Medicines / Molecules / Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + Lidocaine
Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + LidocaineEvery pack, by price.
6 packs of Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + Lidocaine on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 6 companies, in 4 forms and strengths.
- Packs
- 6
- Brands
- 6
- Companies
- 6
- Forms and strengths
- 4
- Price-controlled packs
- 0 of 6
Packs, lowest price per unit first
Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + Lidocaine Ear Drops
3 packs, ₹1.88 to ₹27.00 per ml.
- ₹1.88/mlOtilab · 10 ml ear dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹18.75
- ₹13.40/mlItramoon · 5 ml ear dropsMoonstar Lifecare · MRP ₹67.00
- ₹27.00/mlDrep l · 5 ml ear dropsDWD Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + Lidocaine Ear Drops 0.2/0.025/1/2 %
1 pack, ₹15.33 per ml.
- ₹15.33/mlBingo BG · 5 ml ear dropsNextgen Health Care · MRP ₹76.64
Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + Lidocaine Drops
1 pack, ₹16.80 per ml.
- ₹16.80/mlCandicort · 5 ml dropsHealing Pharma India · MRP ₹84.00
Gentamicin + Beclomethasone + Clotrimazole + Lidocaine Ear Drops 0.3/0.025/1/2 %
1 pack, ₹27.19 per ml.
- ₹27.19/mlOtobiotic GL · 5 ml ear dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹135.94
Companies marketing it
- Nextgen Health Care1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- DWD Pharmaceuticals1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.