Medicines / Molecules / Gabapentin

GabapentinEvery pack, by price.

153 packs of Gabapentin on NPPA's price list for July 2026: 80 brands from 69 companies, in 21 forms and strengths.

Packs
153
Brands
80
Companies
69
Forms and strengths
21
Price-controlled packs
0 of 153

Packs, lowest price per unit first

Gabapentin Tablet 300 mg

47 packs, ₹9.28 to ₹28.77 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹9.28/tabletCynaptin · 10 tabletSaan Labs · MRP ₹92.83
  2. ₹10.00/tabletGabin · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹100.00
  3. ₹10.00/tabletNeuropin (Consern) · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹100.00
  4. ₹10.25/tabletGabastar · 10 tabletLupin · MRP ₹102.52
  5. ₹10.32/tabletMovapentin · 10 tabletMova Pharmaceuticals · MRP ₹103.21
  6. ₹11.55/tabletGabapent · 10 tabletLividus Pharma · MRP ₹115.45
  7. ₹11.60/tabletGabanim · 10 tabletHelios Pharmaceuticals · MRP ₹116.00
  8. ₹12.80/tabletGababrain · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹128.00
  9. ₹13.03/tabletGabateo · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹130.31
  10. ₹13.27/tabletGapitas · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹132.68
  11. ₹14.06/tabletGabadep · 10 tabletElinor Pharma · MRP ₹140.63
  12. ₹14.91/tabletGabiver · 10 tabletPrimus Remedies · MRP ₹149.06
The other 35 by price per tablet
  1. ₹14.91/tabletRezunerve · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹149.06
  2. ₹15.00/tabletSpironova · 10 tabletAn Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  3. ₹15.60/tabletGabadon · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹156.00
  4. ₹16.00/tabletGabaval · 10 tabletWalnut Life Sciences · MRP ₹160.00
  5. ₹16.26/tabletGabagesic · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹162.56
  6. ₹16.85/tabletBaga · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹252.76
  7. ₹17.62/tabletGpen · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹176.20
  8. ₹17.81/tabletGabalent · 10 tabletTalent India · MRP ₹178.13
  9. ₹17.84/tabletGabagesic · 15 tabletLinux Laboratories · MRP ₹267.60
  10. ₹17.91/tabletGabastone · 10 tabletGladstone Pharma India · MRP ₹179.06
  11. ₹18.50/tabletGebion · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹185.00
  12. ₹18.75/tabletGabtan · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹187.50
  13. ₹18.75/tabletGabtn · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹187.50
  14. ₹19.15/tabletEncentin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹191.54
  15. ₹19.34/tabletZymaptin · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹193.41
  16. ₹20.30/tabletCygaba · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹203.00
  17. ₹22.73/tabletGapathy · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹227.34
  18. ₹22.97/tabletArigaba · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹229.69
  19. ₹23.03/tabletGabankit · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹230.27
  20. ₹23.43/tabletProgaba · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹234.30
  21. ₹23.43/tabletProgaba Grs · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹234.30
  22. ₹23.81/tabletLaregab · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹238.12
  23. ₹24.08/tabletGabden Grs · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹240.75
  24. ₹24.12/tabletGabapax · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹361.73
  25. ₹24.28/tabletActigaba Grs · 15 tabletAareen Healthcare · MRP ₹364.22
  26. ₹24.37/tabletBaga Grs · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹365.62
  27. ₹24.75/tabletGabapax SR · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹371.25
  28. ₹26.00/tabletAcegaba · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹260.00
  29. ₹26.30/tabletGabagesic · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹263.00
  30. ₹27.00/tabletLaregab · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹270.00
  31. ₹27.09/tabletGaberntec · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹270.94
  32. ₹28.00/tabletGabapin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹280.00
  33. ₹28.03/tabletPentanerv · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹280.30
  34. ₹28.59/tabletPentanerv · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹285.90
  35. ₹28.77/tabletGabapin · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹431.50

