Medicines / Molecules / Fluticasone
FluticasoneEvery pack, by price.
35 packs of Fluticasone on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 24 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 35
- Brands
- 26
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 35
Packs, lowest price per unit first
Fluticasone Cream 0.05 %
14 packs, ₹6.75 to ₹19.95 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹6.75/gFrutisone · 10 gm creamLupin · MRP ₹67.50
- ₹7.68/gFluskin · 20 gm creamEast West Pharma · MRP ₹153.66
- ₹9.98/gFlutin (Lincoln) · 10 gm creamLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹99.75
- ₹10.25/gActisone · 20 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹205.00
- ₹10.37/gLutiderm · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹311.00
- ₹11.31/gFlutisone (Mrhm) · 30 gm creamMRHM Pharma · MRP ₹339.38
- ₹13.13/gFlutisone (Mrhm) · 20 gm creamMRHM Pharma · MRP ₹262.50
- ₹13.50/gSterodart · 10 gm creamRivan Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
- ₹13.82/gFlutivate E · 30 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹414.66
- ₹14.50/gLutiderm · 10 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹145.00
- ₹16.50/gFluticon (Psy) · 10 gm creamPsycormedies · MRP ₹165.00
- ₹17.75/gFlutivate · 10 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹177.45
The other 2 by price per g
- ₹18.52/gFlutivate · 20 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹370.31
- ₹19.95/gFlutin (Sunways) · 5 gm creamSunways (India) · MRP ₹99.75
Fluticasone Nasal Spray
5 packs, ₹3.54 to ₹70.71 per unit.
- ₹3.54/unitNazodrop FF · 120 md nasal sprayMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹424.24
- ₹5.07/unitFreeair Oxy · 70 md nasal sprayAlkem Laboratories · MRP ₹355.00
- ₹38.91/gNasohold · 6 gm nasal sprayAristo Pharmaceuticals · MRP ₹233.43
- ₹44.90/mlMicronase F · 10 ml nasal sprayMicro Labs · MRP ₹449.00
- ₹70.71/gNazodrop FF · 6 gm nasal sprayMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹424.24
Fluticasone Ointment 0.05 %
4 packs, ₹1.72 to ₹21.80 per g.
- ₹1.72/gFlution · 10 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹17.15
- ₹7.90/gAlbaflut · 10 gm ointmentAlbatross Health Care · MRP ₹79.00
- ₹10.93/gFlutivate · 20 gm ointmentGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹218.62
- ₹21.80/gFluticin · 5 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹109.00
Fluticasone Cream
4 packs, ₹8.20 to ₹12.66 per g.
- ₹8.20/gFlupiat · 20 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹164.06
- ₹9.60/gDkvate · 15 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹144.00
- ₹10.37/gLutiderm E · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹311.00
- ₹12.66/gFlutidel · 10 gm creamDelbruk Lifescience · MRP ₹126.56
Fluticasone Ointment 0.005 %
2 packs, ₹8.20 to ₹8.65 per g.
- ₹8.20/gFlutidel · 20 gm ointmentDelbruk Lifescience · MRP ₹164.00
- ₹8.65/gLutiderm · 20 gm ointmentCanixa Life Sciences · MRP ₹173.00
Fluticasone Nasal Spray 27.5 mcg
2 packs, ₹3.13 to ₹350.00 per unit.
- ₹3.13/unitVentocore · 120 md nasal spraySaffron Formulations · MRP ₹375.00
- ₹350.00/unitNozispray · 1 nasal sprayInvision Medi Sciences · MRP ₹350.00
Fluticasone Ointment
1 pack, ₹2.50 per g.
- ₹2.50/gAlbaflut · 20 gm ointmentAlbatross Health Care · MRP ₹50.00
Fluticasone Drops
1 pack, ₹45.52 per ml.
- ₹45.52/mlFluticone (Quality) · 12 ml dropsQuality Pharma · MRP ₹546.20
Fluticasone Lotion 0.05 %
1 pack, ₹10.45 per ml.
- ₹10.45/mlFlutivate E · 10 ml lotionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹104.50
Fluticasone Nasal Spray 0.05 %
1 pack, ₹27.50 per ml.
- ₹27.50/mlFlutivin · 10 ml nasal sprayLeeford Healthcare · MRP ₹275.00
Companies marketing it
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals5 packs
- Canixa Life Sciences4 packs
- Albatross Health Care2 packs
- Delbruk Lifescience2 packs
- MRHM Pharma2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Eumedica Pharmaceuticals1 pack
- Dermakare Pharmaceuticals1 pack
- Atopic Laboratories1 pack
- East West Pharma1 pack
- Organic Laboratories1 pack
- Quality Pharma1 pack
- Psycormedies1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Sunways (India)1 pack
- Zydus1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Alkem1 pack
- Lupin1 pack
- Micro Labs1 pack
- Aristo1 pack
- Invision Medi Sciences1 pack
- Rivan Pharmaceuticals1 pack
- Saffron Formulations1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.