Medicines / Molecules / Fluocinolone

FluocinoloneEvery pack, by price.

9 packs of Fluocinolone on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 5 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
9
Brands
6
Companies
5
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
0 of 9

Packs, lowest price per unit first

Fluocinolone Lotion 0.01 %

2 packs, ₹5.95 to ₹8.63 per ml.

  1. ₹5.95/mlFlucort · 30 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹178.59
  2. ₹8.63/mlUltiderm · 50 ml lotionPercos India · MRP ₹431.25

Fluocinolone Shampoo 0.01 %

2 packs, ₹2.26 to ₹3.51 per ml.

  1. ₹2.26/mlPelliwash · 100 ml shampooLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹226.00
  2. ₹3.51/mlSebowash · 125 ml shampooCipla · MRP ₹439.23

Fluocinolone Cream

1 pack, ₹1.56 per g.

  1. ₹1.56/gDermibitkfc · 15 gm creamTablets India · MRP ₹23.44

Fluocinolone Lotion 0.025 %

1 pack, ₹6.17 per ml.

  1. ₹6.17/mlFlucort · 30 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹185.00

Fluocinolone Cream 0.1 %

1 pack, ₹7.77 per g.

  1. ₹7.77/gFlucort-H · 30 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹232.96

Fluocinolone Cream 0.025 %

1 pack, ₹6.47 per g.

  1. ₹6.47/gFlucort · 20 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹129.37

Fluocinolone Shampoo 0.1 %

1 pack, ₹4.39 per ml.

  1. ₹4.39/mlSebowash · 100 ml shampooCipla · MRP ₹439.23

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.