Gabapentin Tablet 100 mg

43 packs, ₹1.75 to ₹22.60 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.75/tabletGabavent · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹17.50
  2. ₹2.80/tabletGabaeco · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹42.00
  3. ₹4.06/tabletGabamer · 10 tabletSparsh Remedies · MRP ₹40.61
  4. ₹4.20/tabletMygaba · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹41.95
  5. ₹5.07/tabletNervibrain · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹50.71
  6. ₹5.63/tabletGabaday · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹56.25
  7. ₹6.09/tabletGabadep · 10 tabletElinor Pharma · MRP ₹60.94
  8. ₹6.56/tabletGabaval · 10 tabletWalnut Life Sciences · MRP ₹65.63
  9. ₹6.67/tabletGabatol · 6 tabletZeus Pharma · MRP ₹40.00
  10. ₹7.00/tabletCynaptin · 10 tabletSaan Labs · MRP ₹70.00
  11. ₹7.10/tabletGabagesic · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹70.97
  12. ₹7.25/tabletEncentin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹72.49
The other 31 by price per tablet
  1. ₹7.61/tabletGpen · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹76.10
  2. ₹7.65/tabletGapitas · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹76.50
  3. ₹7.79/tabletGabagesic · 15 tabletLinux Laboratories · MRP ₹116.80
  4. ₹7.90/tabletGababrain · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹79.00
  5. ₹7.97/tabletGebion · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹79.69
  6. ₹8.04/tabletZymaptin · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹80.40
  7. ₹8.06/tabletGabiver · 10 tabletPrimus Remedies · MRP ₹80.63
  8. ₹8.21/tabletGabacent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹82.13
  9. ₹8.25/tabletGababite · 10 tabletAllysia Lifesciences · MRP ₹82.50
  10. ₹8.43/tabletProgaba · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹84.30
  11. ₹8.44/tabletGabalip · 10 tabletGalaxus Pharmaecuticals · MRP ₹84.38
  12. ₹8.75/tabletGabalent · 10 tabletTalent India · MRP ₹87.50
  13. ₹8.80/tabletGabadon · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹88.00
  14. ₹8.80/tabletGabastone · 10 tabletGladstone Pharma India · MRP ₹88.00
  15. ₹8.91/tabletArigaba · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹89.06
  16. ₹8.96/tabletAcegaba · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹89.62
  17. ₹8.96/tabletActigaba · 15 tabletAareen Healthcare · MRP ₹134.40
  18. ₹9.00/tabletLaregab · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹89.99
  19. ₹9.20/tabletWagaba · 10 tabletWalron Healthcare · MRP ₹92.00
  20. ₹9.28/tabletGabateo · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹92.81
  21. ₹9.45/tabletBaga · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹141.79
  22. ₹9.74/tabletGapathy · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹97.36
  23. ₹9.75/tabletGabtn · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹97.50
  24. ₹11.06/tabletGabankit · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹110.60
  25. ₹11.27/tabletGabapin · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹169.10
  26. ₹11.30/tabletCygaba · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹113.00
  27. ₹11.53/tabletPentanerv · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹115.30
  28. ₹14.44/tabletGabavit · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹144.38
  29. ₹15.25/tabletGabapax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹152.53
  30. ₹15.38/tabletGaba · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹153.75
  31. ₹22.60/tabletGabazen · 15 tabletSifco Pharma · MRP ₹339.00

Gabapentin Capsule 300 mg

15 packs, ₹2.56 to ₹43.15 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹2.56/capsuleGabazen (Elder) · 10 capsuleElder Projects · MRP ₹25.63
  2. ₹11.16/capsuleMygaba · 10 capsuleGentech Healtcare · MRP ₹111.56
  3. ₹13.10/capsuleGabatol · 10 capsuleZeus Pharma · MRP ₹131.00
  4. ₹13.16/capsuleNervibrain · 10 capsuleK C Laboratories · MRP ₹131.64
  5. ₹14.50/capsuleGabaco · 10 capsuleMorepen Laboratories · MRP ₹145.00
  6. ₹14.80/capsuleGabatop (Healing) · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹148.00
  7. ₹15.50/capsuleGabagrand · 10 capsuleGrandcure Healthcare · MRP ₹155.00
  8. ₹15.80/capsuleGabatin · 10 capsuleNeon Laboratories · MRP ₹158.00
  9. ₹16.31/capsuleGabawell · 10 capsulePrimus Remedies · MRP ₹163.06
  10. ₹17.43/capsuleGabaklas · 10 capsuleAlniche Life Sciences · MRP ₹174.28
  11. ₹18.59/capsuleShinogab · 10 capsuleShine Pharmaceuticals · MRP ₹185.90
  12. ₹25.24/capsuleGabator · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹252.40
The other 3 by price per capsule
  1. ₹25.70/capsuleGabantin · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹257.00
  2. ₹27.09/capsuleGabantin Grs · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹270.94
  3. ₹43.15/capsuleGabapal · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹431.50

Gabapentin Tablet 600 mg

11 packs, ₹34.55 to ₹51.75 per tablet.

  1. ₹34.55/tabletGabden Grs · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹345.47
  2. ₹39.28/tabletActigaba Grs · 15 tabletAareen Healthcare · MRP ₹589.21
  3. ₹40.22/tabletGabapax SR · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹603.28
  4. ₹42.50/tabletAcegaba · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹425.00
  5. ₹42.50/tabletGabagesic · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹425.00
  6. ₹43.31/tabletBaga Grs · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹649.68
  7. ₹43.50/tabletGaberntec · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹435.00
  8. ₹43.50/tabletLaregab · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹435.00
  9. ₹43.82/tabletPentanerv · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹438.20
  10. ₹44.06/tabletGabapin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹440.63
  11. ₹51.75/tabletGabapin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹517.50

Gabapentin Capsule 100 mg

8 packs, ₹5.90 to ₹10.70 per capsule.

