Medicines / Molecules / Fluocinolone + Miconazole

Fluocinolone + MiconazoleEvery pack, by price.

10 packs of Fluocinolone + Miconazole on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 8 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
10
Brands
8
Companies
8
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 10

Packs, lowest price per unit first

Fluocinolone + Miconazole Cream 0.01/2 %

3 packs, ₹3.73 to ₹7.03 per g.

  1. ₹3.73/gFungiderm F · 15 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹56.00
  2. ₹5.88/gDermolam · 15 gm creamEmpiai Pharmaceuticals · MRP ₹88.13
  3. ₹7.03/gConiderm-F · 10 gm creamAdonis Laboratories · MRP ₹70.31

Fluocinolone + Miconazole Ointment 0.01/2 %

3 packs, ₹4.70 to ₹8.53 per g.

  1. ₹4.70/gMicogel F · 15 gm ointmentCipla · MRP ₹70.48
  2. ₹4.98/gRivizole-F · 15 gm ointmentLupin · MRP ₹74.70
  3. ₹8.53/gZole F · 15 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹128.00

Fluocinolone + Miconazole Cream

1 pack, ₹2.00 per g.

  1. ₹2.00/gAlmizol F · 15 gm creamAlembic · MRP ₹30.00

Fluocinolone + Miconazole Cream 0.025/1 %

1 pack, ₹6.84 per g.

  1. ₹6.84/gConiderm-F · 20 gm creamAdonis Laboratories · MRP ₹136.88

Fluocinolone + Miconazole Gel 0.01/2 %

1 pack, ₹2.00 per g.

  1. ₹2.00/gFungitop F · 15 gm gelMicro Labs · MRP ₹30.00

Fluocinolone + Miconazole Lotion 0.01/2 %

1 pack, ₹4.63 per ml.

  1. ₹4.63/mlZole F · 15 ml lotionRanbaxy Laboratories · MRP ₹69.38

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.