Medicines / Molecules / Fluticasone Furoate
Fluticasone FuroateEvery pack, by price.
41 packs of Fluticasone Furoate on NPPA's price list for July 2026: 33 brands from 27 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 41
- Brands
- 33
- Companies
- 27
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 41
Packs, lowest price per unit first
Fluticasone Furoate Nasal Spray 27.5 mcg
24 packs, ₹2.12 to ₹98.05 per unit. The 12 lowest per unit come first.
- ₹2.12/unitFuraspray · 120 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹254.07
- ₹2.33/unitAxunil · 180 mdi nasal sprayEris Lifesciences · MRP ₹418.87
- ₹3.31/unitEzicas-F 360 · 160 md nasal sprayIntas Pharmaceuticals · MRP ₹530.16
- ₹3.32/unitSpiroflut · 120 mdi nasal sprayKoye Pharmaceuticals · MRP ₹398.44
- ₹3.58/mlAlerflo · 120 ml nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹429.55
- ₹3.63/unitNezact FT · 160 mdi nasal spraySun Pharma Laboratories · MRP ₹580.00
- ₹3.95/unitFreeair · 120 mdi nasal sprayAlkem Laboratories · MRP ₹473.40
- ₹4.11/unitAllegra · 120 mdi nasal spraySanofi India · MRP ₹493.00
- ₹4.16/unitOxotica · 120 mdi nasal sprayZorvia Healthcare · MRP ₹499.00
- ₹4.48/mlFlublock · 120 ml nasal sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹538.13
- ₹4.62/unitFluticone FT · 120 mdi nasal sprayZydus Healthcare · MRP ₹554.81
- ₹4.69/unitFlomist F · 160 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹750.00
The other 12 by price per unit
- ₹4.86/unitFlomist F · 120 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹583.41
- ₹4.86/unitFuramist · 120 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹583.41
- ₹33.39/gFlutiways · 16 gm nasal sprayMankind Pharmaceuticals · MRP ₹534.28
- ₹34.59/gRyno · 10 gm nasal sprayLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹345.94
- ₹35.12/mlFlutiflo FT · 15 ml nasal sprayLupin · MRP ₹526.80
- ₹45.88/mlAvamys · 10 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹458.77
- ₹47.29/gVilco F · 10 gm nasal sprayVilco Laboratories · MRP ₹472.90
- ₹59.23/mlFluoren · 6 ml nasal sprayIndoco Remedies · MRP ₹355.36
- ₹64.75/gOdnase · 6 gm nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹388.50
- ₹65.08/gAlerflo · 6 gm nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹390.50
- ₹77.19/gRhinofit F · 6 gm nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹463.13
- ₹98.05/gXyzal · 6 gm nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹588.28
Fluticasone Furoate Nasal Spray
11 packs, ₹3.07 to ₹85.77 per unit.
- ₹3.07/unitFuramist · 240 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹735.93
- ₹3.37/unitFlomist F · 240 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹809.52
- ₹3.71/unitSnizaflo · 120 md nasal sprayUniza Healthcare · MRP ₹445.31
- ₹4.02/unitFlutitroy · 120 md nasal sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹482.81
- ₹40.24/mlFlutitroy · 12 ml nasal sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹482.82
- ₹45.31/gAir FZ · 6 gm nasal spraySystopic Laboratories · MRP ₹271.85
- ₹48.05/gFuramist · 7.8 gm nasal sprayCipla · MRP ₹384.37
- ₹57.00/gXyzal OF · 7 gm nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹399.00
- ₹60.08/gArezy · 6 gm nasal sprayHegde & Hegde · MRP ₹360.47
- ₹60.09/gPexoflut · 6 gm nasal sprayApex Laboratories · MRP ₹360.56
- ₹85.77/gSolspre F · 6 gm nasal sprayAbbott India · MRP ₹514.59
Fluticasone Furoate Nasal Spray 0.055 %
2 packs, ₹4.06 to ₹43.78 per unit.
- ₹4.06/unitFloresp · 120 mdi nasal sprayZuventus Healthcare · MRP ₹487.20
- ₹43.78/mlEnnhale · 10 ml nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹437.75
Fluticasone Furoate Nasal Spray 70 Mdi
1 pack, ₹50.86 per g.
- ₹50.86/gFlutitroy · 7 gm nasal sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹356.00
Fluticasone Furoate Spray
1 pack, ₹48.21 per g.
- ₹48.21/gFlutitroy · 7 gm sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹337.50
Fluticasone Furoate Nasal Spray 120 mg
1 pack, ₹43.33 per g.
- ₹43.33/gNasoshine · 6 gm nasal sprayJupiter Biolabs · MRP ₹260.00
Fluticasone Furoate Nasal Spray 27.5 mg
1 pack, ₹4.68 per unit.
Companies marketing it
- Cipla7 packs
- Dr. Reddy's6 packs
- Troikaa Pharmaceuticals4 packs
- Systopic Laboratories1 pack
- Sanofi India1 pack
- Hegde & Hegde1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
- Eris1 pack
- Intas1 pack
- Emcure1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Zydus1 pack
- Lupin1 pack
- Mankind1 pack
- Alkem1 pack
- Jupiter Biolabs1 pack
- Alembic1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Zorvia Healthcare1 pack
- Apex Laboratories1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Uniza Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.