Medicines / Molecules / Fosfomycin

FosfomycinEvery pack, by price.

58 packs of Fosfomycin on NPPA's price list for July 2026: 46 brands from 36 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
58
Brands
46
Companies
36
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 58

Packs, lowest price per unit first

Fosfomycin Sachet 3 gm

16 packs, ₹47.00 to ₹345.00 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹47.00/gFoshs · 8 gm sachetIndoco Remedies · MRP ₹376.00
  2. ₹49.34/gOmnafos · 8 gm sachetMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹394.68
  3. ₹54.59/gErafos · 8 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹436.73
  4. ₹55.87/gAuxifos (Alniche) · 8 gm sachetAlniche Life Sciences · MRP ₹446.94
  5. ₹56.84/gMyfos · 8 gm sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹454.69
  6. ₹57.88/gFosil · 8 gm sachetLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹463.00
  7. ₹59.19/gLupifos · 8 gm sachetLupin · MRP ₹473.53
  8. ₹59.63/gNovefos · 8 gm sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹477.00
  9. ₹62.50/gFosfofast · 8 gm sachetBDR Pharmaceuticals Internationals · MRP ₹500.00
  10. ₹65.33/gSamfos · 8 gm sachetSamarth Life Sciences · MRP ₹522.61
  11. ₹70.25/gFosigran · 8 gm sachetCorona · MRP ₹562.03
  12. ₹71.13/gEvafos · 8 gm sachetWin-Medicare · MRP ₹569.06
The other 4 by price per g
  1. ₹78.28/gMonurol · 8 gm sachetModi Mundi Pharma · MRP ₹626.25
  2. ₹148.98/gFosfona · 3 gm sachetAlniche Life Sciences · MRP ₹446.95
  3. ₹208.75/gMonurol · 3 gm sachetModi Mundi Pharma · MRP ₹626.25
  4. ₹345.00/sachetUtizap · 1 sachetUsv · MRP ₹345.00

Fosfomycin Injection 4 gm

11 packs, ₹280.36 to ₹7,312 per injection.

  1. ₹280.36/injectionFludafos · 1 injectionBharat Serums & Vaccines · MRP ₹280.36
  2. ₹2,489/injectionFosfofic · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹2,489
  3. ₹3,562/injectionFoephos · 1 injectionBiokindle Lifesciences · MRP ₹3,562
  4. ₹3,950/injectionLupifos · 1 injectionLupin · MRP ₹3,950
  5. ₹4,694/injectionIbifosp · 1 injectionLinux Laboratories · MRP ₹4,694
  6. ₹4,750/injectionFosfona · 1 injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹4,750
  7. ₹4,989/mlMurinact · 1 ml injectionFusion Healthcare · MRP ₹4,989
  8. ₹5,422/injectionFosfotas · 1 injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹5,422
  9. ₹5,606/injectionFonyl · 1 injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹5,606
  10. ₹6,577/mlCrifos · 1 ml injectionCipla · MRP ₹6,577
  11. ₹7,312/injectionFonyl · 1 injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹7,312

Fosfomycin Sachet 3000 mg

7 packs, ₹46.25 to ₹66.71 per g.

  1. ₹46.25/gFoephos · 8 gm sachetBiokindle Lifesciences · MRP ₹370.00
  2. ₹49.38/gFosfocute · 8 gm sachetPlasoron Biotech · MRP ₹395.00
  3. ₹53.66/gIcufos O · 8 gm sachetMicro Labs · MRP ₹429.30
  4. ₹63.81/gFosuti · 8 gm sachetEris Lifesciences · MRP ₹510.46
  5. ₹65.45/gFosinta · 8 gm sachetIntas Pharmaceuticals · MRP ₹523.59
  6. ₹66.15/gBestofos · 8 gm sachetBiological E · MRP ₹529.20
  7. ₹66.71/gFosfoshield · 8 gm sachetVasu Organics · MRP ₹533.70

Fosfomycin Sachet

7 packs, ₹49.22 to ₹170.31 per g.

  1. ₹49.22/gMultibac · 8 gm sachetSteadfast Medishield · MRP ₹393.75
  2. ₹52.75/gOsmof · 8 gm sachetMediart Lifesciences · MRP ₹422.00
  3. ₹55.68/gFosfoday · 8 gm sachetIntra Life · MRP ₹445.40
  4. ₹57.25/gMurinact · 8 gm sachetFusion Healthcare · MRP ₹458.00
  5. ₹57.42/gFosfoseas · 8 gm sachetOverseas Healthcare · MRP ₹459.37
  6. ₹62.11/gFosforex · 8 gm sachetMeditrex Pharma · MRP ₹496.88
  7. ₹170.31/gFosigran · 3 gm sachetCorona · MRP ₹510.94

Fosfomycin Injection 4000 mg

6 packs, ₹14.00 to ₹6,462 per ml.

  1. ₹14.00/mlEmucin (Emcure) · 1 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹14.00
  2. ₹4,017/mlFosfocide · 1 ml injectionGufic Bioscience · MRP ₹4,017
  3. ₹4,374/injectionIcufos · 1 injectionMicro Labs · MRP ₹4,374
  4. ₹4,929/vialFosinta · 1 vial injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹4,929
  5. ₹6,199/injectionFosfojoy · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹6,199
  6. ₹6,462/injectionSamfos · 1 injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹6,462

Fosfomycin Oral Powder 3 gm

4 packs, ₹52.25 to ₹70.20 per g.

  1. ₹52.25/gFosidal · 8 gm oral powderDr. Reddys Laboratories · MRP ₹418.00
  2. ₹53.67/gFosfocin · 8 gm oral powderAristo Pharmaceuticals · MRP ₹429.37
  3. ₹59.12/gFosfoe · 8 gm oral powderKoye Pharmaceuticals · MRP ₹472.92
  4. ₹70.20/gFosirol · 8 gm oral powderCipla · MRP ₹561.56

Fosfomycin Injection 4 mg

1 pack, ₹3,536 per injection.

  1. ₹3,536/injectionBdfosfo · 1 injectionBDR Pharmaceuticals Internationals · MRP ₹3,536

Fosfomycin Oral Powder 3000 mg

1 pack, ₹51.56 per g.

  1. ₹51.56/gFos 1 · 8 gm oral powderGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹412.50

Fosfomycin Injection 3 gm

1 pack, ₹837.50 per g.

  1. ₹837.50/gFosfocin · 4 gm injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹3,350

Fosfomycin Vial 4 gm

1 pack, ₹7,218 per vial.

  1. ₹7,218/vialFosfofast · 1 vialBDR Pharmaceuticals Internationals · MRP ₹7,218

Fosfomycin Sachet 8 gm

1 pack, ₹39.31 per g.

  1. ₹39.31/gFosfotas · 8 gm sachetIntas Pharmaceuticals · MRP ₹314.50

Fosfomycin Sachet 3 mg

1 pack, ₹59.20 per g.

  1. ₹59.20/gFosrium · 8 gm sachetLupin · MRP ₹473.63

Fosfomycin Injection 4500 mg

1 pack, ₹2,565 per injection.

  1. ₹2,565/injectionTefrox F · 1 injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹2,565

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.