Medicines / Molecules / Glycerin
GlycerinEvery pack, by price.
26 packs of Glycerin on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 14 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 26
- Brands
- 15
- Companies
- 14
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 26
Packs, lowest price per unit first
Glycerin Soap
9 packs, ₹0.22 to ₹1.73 per g.
- ₹0.22/gSavlon · 45 gm soapJohnson & Johnson · MRP ₹10.00
- ₹0.32/gSavlon · 125 gm soapJohnson & Johnson · MRP ₹40.00
- ₹0.98/gSkinsect L&g · 100 gm soapMenarini India · MRP ₹97.88
- ₹1.06/gGlicerina · 100 gm soapDermo Care Laboratories · MRP ₹105.89
- ₹1.09/gGlyfresh · 75 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹82.00
- ₹1.28/gSavlon · 75 gm soapJohnson & Johnson · MRP ₹96.00
- ₹1.37/gGlovera · 75 gm soapAvancer Lab · MRP ₹103.00
- ₹1.40/gMyra · 100 gm soapVasu Organics · MRP ₹140.00
- ₹1.73/gGlyseb · 75 gm soapMark India · MRP ₹130.00
Glycerin Liquid
6 packs, ₹0.33 to ₹1.48 per g.
- ₹0.33/gGlycerine I.p · 100 gm liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹32.50
- ₹0.49/gGlycerine I.p · 50 gm liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹24.56
- ₹1.10/gBlushway · 100 gm liquidSmartway Wellness · MRP ₹110.00
- ₹1.30/mlGlyseb · 250 ml liquidMark India · MRP ₹325.00
- ₹1.45/mlMeglow Glycerin · 100 ml liquidLeeford Healthcare · MRP ₹145.00
- ₹1.48/gBlushway · 10 gm liquidSmartway Wellness · MRP ₹14.75
Glycerin Cream
2 packs, ₹1.70 to ₹61.80 per g.
- ₹1.70/gGlicerina · 60 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹102.19
- ₹61.80/gMelano TX Ultra · 15 gm creamLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹927.00
Glycerin Facewash
1 pack, ₹4.35 per ml.
- ₹4.35/mlGlutone · 100 ml facewashAdroit Biomed · MRP ₹435.00
Glycerin Facewash 2 %
1 pack, ₹4.95 per ml.
- ₹4.95/mlGlutone · 100 ml facewashAdroit Biomed · MRP ₹495.00
Glycerin Liquid 20 gm
1 pack, ₹30.00 per unit.
- ₹30.00/unitGlycerine I.p · 1 liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
Glycerin Suspension
1 pack, ₹0.47 per g.
- ₹0.47/gGlycerin (Intas) · 50 gm suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹23.50
Glycerin Solution
1 pack, ₹1.45 per ml.
- ₹1.45/mlLeeglys · 100 ml solutionLeeford Healthcare · MRP ₹145.00
Glycerin Serum 2 %
1 pack, ₹75.60 per ml.
- ₹75.60/mlMelano TX Ultra · 15 ml serumLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹1,134
Glycerin Serum 4 %
1 pack, ₹90.60 per ml.
- ₹90.60/mlMelano TX Ultra · 15 ml serumLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹1,359
Glycerin Conditioner
1 pack, ₹8.95 per ml.
- ₹8.95/mlRenocia Hair Revitalizing · 110 ml conditionerAlkem Laboratories · MRP ₹985.00
Glycerin Shampoo
1 pack, ₹6.41 per ml.
- ₹6.41/mlRenocia Hair Revitalizing · 150 ml shampooAlkem Laboratories · MRP ₹961.00
Companies marketing it
- Agrawal Pharmaceuticals3 packs
- La Pristine Bioceuticals3 packs
- Johnson & Johnson3 packs
- Smartway Wellness2 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Adroit Biomed2 packs
- Mark India2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Alkem2 packs
- Avancer Lab1 pack
- Intas1 pack
- Remember India Medicos1 pack
- Vasu Organics1 pack
- Menarini India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.