Medicines / Molecules / Fusidic Acid
Fusidic AcidEvery pack, by price.
77 packs of Fusidic Acid on NPPA's price list for July 2026: 46 brands from 43 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 77
- Brands
- 46
- Companies
- 43
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 38 of 77
Packs, lowest price per unit first
Fusidic Acid Cream 2 %
38 packs, ₹7.14 to ₹18.73 per g. Price-controlled: ceiling ₹10.06 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹7.14/gFuderm · 10 gm creamIntel Pharmaceuticals · MRP ₹71.43
- ₹9.63/gFusidox · 7.5 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹77.00
- ₹9.75/gFsol · 10 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹97.50
- ₹9.84/gFusirose · 10 gm creamGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹98.43
- ₹9.90/gFtmac · 10 gm creamMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
- ₹9.94/gFucinova · 5 gm creamRhine Biogenics · MRP ₹49.69
- ₹9.97/gFusibest · 10 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹99.65
- ₹10.00/gFuzyform · 10 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹100.02
- ₹10.20/gAloederm F · 10 gm creamDabur India · MRP ₹102.00
- ₹10.25/gFusimin · 15 gm creamMed Manor Organics · MRP ₹153.75
- ₹10.27/gSudif · 10 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹102.70
- ₹10.31/gBelbact · 10 gm creamBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹103.13
The other 26 by price per g
- ₹10.31/gBintreat · 10 gm creamEthinext Pharma · MRP ₹103.13
- ₹10.32/gFusiderm · 5 gm creamIndi Pharma · MRP ₹51.61
- ₹10.39/gFusiderm · 10 gm creamIndi Pharma · MRP ₹103.89
- ₹10.44/gFuzinix · 15 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹156.56
- ₹10.50/gChitomesh SF · 10 gm creamApex Laboratories · MRP ₹105.00
- ₹10.50/gChitomesh SF · 30 gm creamApex Laboratories · MRP ₹315.00
- ₹10.50/gChitomesh SF · 5 gm creamApex Laboratories · MRP ₹52.50
- ₹10.50/gFudosis · 10 gm creamCurosis Healthcare · MRP ₹105.00
- ₹10.50/gFusicare · 10 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹105.00
- ₹10.50/gFusitreat · 10 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹105.00
- ₹10.50/gFusiwal · 5 gm creamWallace Pharmaceuticals · MRP ₹52.49
- ₹10.50/gFutop · 10 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹105.00
- ₹10.50/gFutop · 5 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹52.50
- ₹10.50/gSofinox · 30 gm creamApex Laboratories · MRP ₹315.00
- ₹10.56/gBactafuz · 5 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹52.81
- ₹10.56/gFucidin · 15 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹158.44
- ₹10.56/gFucidin · 5 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹52.81
- ₹10.56/gFudic · 10 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹105.63
- ₹10.56/gFudic · 5 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹52.82
- ₹10.56/gFusiwal · 15 gm creamWallace Pharmaceuticals · MRP ₹158.44
- ₹10.56/gSofinox · 10 gm creamApex Laboratories · MRP ₹105.63
- ₹10.56/gSofinox · 5 gm creamApex Laboratories · MRP ₹52.82
- ₹11.00/gFusidol · 15 gm creamAvancer Lab · MRP ₹165.00
- ₹13.41/gFusee · 10 gm creamTalent India · MRP ₹134.06
- ₹15.66/gFuzinix · 10 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹156.56
- ₹18.73/gFusitec F · 15 gm creamTripada Biotec · MRP ₹281.00
Fusidic Acid Ointment 2 %
13 packs, ₹8.33 to ₹50.80 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹8.33/gUnifuci · 15 gm ointmentUniza Healthcare · MRP ₹125.00
- ₹10.13/gFusiper · 10 gm ointmentParker Robinson · MRP ₹101.25
- ₹10.21/gFusigen · 10 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹102.06
- ₹10.47/gFusigen · 5 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹52.36
- ₹10.50/gFucidin · 15 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹157.50
- ₹10.50/gFucidin · 5 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹52.49
- ₹13.50/gFusiwal · 15 gm ointmentWallace Pharmaceuticals · MRP ₹202.50
- ₹15.84/gKfusi · 10 gm ointmentKivi Labs · MRP ₹158.44
- ₹18.38/gFusiwal · 5 gm ointmentWallace Pharmaceuticals · MRP ₹91.88
- ₹19.40/gFuseal · 5 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹97.00
- ₹20.25/gFusiper · 5 gm ointmentParker Robinson · MRP ₹101.25
- ₹38.44/gFuseal H · 5 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹192.19
The other 1 by price per g
- ₹50.80/gFusida · 5 gm ointmentIntas Pharmaceuticals · MRP ₹254.00
Fusidic Acid Cream 20 mg
7 packs, ₹7.20 to ₹10.31 per g.
