Medicines / Molecules / Glucose
GlucoseEvery pack, by price.
22 packs of Glucose on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 12 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 22
- Brands
- 16
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 4 of 22
Packs, lowest price per unit first
Glucose Infusion 5 %
5 packs, ₹0.04 to ₹2.50 per ml.
- ₹0.04/mlDextrose (Denis) · 500 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹21.00
- ₹0.05/mlDextrose (Fresenius) · 500 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹27.21
- ₹0.08/mlDextrose (Claris) · 500 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹40.83
- ₹0.17/mlDextrose (Denis) · 100 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹17.28
- ₹2.50/mlDextrose (Denis) · 250 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹625.00
Glucose Infusion 25 %
4 packs, ₹0.04 to ₹0.21 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.20 per ml.
- ₹0.04/mlDextrose (Fresenius) · 500 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹22.46
- ₹0.19/mlDextrose (Fresenius) · 100 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹18.90
- ₹0.21/mlDextrose (Albert) · 100 ml infusionAlbert David · MRP ₹21.00
- ₹0.21/mlDextrose (Claris Life) · 100 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹21.08
Glucose Oral Powder
3 packs, ₹0.18 to ₹0.31 per g.
- ₹0.18/gDabur Glucose-D · 200 gm oral powderDabur India · MRP ₹35.00
- ₹0.28/gDabur Glucoplus · 100 gm oral powderDabur India · MRP ₹28.00
- ₹0.31/gGlucon D (Dr.red) · 125 gm oral powderDr. Reddys Laboratories · MRP ₹39.00
Glucose Sachet 2.34 gm
1 pack, ₹495.00 per g.
- ₹495.00/g2DG · 2.34 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹990.00
Glucose Oral Powder 99.4 %
1 pack, ₹0.32 per g.
- ₹0.32/gDabur Glucose-D · 250 gm oral powderDabur India · MRP ₹79.00
Glucose Sachet 75 gm
1 pack, ₹0.66 per g.
- ₹0.66/gDextramin · 83 gm sachetRaptakos Brett & Co · MRP ₹55.00
Glucose Infusion
1 pack, ₹0.18 per ml.
- ₹0.18/mlDextrose 50% · 100 ml infusionParenteral Drugs (India) · MRP ₹18.00
Glucose Oral Solution 25 %
1 pack, ₹0.22 per ml.
- ₹0.22/mlDextrose(bax) · 100 ml oral solutionBaxter India · MRP ₹22.40
Glucose Infusion 10 %
1 pack, ₹31.37 per ml.
- ₹31.37/mlDextrose (Claris) · 500 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹31.37
Glucose Oral Solution 1.36 %
1 pack, ₹0.08 per ml.
- ₹0.08/mlDextrose(vnr) · 500 ml oral solutionVenus Remedies · MRP ₹40.81
Glucose Oral Powder 75 gm
1 pack, ₹0.78 per g.
- ₹0.78/gG75 · 81.5 gm oral powderEris Lifesciences · MRP ₹63.76
Glucose Liquid
1 pack, ₹1.13 per g.
- ₹1.13/gGlucose D (Dabur) · 75 gm liquidDabur India · MRP ₹85.00
Glucose Tablet 4000 mg
1 pack, ₹6.38 per tablet.
- ₹6.38/tabletHypotab · 4 tabletMicro Labs · MRP ₹25.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 10% · ceiling 32.93 ₹ (Each Pack (1000 ml))( Pack)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 10% · ceiling 35.81 ₹ (Each Pack (500 ml))( Pack)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Infusion 25 % · ceiling 0.20 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 38.89 ₹ (500ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 45.08 ₹ (500ml Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 0.62 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 20.80 ₹ (100ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 22.99 ₹ (100ml Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 66.10 ₹ (1000ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 81.87 ₹ (1000ml Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 31.75 ₹ (250ml Glass)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 5% · ceiling 28.70 ₹ (250ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
Companies marketing it
- Dabur India4 packs
- Claris Lifesciences3 packs
- Denis Chem Lab3 packs
- Fresenius Kabi India3 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Raptakos Brett & Co1 pack
- Parenteral Drugs (India)1 pack
- Albert David1 pack
- Baxter India1 pack
- Venus Remedies1 pack
- Eris1 pack
- Micro Labs1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.