Medicines / Molecules / Fexofenadine

FexofenadineEvery pack, by price.

157 packs of Fexofenadine on NPPA's price list for July 2026: 91 brands from 74 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
157
Brands
91
Companies
74
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 157

Packs, lowest price per unit first

Fexofenadine Tablet 120 mg

66 packs, ₹0.11 to ₹27.30 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.11/tabletFextro · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹1.10
  2. ₹1.90/tabletFexoquit · 60 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹114.00
  3. ₹3.10/tabletFexoder · 10 tabletElder Projects · MRP ₹31.00
  4. ₹3.15/tabletAlericad · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹31.50
  5. ₹3.75/tabletFouz · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹37.50
  6. ₹5.62/tabletAir · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹56.24
  7. ₹6.00/tabletAllergegra · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹60.00
  8. ₹6.00/tabletFexoleb · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹60.00
  9. ₹6.71/tabletEthifex · 10 tabletEthicare Remedies · MRP ₹67.06
  10. ₹6.88/tabletCnf Plus · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹68.75
  11. ₹6.94/tabletLcfex · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹69.37
  12. ₹7.00/tabletIbrex (Cad) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹7.32/tabletHistagra · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹73.15
  2. ₹7.56/tabletAllerhin D Plus · 10 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹75.60
  3. ₹7.59/tabletFX 24 · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹75.90
  4. ₹8.16/tabletFexopride · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹81.58
  5. ₹9.20/tabletFexocrest · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹92.00
  6. ₹9.50/tabletDelpodine · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹95.00
  7. ₹9.50/tabletEtofex · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
  8. ₹9.50/tabletFexodat · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
  9. ₹9.50/tabletHista (Obsurge) · 10 tabletObsurge Biotech · MRP ₹95.00
  10. ₹9.90/tabletEligra · 10 tabletDWD Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  11. ₹10.47/tabletFinista · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹104.73
  12. ₹10.50/tabletFexodine (Cipla) · 10 tabletCipla · MRP ₹105.00
  13. ₹10.59/tabletFexinol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹105.85
  14. ₹10.80/tabletFexotor · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹108.00
  15. ₹10.89/tabletPhilfree · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹108.90
  16. ₹10.90/tabletFexokee · 10 tabletKee Pharma · MRP ₹109.00
  17. ₹10.90/tabletFexonil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹109.00
  18. ₹11.24/tabletFexofen · 6 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹67.45
  19. ₹11.29/tabletFegra · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹112.92
  20. ₹11.85/tabletFexopen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹118.50
  21. ₹11.95/tabletFexocet · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹119.53
  22. ₹11.98/tabletHistakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹119.79
  23. ₹12.00/tabletFexoway · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  24. ₹12.09/tabletAllerfast · 10 tabletNri Vision Care · MRP ₹120.94
  25. ₹12.09/tabletFexert · 10 tabletLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹120.94
  26. ₹12.09/tabletHhfexo · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹120.94
  27. ₹13.00/tabletFexomik · 10 tabletDermarex Health Care India · MRP ₹130.00
  28. ₹13.10/tabletHistalife · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹131.00
  29. ₹13.59/tabletSinarest FX · 10 tabletCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹135.88
  30. ₹14.06/tabletKlm FX · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹140.62
  31. ₹14.40/tabletFenixa · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹144.00
  32. ₹14.67/tabletFibafex · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹146.71
  33. ₹14.70/tabletAbolish FX · 10 tabletSapient · MRP ₹147.00
  34. ₹15.19/tabletFexigra · 10 tabletCipla · MRP ₹151.87
  35. ₹15.20/tabletFexidine · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹151.97
  36. ₹15.56/tabletFexolife · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹155.63
  37. ₹16.30/tabletAstegra · 10 tabletAustro Lab · MRP ₹163.00
  38. ₹16.35/tabletFex (M.d.c) · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹163.46
  39. ₹16.50/tabletLuracise · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹165.00
  40. ₹17.01/tabletHistakem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹170.10
  41. ₹17.50/tabletFinide · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹175.00
  42. ₹18.00/tabletViafexine · 10 tabletViatris · MRP ₹180.00
  43. ₹18.44/tabletFexova · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹184.36
  44. ₹18.50/tabletAlgreat · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹185.00
  45. ₹18.72/tabletFexair · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹187.17
  46. ₹18.75/tabletCetzine FX · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹187.50
  47. ₹19.20/tabletAlrgee · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹192.00
  48. ₹20.81/tabletAltiva · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹208.13

