Medicines / Molecules / Gatifloxacin

GatifloxacinEvery pack, by price.

50 packs of Gatifloxacin on NPPA's price list for July 2026: 39 brands from 30 companies, in 10 forms and strengths.

Packs
50
Brands
39
Companies
30
Forms and strengths
10
Price-controlled packs
0 of 50

Packs, lowest price per unit first

Gatifloxacin Eye Drops 0.3 %

15 packs, ₹1.70 to ₹31.25 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.70/mlGatilab · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹17.00
  2. ₹7.05/mlOcugate · 5 ml eye dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹35.23
  3. ₹9.38/mlSenzgat · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹46.88
  4. ₹10.13/mlGatsun · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹50.63
  5. ₹12.00/mlVisigat · 5 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹60.00
  6. ₹13.13/mlGfc · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹65.63
  7. ₹14.44/mlGatisol · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹72.19
  8. ₹15.00/mlGO 3 · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹75.00
  9. ₹15.30/mlGatifax · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹76.50
  10. ₹17.90/mlEngatt · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹89.50
  11. ₹18.11/mlGatikind · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹90.57
  12. ₹18.93/mlGatiquin · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹94.64
The other 3 by price per ml
  1. ₹22.99/mlBellgat · 5 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹114.96
  2. ₹23.00/mlGatilox · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹115.00
  3. ₹31.25/mlSenzopt · 3 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹93.75

Gatifloxacin Eye Drops 0.5 %

13 packs, ₹17.81 to ₹255.75 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹17.81/mlGatsun · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹89.06
  2. ₹20.60/mlMaxgat · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹103.00
  3. ₹29.27/mlHighgat · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹146.33
  4. ₹33.18/mlExtragat · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹165.90
  5. ₹35.06/mlGatifax HS · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹175.31
  6. ₹41.25/mlGatiray · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹206.25
  7. ₹44.38/mlGate HS · 2.5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹133.13
  8. ₹51.90/mlEngatt · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹259.50
  9. ₹69.24/mlAutogati · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹346.20
  10. ₹98.33/mlGatilox HS · 3 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹295.00
  11. ₹111.83/mlZymaxid · 2.5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹335.50
  12. ₹115.40/mlAutogati · 2.5 ml eye dropsLupin · MRP ₹346.20
The other 1 by price per ml
  1. ₹255.75/mlGatiquin · 0.5 ml eye dropsCipla · MRP ₹255.75

Gatifloxacin Tablet 200 mg

7 packs, ₹2.00 to ₹26.00 per tablet.

  1. ₹2.00/tabletGate (Ajanta) · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹20.00
  2. ₹3.09/tabletg Flox · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹30.93
  3. ₹3.10/tabletGatizen · 5 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹15.50
  4. ₹5.50/tabletGatilox · 5 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹27.50
  5. ₹6.00/tabletBiogat · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹60.00
  6. ₹9.90/tabletGatilox · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹99.00
  7. ₹26.00/tabletGabact · 5 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹130.00

Gatifloxacin Drops 0.3 %

5 packs, ₹9.00 to ₹23.53 per ml.

  1. ₹9.00/mlGflotas · 5 ml dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
  2. ₹18.75/mlQugat · 5 ml dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
  3. ₹22.60/mlV Gat · 5 ml dropsVarroc Lifesciences · MRP ₹113.00
  4. ₹23.16/mlZymar · 5 ml dropsAllergan India · MRP ₹115.82
  5. ₹23.53/mlGate (Ajanta) · 5 ml dropsAjanta Pharma · MRP ₹117.66

Gatifloxacin Tablet 400 mg

3 packs, ₹6.25 to ₹7.06 per tablet.

  1. ₹6.25/tabletg Flox · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹62.50
  2. ₹6.48/tabletBiogat · 5 tabletZydus Healthcare · MRP ₹32.40
  3. ₹7.06/tabletBroadband · 5 tabletNovartis India · MRP ₹35.31

Gatifloxacin Eye Drops

3 packs, ₹5.41 to ₹22.40 per ml.

  1. ₹5.41/mlGati · 5 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹27.04
  2. ₹10.72/mlDogat · 5 ml eye dropsDoeshealth Systems · MRP ₹53.58
  3. ₹22.40/mlVisigat HS · 5 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹112.00

Gatifloxacin Infusion 400 mg

1 pack, ₹0.64 per ml.

  1. ₹0.64/mlGatiquin · 200 ml infusionCipla · MRP ₹128.67

Gatifloxacin Tablet 500 mg

1 pack, ₹4.53 per tablet.

  1. ₹4.53/tabletg Flox (Sgp) · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹45.28

Gatifloxacin Eye/ear Drops 0.3 %

1 pack, ₹36.40 per ml.

  1. ₹36.40/mlGxn · 5 ml eye/ear dropsSapient · MRP ₹182.00

Gatifloxacin Eye Ointment 0.3 %

1 pack, ₹25.74 per g.

  1. ₹25.74/gZymar · 5 gm eye ointmentAllergan India · MRP ₹128.70

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.