Medicines / Molecules / Glycerin + Sodium Carboxy Methyl Cellulose

Glycerin + Sodium Carboxy Methyl CelluloseEvery pack, by price.

3 packs of Glycerin + Sodium Carboxy Methyl Cellulose on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 2 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
2
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Glycerin + Sodium Carboxy Methyl Cellulose Oral Spray

1 pack, ₹6.50 per ml.

  1. ₹6.50/mlOrmist · 30 ml oral sprayGroup Pharmaceuticals · MRP ₹195.00

Glycerin + Sodium Carboxy Methyl Cellulose Oral Liquid 30/0.5 %

1 pack, ₹0.42 per ml.

  1. ₹0.42/mlWet Mouth · 200 ml oral liquidIcpa Health Products · MRP ₹84.00

Glycerin + Sodium Carboxy Methyl Cellulose Mouth Wash

1 pack, ₹0.59 per ml.

  1. ₹0.59/mlWet · 100 ml mouth washIcpa Health Products · MRP ₹59.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.