Medicines / Molecules / Fluoxetine
FluoxetineEvery pack, by price.
102 packs of Fluoxetine on NPPA's price list for July 2026: 45 brands from 41 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 102
- Brands
- 45
- Companies
- 41
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 96 of 102
Packs, lowest price per unit first
Fluoxetine Capsule 20 mg
25 packs, ₹0.51 to ₹119.13 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹4.09 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹0.51/capsulePronil · 6 capsulePsychotropics India · MRP ₹3.05
- ₹2.98/capsuleFX · 10 capsuleFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹29.77
- ₹3.24/capsuleFluxenol · 10 capsuleKnoll Healthcare · MRP ₹32.38
- ₹3.60/capsuleBeteala · 10 capsuleCNX Healthcare · MRP ₹36.00
- ₹3.64/capsuleFluze · 10 capsuleZee Laboratories · MRP ₹36.43
- ₹4.15/capsuleZedep · 10 capsuleTas Med (India) · MRP ₹41.48
- ₹4.19/capsuleFlumod · 10 capsuleShine Pharmaceuticals · MRP ₹41.86
- ₹4.19/capsulePisful · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹41.89
- ₹4.23/capsuleFlood · 10 capsuleK C Laboratories · MRP ₹42.28
- ₹4.26/capsuleFludac · 15 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹63.93
- ₹4.26/capsuleFlutee · 10 capsuleTalent India · MRP ₹42.63
- ₹4.26/capsuleFlutine · 10 capsuleReliance Formulation · MRP ₹42.63
The other 13 by price per capsule
- ₹4.26/capsuleFlux (Aarpik) · 10 capsuleAarpik Remedies · MRP ₹42.63
- ₹4.29/capsuleCozac · 10 capsuleConsern Pharma · MRP ₹42.94
- ₹4.29/capsuleFlusmile · 10 capsuleArinna Lifesciences · MRP ₹42.89
- ₹4.29/capsuleProdep · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹42.88
- ₹4.29/capsuleVetodep · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹42.88
- ₹4.30/capsuleFlunil · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹42.95
- ₹4.30/capsuleFluocap · 10 capsuleMarsha Pharma · MRP ₹42.95
- ₹4.36/capsuleFly · 10 capsuleAgm Biotec · MRP ₹43.58
- ₹4.42/capsuleFluoxet · 10 capsuleSigmund Promedica · MRP ₹44.20
- ₹4.43/capsuleFlutop · 10 capsuleCrescent Formulations · MRP ₹44.31
- ₹4.55/capsuleFlugen Plus · 10 capsuleLa Pharmaceuticals · MRP ₹45.47
- ₹6.47/capsuleInaday · 10 capsulePacific Drugs & Chemicals · MRP ₹64.69
- ₹119.13/capsuleNodep · 10 capsuleSH Pharmaceuticals · MRP ₹1,191
Fluoxetine Tablet 20 mg
18 packs, ₹2.00 to ₹4.46 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.25 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.00/tabletFlux · 10 tabletSain Medicaments · MRP ₹20.00
- ₹2.01/tabletDepten (Psyco Ramedies) · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹20.11
- ₹2.10/tabletBardep · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹21.00
- ₹3.73/tabletLuxet · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹37.31
- ₹3.75/tabletMentol · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹37.50
- ₹4.10/tabletFastgen · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹41.00
- ₹4.13/tabletFloxistar · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹41.25
- ₹4.21/tabletFloatin · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹42.10
- ₹4.23/tabletExiten · 10 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹42.28
- ₹4.26/tabletFlame · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹42.63
- ₹4.26/tabletS.r.b. · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹42.60
- ₹4.26/tabletZexto · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹42.60
The other 6 by price per tablet
- ₹4.31/tabletFloximat · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹43.13
- ₹4.43/tabletCyclotin · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹66.50
- ₹4.43/tabletFloxin (DD Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹44.31
- ₹4.43/tabletTritin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹44.31
- ₹4.46/tabletF Tin · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹44.62
- ₹4.46/tabletFludep (East West) · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹44.60
Fluoxetine Tablet 40 mg
15 packs, ₹4.50 to ₹6.81 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹5.70 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹4.50/tabletBeteala · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹45.00
- ₹4.96/tabletDefutin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹49.55
- ₹5.84/tabletFloximat · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹58.38
- ₹5.84/tabletFly · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹58.38
- ₹5.92/tabletFloatin · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹59.20
- ₹5.92/tabletFluoxet · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹59.20
- ₹5.93/tabletZexto · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹59.30
- ₹5.94/tabletCyclotin · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹89.09
- ₹5.94/tabletF Tin · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹59.43
- ₹5.94/tabletFloxin (DD Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹59.43
- ₹5.94/tabletFlutop · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹59.40
- ₹5.94/tabletTritin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹59.43
The other 3 by price per tablet
- ₹6.10/tabletFastgen · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹61.00
- ₹6.70/tabletFloxistar · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹67.00
- ₹6.81/tabletS.r.b. · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹68.06
Fluoxetine Tablet 60 mg
12 packs, ₹6.50 to ₹11.93 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹8.44 per tablet.