  1. ₹5.90/capsuleJotter · 10 capsuleKiosence Health Care · MRP ₹59.00
  2. ₹6.70/capsuleGabaklas · 10 capsuleAlniche Life Sciences · MRP ₹67.03
  3. ₹7.64/capsuleGabatin · 10 capsuleNeon Laboratories · MRP ₹76.35
  4. ₹7.66/capsuleShinogab · 10 capsuleShine Pharmaceuticals · MRP ₹76.55
  5. ₹8.34/capsuleGabawell · 10 capsulePrimus Remedies · MRP ₹83.43
  6. ₹9.00/capsuleGabatop (Healing) · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹90.00
  7. ₹9.24/capsuleGabator · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹92.40
  8. ₹10.70/capsuleGabantin · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹107.00

Gabapentin Capsule 400 mg

4 packs, ₹12.80 to ₹33.00 per capsule.

  1. ₹12.80/capsuleGabalept · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹128.00
  2. ₹14.50/capsuleNeurontin · 20 capsuleViatris · MRP ₹290.00
  3. ₹27.66/capsuleGabantin · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹276.56
  4. ₹33.00/capsuleGabapin · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹330.00

Gabapentin Tablet 400 mg

3 packs, ₹26.22 to ₹33.00 per tablet.

  1. ₹26.22/tabletAcegaba · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹262.15
  2. ₹26.57/tabletArigaba · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹265.72
  3. ₹33.00/tabletGabapin · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹495.00

Gabapentin Ointment 8 %

3 packs, ₹9.09 to ₹9.75 per g.

  1. ₹9.09/gHealsenz · 30 gm ointmentEris Lifesciences · MRP ₹272.63
  2. ₹9.37/gDeep Senz · 50 gm ointmentEris Lifesciences · MRP ₹468.55
  3. ₹9.75/gArigaba · 30 gm ointmentArinna Lifesciences · MRP ₹292.50

Gabapentin Tablet ER 300 mg

3 packs, ₹20.30 to ₹27.00 per tablet.

  1. ₹20.30/tabletGabator · 10 tablet erTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹203.00
  2. ₹25.00/tabletDoloneuron · 10 tablet erPulse Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
  3. ₹27.00/tabletTrugaba · 10 tablet erMankind Pharmaceuticals · MRP ₹270.00

Gabapentin Tablet 450 mg

3 packs, ₹35.99 to ₹41.06 per tablet.

  1. ₹35.99/tabletGabapax SR · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹539.86
  2. ₹38.95/tabletGabapin · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹584.30
  3. ₹41.06/tabletPentanerv · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹410.60

Gabapentin Tablet SR 450 mg

3 packs, ₹21.60 to ₹41.06 per tablet.

  1. ₹21.60/tabletMygaba · 10 tablet srGentech Healtcare · MRP ₹216.00
  2. ₹36.75/tabletGabapin · 10 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹367.50
  3. ₹41.06/tabletPentanerv · 10 tablet srAlkem Laboratories · MRP ₹410.60

Gabapentin Capsule 600 mg

1 pack, ₹43.50 per capsule.

  1. ₹43.50/capsuleGabantin Grs · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹435.00

Gabapentin Gel

1 pack, ₹5.83 per g.

  1. ₹5.83/gGabanyl · 30 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹175.00

Gabapentin Ointment 8/4/5 %

1 pack, ₹7.50 per g.

  1. ₹7.50/gGabapax D · 30 gm ointmentAlteus Biogenics · MRP ₹225.00

Gabapentin Tablet 500 mg

1 pack, ₹26.13 per tablet.

  1. ₹26.13/tabletGabapil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹261.33

Gabapentin Tablet SR 600 mg

1 pack, ₹44.06 per tablet.

  1. ₹44.06/tabletGabapin · 10 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹440.63

Gabapentin Tablet 800 mg

1 pack, ₹62.34 per tablet.

  1. ₹62.34/tabletGabapin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹623.44

Gabapentin Tablet ER 600 mg

1 pack, ₹32.60 per tablet.

  1. ₹32.60/tabletGabator · 10 tablet erTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹326.00

Gabapentin Gel 6/5/2 %

1 pack, ₹7.78 per g.

  1. ₹7.78/gGapitas · 30 gm gelTas Med (India) · MRP ₹233.44

Gabapentin Tablet SR

1 pack, ₹10.63 per tablet.

  1. ₹10.63/tabletGbcard · 10 tablet srPrisure Medicare · MRP ₹106.25

Gabapentin Tablet ER 450 mg

1 pack, ₹29.90 per tablet.

  1. ₹29.90/tabletLaregab · 10 tablet erLa Renon Healthcare · MRP ₹299.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.