Medicines / Molecules / Fluoride
FluorideEvery pack, by price.
3 packs of Fluoride on NPPA's price list for July 2026: 1 brand from 1 company, in 3 forms and strengths.
- Packs
- 3
- Brands
- 1
- Companies
- 1
- Forms and strengths
- 3
- Price-controlled packs
- 0 of 3
Packs, lowest price per unit first
Fluoride Gum Paint
1 pack, ₹4.33 per ml.
- ₹4.33/mlUltradent · 15 ml gum paintLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
Fluoride Mouth Wash
1 pack, ₹1.00 per ml.
- ₹1.00/mlUltradent · 150 ml mouth washLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
Fluoride Toothpaste
1 pack, ₹1.50 per g.
- ₹1.50/gUltradent · 50 gm toothpasteLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
Companies marketing it
- Leeford Healthcare3 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.