Medicines / Molecules / Glucose Combination
Glucose CombinationEvery pack, by price.
48 packs of Glucose Combination on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 16 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 48
- Brands
- 21
- Companies
- 16
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 48
Packs, lowest price per unit first
Glucose Combination Oral Powder
37 packs, ₹0.11 to ₹371.95 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹0.11/gGlucose D (Dabur) · 125 gm oral powderDabur India · MRP ₹13.50
- ₹0.19/gGlucon D · 450 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹87.50
- ₹0.23/gGluconeed · 500 gm oral powderMoonstar Lifecare · MRP ₹112.50
- ₹0.27/gGlucon · 500 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹135.00
- ₹0.27/gGlucon D · 500 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹135.00
- ₹0.27/gGlucose D (Dabur) · 1000 gm oral powderDabur India · MRP ₹269.00
- ₹0.28/gGlucose-D · 200 gm oral powderIndswift Laboratories · MRP ₹56.25
- ₹0.30/gGlucon D · 250 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹75.00
- ₹0.30/gGlucose D (Dabur) · 500 gm oral powderDabur India · MRP ₹149.00
- ₹0.31/gGlucofab D · 500 gm oral powderSmartway Wellness · MRP ₹156.00
- ₹0.32/gGlucosmart D · 500 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹160.00
- ₹0.33/gGlucofab C · 500 gm oral powderSmartway Wellness · MRP ₹164.00
The other 25 by price per g
- ₹0.39/gGlucofab D · 200 gm oral powderSmartway Wellness · MRP ₹78.00
- ₹0.39/gGlucose D (Dabur) · 100 gm oral powderDabur India · MRP ₹39.00
- ₹0.41/gGlucon D · 1000 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹409.00
- ₹0.44/gGlucofab C · 200 gm oral powderSmartway Wellness · MRP ₹88.00
- ₹0.44/gGlucon D · 125 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹55.00
- ₹0.45/gGlucose-D · 100 gm oral powderIndswift Laboratories · MRP ₹45.00
- ₹0.45/gGlucosmart D · 200 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹90.00
- ₹0.48/gGlucon D · 450 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹215.00
- ₹0.48/gGlucon D · 450 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹215.00
- ₹0.50/gGlucofab D · 100 gm oral powderSmartway Wellness · MRP ₹50.00
- ₹0.50/gGlucon C · 200 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹99.00
- ₹0.50/gGlucon D · 200 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹99.00
- ₹0.50/gGlucosmart D · 100 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹50.00
- ₹0.52/gGlucon D · 400 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹209.00
- ₹0.52/gGlucon D · 75 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹39.00
- ₹0.55/gGlucon C · 100 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹55.00
- ₹0.58/gVital Z(ucr) · 560 gm oral powderUnicure Remedies · MRP ₹325.70
- ₹0.60/gGlucofab C · 100 gm oral powderSmartway Wellness · MRP ₹60.00
- ₹0.63/gEnergy Z · 105 gm oral powderLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹66.20
- ₹0.66/gEnergy Z · 210 gm oral powderLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹137.55
- ₹0.68/gVital Z(ucr) · 35 gm oral powderUnicure Remedies · MRP ₹23.69
- ₹0.73/gGlucon D · 75 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹55.00
- ₹0.73/gGlucoplus-C · 75 gm oral powderDabur India · MRP ₹55.00
- ₹0.74/gVcz l · 35 gm oral powderBrochem Healthcare · MRP ₹25.89
- ₹371.95/unitProlyte Glucose · 1 kg oral powderCipla · MRP ₹371.95
Glucose Combination Syrup
2 packs, ₹0.67 to ₹3.45 per ml.
- ₹0.67/mlHypo · 200 ml syrupAgm Biotec · MRP ₹134.00
- ₹3.45/mlFlushit · 100 ml syrupEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹345.00
Glucose Combination Tablet
2 packs, ₹1.11 to ₹11.70 per tablet.
- ₹1.11/tabletGlucosmart · 9 tabletSmart Laboratories · MRP ₹10.00
- ₹11.70/tabletUzuwet · 10 tabletBiokindle Lifesciences · MRP ₹117.00
Glucose Combination Powder
2 packs, ₹0.33 to ₹0.43 per g.
- ₹0.33/gRock ON Glucose C · 300 gm powderLeeford Healthcare · MRP ₹100.00
- ₹0.43/gRock ON Glucose C · 150 gm powderLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
Glucose Combination Oral Solution
1 pack, ₹175.00 per ml.
- ₹175.00/mlArbineo · 2 ml oral solutionRaptakos Brett & Co · MRP ₹350.00
Glucose Combination Oral Liquid
1 pack, ₹0.23 per ml.
- ₹0.23/mlGlucon D · 200 ml oral liquidZydus - Wellness · MRP ₹45.00
Glucose Combination Sachet
1 pack, ₹4.38 per g.
- ₹4.38/gGlucon D · 22 gm sachetZydus - Wellness · MRP ₹96.25
Glucose Combination Oral Powder 75/50 gm
1 pack, ₹0.31 per g.
- ₹0.31/gGlucon D · 125 gm oral powderZydus - Wellness · MRP ₹39.00
Glucose Combination Oral Solution 24 %
1 pack, ₹15.63 per ml.
- ₹15.63/mlStayhappi · 2 ml oral solutionAkumentis Healthcare · MRP ₹31.25
Companies marketing it
- Zydus17 packs
- Smartway Wellness6 packs
- Dabur India5 packs
- Smart Laboratories4 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Indswift Laboratories2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Unicure2 packs
- Raptakos Brett & Co1 pack
- Eisen Pharmaceuticals Co1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Agm Biotec1 pack
- Cipla1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Biokindle Lifesciences1 pack
- Brochem Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.