- ₹6.50/tabletS.r.b. · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹65.00
- ₹8.39/tabletFlutop · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹83.90
- ₹8.79/tabletFloatin · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹87.90
- ₹8.80/tabletFluoxet · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹88.00
- ₹8.81/tabletCyclotin · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹132.14
- ₹8.81/tabletF Tin · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹88.09
- ₹8.81/tabletFloxin (DD Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹88.09
- ₹8.81/tabletTritin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹88.10
- ₹9.20/tabletFloximat · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹92.00
- ₹9.30/tabletBeteala · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹93.00
- ₹11.80/tabletFloxistar · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹118.00
- ₹11.93/tabletFlugen Plus · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹119.28
Fluoxetine Capsule 60 mg
8 packs, ₹8.43 to ₹11.94 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹11.36 per capsule.
- ₹8.43/capsuleFly · 10 capsuleAgm Biotec · MRP ₹84.28
- ₹11.77/capsuleVetodep · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹117.73
- ₹11.85/capsuleFludac · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹118.54
- ₹11.85/capsuleFlusmile · 10 capsuleArinna Lifesciences · MRP ₹118.54
- ₹11.86/capsuleCozac · 10 capsuleConsern Pharma · MRP ₹118.55
- ₹11.86/capsuleFlunil · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹118.55
- ₹11.93/capsuleProdep · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹119.28
- ₹11.94/capsuleFlutee · 10 capsuleTalent India · MRP ₹119.35
Fluoxetine Capsule 10 mg
7 packs, ₹2.97 to ₹3.56 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹3.40 per capsule.
- ₹2.97/capsuleFlutop · 10 capsuleCrescent Formulations · MRP ₹29.70
- ₹3.47/capsuleFlumod · 10 capsuleShine Pharmaceuticals · MRP ₹34.69
- ₹3.52/capsuleFlood · 10 capsuleK C Laboratories · MRP ₹35.15
- ₹3.55/capsuleFlunil · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹35.46
- ₹3.56/capsuleFludac · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹35.59
- ₹3.56/capsuleFlusmile · 10 capsuleArinna Lifesciences · MRP ₹35.58
- ₹3.56/capsuleProdep · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹35.57
Fluoxetine Capsule 40 mg
6 packs, ₹5.80 to ₹7.27 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹6.64 per capsule.
- ₹5.80/capsuleFlux (Aarpik) · 10 capsuleAarpik Remedies · MRP ₹58.00
- ₹6.93/capsuleFlusmile · 10 capsuleArinna Lifesciences · MRP ₹69.30
- ₹6.93/capsuleFlutee · 10 capsuleTalent India · MRP ₹69.34
- ₹6.93/capsuleVetodep · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹69.30
- ₹6.97/capsuleFlunil · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹69.72
- ₹7.27/capsulePisful · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹72.68
Fluoxetine Tablet 10 mg
5 packs, ₹2.63 to ₹2.97 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹2.85 per tablet.
- ₹2.63/tabletTritin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹26.25
- ₹2.90/tabletFloatin · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹29.00
- ₹2.97/tabletCyclotin · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹44.54
- ₹2.97/tabletF Tin · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹29.71
- ₹2.97/tabletFluoxet · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹29.70
Fluoxetine Oral Solution
1 pack, ₹1.07 per ml.
- ₹1.07/mlCyclotin · 60 ml oral solutionAlteus Biogenics · MRP ₹64.00
Fluoxetine Suspension 20 mg
1 pack, ₹1.07 per ml.
- ₹1.07/mlFludac · 60 ml suspensionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹63.93
Fluoxetine Syrup 20 mg
1 pack, ₹2.05 per ml.
- ₹2.05/mlFlunil · 60 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹123.28
Fluoxetine Tablet 90 mg
1 pack, ₹26.68 per tablet.
- ₹26.68/tabletFlutop · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹266.77
Fluoxetine Injection 40 mg
1 pack, ₹195.00 per ml.
- ₹195.00/mlFluxit Depot · 2 ml injectionTripada Healthcare · MRP ₹390.00
Fluoxetine Tablet 80 mg
1 pack, ₹12.00 per tablet.
- ₹12.00/tabletTritin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹120.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Capsule 10 mg · ceiling 3.40 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 2.85 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Capsule 20 mg · ceiling 4.09 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 20 mg · ceiling 4.25 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Capsule 40 mg · ceiling 6.64 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 40 mg · ceiling 5.70 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Capsule 60 mg · ceiling 11.36 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 60 mg · ceiling 8.44 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Tripada6 packs
- Alteus Biogenics5 packs
- Intas5 packs
- Crescent Formulations5 packs
- Kivi Labs5 packs
- Icon Lifesciences4 packs
- Cadila Pharmaceuticals4 packs
- Sigmund Promedica4 packs
- Arinna Lifesciences4 packs
- A N Pharmacia4 packs
- CNX Healthcare3 packs
- Matias Healthcare3 packs
- D D Pharmaceuticals3 packs
- Matteo Healthcare3 packs
- Talent India3 packs
- Agm Biotec3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Zeus Pharma3 packs
- Psychotropics India2 packs
- Consern Pharma2 packs
- East West Pharma2 packs
- Gentech Healtcare2 packs
- K C Laboratories2 packs
- La Pharmaceuticals2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.