Medicines / Molecules / Frusemide

FrusemideEvery pack, by price.

8 packs of Frusemide on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
8
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
2 of 8

Packs, lowest price per unit first

Frusemide Injection 20 mg

2 packs, ₹3.19 to ₹63.80 per ml.

  1. ₹3.19/mlFuromay · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹6.38
  2. ₹63.80/mlLasix · 2 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹127.60

Frusemide Tablet 100 mg

1 pack, ₹0.83 per tablet.

  1. ₹0.83/tabletFrusenex · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹8.25

Frusemide Oral Solution 10 mg

1 pack, ₹3.54 per ml.

  1. ₹3.54/mlFuroped · 30 ml oral solutionSamarth Life Sciences · MRP ₹106.06

Frusemide Oral Solution 300 mg

1 pack, ₹3.40 per ml.

  1. ₹3.40/mlFuroped · 30 ml oral solutionSamarth Life Sciences · MRP ₹101.98

Frusemide Injection 10 mg

1 pack, ₹3.19 per ml. Price-controlled: ceiling ₹2.48 per ml.

  1. ₹3.19/mlLasix · 4 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹12.76

Frusemide Injection 40 mg

1 pack, ₹31.38 per ml.

  1. ₹31.38/mlLasix · 4 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹125.53

Frusemide Tablet 40 mg

1 pack, ₹0.96 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.94 per tablet.

  1. ₹0.96/tabletLasix · 15 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹14.42

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 10 Mg/ml · ceiling 3.06 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Oral Liquid 10 Mg/ml · ceiling 3.40 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 40 mg · ceiling 0.94 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.