹131.95
Glycerol Gel 18 %
1 pack, ₹2.11 per g.
- ₹2.11/gDuestom · 50 gm gelIndoco Remedies · MRP ₹105.36
Glycerol Soap 15 %
1 pack, ₹1.57 per g.
- ₹1.57/gClin 3 · 75 gm soapUnimarck Healthcare · MRP ₹117.46
Glycerol Soap
1 pack, ₹1.15 per g.
- ₹1.15/gGlymed · 75 gm soapMed Manor Organics · MRP ₹86.00
Glycerol Syrup
1 pack, ₹1.63 per ml.
- ₹1.63/mlTixylix g · 60 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹97.96
Glycerol Liquid 85 %
1 pack, ₹0.58 per g.
- ₹0.58/gGlerol OS · 500 gm liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹290.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Cream 15 % · ceiling 2.43 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Lotion 15 % · ceiling 1.26 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Meridian Enterprises7 packs
- Micro Labs7 packs
- Med Manor Organics4 packs
- Nemus Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Sun Pharma2 packs
- Talent India1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Unimarck Healthcare1 pack
- Abbott1 pack
- Agrawal Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.