Medicines / Molecules / Gentamicin
GentamicinEvery pack, by price.
51 packs of Gentamicin on NPPA's price list for July 2026: 34 brands from 27 companies, in 15 forms and strengths.
- Packs
- 51
- Brands
- 34
- Companies
- 27
- Forms and strengths
- 15
- Price-controlled packs
- 16 of 51
Packs, lowest price per unit first
Gentamicin Injection 80 mg
16 packs, ₹0.86 to ₹5.45 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.86/mlGenta Swift · 20 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹17.25
- ₹0.88/mlIntagenta · 10 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹8.75
- ₹1.61/mlRanbiotic · 10 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹16.13
- ₹1.65/mlIntagenta · 20 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹33.06
- ₹1.75/mlGenticyn · 10 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹17.50
- ₹1.87/mlGentamycin(nel) · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹3.73
- ₹2.46/mlGmi · 2 ml injectionRavian Pharmaceuticals · MRP ₹4.91
- ₹2.53/mlGentamycin (Fulford) · 2 ml injectionMSD Pharmaceuticals · MRP ₹5.06
- ₹2.75/mlGentamicin (Fulford) · 2 ml injectionMSD Pharmaceuticals · MRP ₹5.50
- ₹3.50/mlIntagenta · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹7.00
- ₹3.75/mlRanbiotic · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹7.50
- ₹3.83/mlGaramycin · 2 ml injectionMSD Pharmaceuticals · MRP ₹7.66
The other 4 by price per ml
- ₹5.18/mlBiogaracin · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹10.35
- ₹5.18/mlGenticyn · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹10.35
- ₹5.31/mlJbgenta · 2 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹10.62
- ₹5.45/mlGentamicin (Cadila) · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹10.90
Gentamicin Injection 40 mg
15 packs, ₹0.66 to ₹23.73 per ml. Price-controlled: ceiling ₹29.72 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.66/mlGencin (Torque Pharma) · 30 ml injectionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹19.80
- ₹0.69/mlGenta Swift · 20 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹13.75
- ₹0.98/mlGenka · 10 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹9.75
- ₹1.31/mlGentalab · 30 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹39.37
- ₹1.45/mlMagenta · 20 ml injectionWockhardt · MRP ₹28.95
- ₹1.65/mlGenka · 20 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹32.91
- ₹1.65/mlRanbiotic · 20 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹32.90
- ₹1.69/mlGenta (Cadila Pharma) · 10 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹16.91
- ₹2.27/mlGenty · 10 ml injectionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹22.68
- ₹3.06/mlMycin · 10 ml injectionSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹30.60
- ₹4.50/mlSiogenta · 2 ml injectionAlbert David · MRP ₹9.00
- ₹5.15/mlGentalab · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹10.30
The other 3 by price per ml
- ₹5.18/mlGracin · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹10.35
- ₹5.52/mlRanbiotic · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹11.04
- ₹23.73/mlUnigenta · 30 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹23.73
Gentamicin Eye Drops 0.3 %
4 packs, ₹0.88 to ₹5.94 per ml.
- ₹0.88/mlLeegenta · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹8.75
- ₹1.24/mlGracin · 10 ml eye dropsZydus Healthcare · MRP ₹12.42
- ₹4.10/mlGentacol · 10 ml eye dropsPremier Nutraceuticals · MRP ₹41.00
- ₹5.94/mlGentalab · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹59.40
Gentamicin Injection
3 packs, ₹1.33 to ₹57.00 per ml.
- ₹1.33/mlGentamicin (Cla) · 30 ml injectionClaris Lifesciences · MRP ₹40.00
- ₹1.50/mlTroygenta · 20 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
- ₹57.00/injectionPangram · 1 injectionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹57.00
Gentamicin Cream 0.3 %
2 packs, ₹0.72 to ₹1.13 per g.
- ₹0.72/gDermycin · 20 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹14.30
- ₹1.13/gGentlee · 20 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹22.50
Gentamicin Cream 0.1 %
2 packs, ₹0.47 to ₹3.47 per g.
- ₹0.47/gSupragent · 100 gm creamParker Robinson · MRP ₹46.88
- ₹3.47/gSupragent · 15 gm creamParker Robinson · MRP ₹52.00
Gentamicin Injection 10 mg
1 pack, ₹1.66 per ml. Price-controlled: ceiling ₹3.17 per ml.
Gentamicin Eye/ear Drops 0.3 %
1 pack, ₹1.54 per ml.
- ₹1.54/mlGentaril · 5 ml eye/ear dropsAlkem Laboratories · MRP ₹7.70
Gentamicin Injection 60 mg
1 pack, ₹2.32 per ml.
- ₹2.32/mlGenticyn · 1.5 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹4.64
Gentamicin Injection 20 mg
1 pack, ₹2.57 per ml.
- ₹2.57/mlGenticyn · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹5.14
Gentamicin Tablet 100 mg
1 pack, ₹3.00 per tablet.
- ₹3.00/tabletGentin (Psyco) · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹30.00
Gentamicin Tablet
1 pack, ₹14.07 per tablet.
- ₹14.07/tabletPangram · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹211.00
Gentamicin Lotion 0.3 %
1 pack, ₹4.69 per ml.
- ₹4.69/mlSupragent · 15 ml lotionParker Robinson · MRP ₹70.31
Gentamicin Lotion
1 pack, ₹2.34 per ml.
- ₹2.34/mlSupragent · 30 ml lotionParker Robinson · MRP ₹70.31
Gentamicin Gel
1 pack, ₹10.90 per g.
- ₹10.90/gVeinflux Genta · 30 gm gelAarux Pharmaceuticals · MRP ₹327.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 10 mg · ceiling 2.47 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 40 mg · ceiling 1.26 ₹ (Each Pack (30 ml))Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 40 mg · ceiling 1.59 ₹ (Each Pack (20 ml))Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 40 mg · ceiling 4.96 ₹ (2 ML Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 40 mg · ceiling 2.97 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 40 mg · ceiling 1.55 ₹ (Each Pack (10 ML))Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Cadila Pharmaceuticals4 packs
- Abbott4 packs
- Sun Pharma4 packs
- Parker Robinson4 packs
- Zydus3 packs
- MSD Pharmaceuticals3 packs
- Laborate Pharmaceutical3 packs
- Intas3 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Wockhardt2 packs
- Indswift Laboratories2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Premier Nutraceuticals1 pack
- Claris Lifesciences1 pack
- Neon Laboratories1 pack
- Alkem1 pack
- Psycormedies1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Ravian Pharmaceuticals1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Syntho Pharmaceuticals1 pack
- Albert David1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.