- ₹7.20/gFuci · 10 gm creamFranklin Laboratories (India) · MRP ₹72.00
- ₹9.22/gFusiat · 10 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹92.16
- ₹10.13/gFusiat · 15 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹151.88
- ₹10.20/gFusiat · 5 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹51.00
- ₹10.30/gFusirex · 10 gm creamDermarex Health Care India · MRP ₹103.00
- ₹10.31/gFuciskin · 15 gm creamEntod Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
- ₹10.31/gFusid · 10 gm creamPsycormedies · MRP ₹103.13
Fusidic Acid Ointment
6 packs, ₹10.03 to ₹21.00 per g.
- ₹10.03/gFusiclean · 10 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹100.31
- ₹10.29/gFusiclean · 5 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹51.47
- ₹11.00/gFusiclean · 15 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
- ₹11.06/gFusi · 5 gm ointmentS K N Organics · MRP ₹55.31
- ₹15.00/gTrinew · 20 gm ointmentTrikona Pharmaceuticals · MRP ₹300.00
- ₹21.00/gTrinew · 10 gm ointmentTrikona Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
Fusidic Acid Cream
4 packs, ₹1.72 to ₹10.50 per g.
- ₹1.72/gSiofin B · 10 gm creamAlbert David · MRP ₹17.19
- ₹7.99/gEkol · 10 gm creamST Morrison · MRP ₹79.90
- ₹9.01/gFuseal · 10 gm creamOrganic Laboratories · MRP ₹90.08
- ₹10.50/gFustat · 10 gm creamRely On Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
Fusidic Acid Ointment 20 mg
2 packs, ₹13.49 to ₹15.67 per g.
- ₹13.49/gFusiderm · 10 gm ointmentIndi Pharma · MRP ₹134.89
- ₹15.67/gFusiderm · 5 gm ointmentIndi Pharma · MRP ₹78.37
Fusidic Acid Powder
1 pack, ₹14.63 per g.
- ₹14.63/gFusiclean · 10 gm powderGeno Pharmaceuticals · MRP ₹146.25
Fusidic Acid Spray
1 pack, ₹9.08 per g.
- ₹9.08/gFusiclean · 20 gm sprayGeno Pharmaceuticals · MRP ₹181.50
Fusidic Acid Patch
1 pack, ₹99.00 per patch.
- ₹99.00/patchFusiclean · 1 patchGeno Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Fusidic Acid Spray 2 %
1 pack, ₹10.27 per g.
- ₹10.27/gFusigen · 20 gm sprayGeno Pharmaceuticals · MRP ₹205.32
Fusidic Acid Dusting Powder
1 pack, ₹14.20 per g.
- ₹14.20/gFusigen · 10 gm dusting powderGeno Pharmaceuticals · MRP ₹142.00
Fusidic Acid Pouch 2 %
1 pack, ₹111.56 per unit.
- ₹111.56/unitFusigen · 1 pouchGeno Pharmaceuticals · MRP ₹111.56
Fusidic Acid Lotion 2 %
1 pack, ₹13.19 per ml.
- ₹13.19/mlFusirose · 15 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹197.81
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Cream 2 % · ceiling 10.06 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Geno Pharmaceuticals11 packs
- Apex Laboratories6 packs
- Sun Pharma4 packs
- Indi Pharma4 packs
- Wallace Pharmaceuticals4 packs
- Organic Laboratories3 packs
- Atopic Laboratories3 packs
- Hegde & Hegde2 packs
- Parker Robinson2 packs
- Galcare Pharmaceuticals2 packs
- Eris2 packs
- Canixa Life Sciences2 packs
- Trikona Pharmaceuticals2 packs
- Dabur India1 pack
- Mankind1 pack
- Bellissa Pharmaceuticals1 pack
- Ethinext Pharma1 pack
- ST Morrison1 pack
- Solderma Pharmaceuticals1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Rhine Biogenics1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Intel Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.