Medicines / Molecules / Gentamicin + Dexamethasone

Gentamicin + DexamethasoneEvery pack, by price.

7 packs of Gentamicin + Dexamethasone on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 6 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
7
Brands
6
Companies
6
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 7

Packs, lowest price per unit first

Gentamicin + Dexamethasone Eye Drops 0.3/0.1 %

4 packs, ₹0.80 to ₹6.93 per ml.

  1. ₹0.80/mlGentapen D · 10 ml eye dropsMorepen Laboratories · MRP ₹8.00
  2. ₹2.45/mlGlycort · 5 ml eye dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹12.23
  3. ₹3.72/mlPyricort · 10 ml eye dropsFDC · MRP ₹37.23
  4. ₹6.93/mlGentacort-D · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹69.30

Gentamicin + Dexamethasone Eye/ear Drops 0.3/0.1 %

1 pack, ₹4.69 per ml.

  1. ₹4.69/mlGentakem D · 10 ml eye/ear dropsAlkem Laboratories · MRP ₹46.85

Gentamicin + Dexamethasone Drops 0.3/0.1 %

1 pack, ₹2.16 per ml.

  1. ₹2.16/mlGlycort · 10 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹21.60

Gentamicin + Dexamethasone Eye Drops 0.1/0.05 %

1 pack, ₹32.60 per ml.

  1. ₹32.60/mlZaha DX · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹163.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.