Fexofenadine Tablet 180 mg

62 packs, ₹0.11 to ₹31.45 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.11/tabletFextro · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹1.10
  2. ₹0.83/tabletFexoquit · 60 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  3. ₹6.90/tabletAir · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹69.00
  4. ₹7.50/tabletAllergegra · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹75.00
  5. ₹7.50/tabletFexo · 6 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
  6. ₹7.50/tabletFexoleb · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹75.00
  7. ₹9.00/tabletIbrex (Cad) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
  8. ₹9.38/tabletEthifex · 10 tabletEthicare Remedies · MRP ₹93.75
  9. ₹9.79/tabletFX 24 · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹97.90
  10. ₹10.26/tabletLcfex · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹102.64
  11. ₹10.40/tabletAltiva FC · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹104.00
  12. ₹10.59/tabletFexinol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹105.88
The next 48 by price per tablet
  1. ₹10.90/tabletFexodine · 10 tabletOlcare · MRP ₹109.00
  2. ₹11.34/tabletFexocan · 10 tabletReliance Life Science · MRP ₹113.41
  3. ₹12.00/tabletFexonil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹120.00
  4. ₹12.48/tabletFegra · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹124.78
  5. ₹13.00/tabletFexocrest · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹130.00
  6. ₹13.13/tabletFexokee · 10 tabletKee Pharma · MRP ₹131.25
  7. ₹13.92/tabletFdin(bios) · 10 tabletBios Lab · MRP ₹139.22
  8. ₹13.98/tabletFexofen · 6 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹83.90
  9. ₹14.25/tabletBelfexin · 10 tabletBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹142.50
  10. ₹14.59/tabletAlersif · 10 tabletSifco Pharma · MRP ₹145.93
  11. ₹14.90/tabletHistakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹149.00
  12. ₹14.91/tabletPhilfree · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹149.06
  13. ₹15.00/tabletEtofex · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  14. ₹15.00/tabletFexodat · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  15. ₹15.00/tabletFexoder · 10 tabletElder Projects · MRP ₹150.00
  16. ₹15.00/tabletFexoway · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹150.00
  17. ₹15.46/tabletFexmont · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹154.60
  18. ₹15.60/tabletHistigra · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹155.97
  19. ₹15.78/tabletAlecloz · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹157.78
  20. ₹16.40/tabletLumigra · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹164.00
  21. ₹16.70/tabletFexert · 10 tabletLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹167.00
  22. ₹16.78/tabletFexocet · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹167.81
  23. ₹16.88/tabletHistalife · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹168.75
  24. ₹17.00/tabletFexowal · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹170.00
  25. ₹17.16/tabletAlergate · 10 tabletInex Medicaments · MRP ₹171.56
  26. ₹17.34/tabletHhfexo · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹173.44
  27. ₹17.50/tabletAbolish FX · 10 tabletSapient · MRP ₹175.00
  28. ₹17.61/tabletFexigra · 10 tabletCipla · MRP ₹176.10
  29. ₹18.09/tabletFexolife · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹180.94
  30. ₹18.30/tabletLuracise · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹183.00
  31. ₹18.50/tabletKlm FX · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹185.00
  32. ₹18.67/tabletFexidine · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹186.66
  33. ₹19.60/tabletAstegra · 10 tabletAustro Lab · MRP ₹196.00
  34. ₹19.64/tabletFibafex · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹196.40
  35. ₹19.80/tabletViafexine · 10 tabletViatris · MRP ₹198.00
  36. ₹20.76/tabletFouz · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹207.62
  37. ₹21.00/tabletFenixa · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹210.00
  38. ₹21.60/tabletAlrgee · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹216.00
  39. ₹21.60/tabletCetzine FX · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹216.00
  40. ₹22.00/tabletAlgreat · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹220.00
  41. ₹22.46/tabletFexair · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹224.60
  42. ₹22.50/tabletFexomik · 10 tabletDermarex Health Care India · MRP ₹225.00
  43. ₹24.16/tabletFex (East) · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹241.58
  44. ₹24.19/tabletHistakem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹241.85
  45. ₹24.75/tabletFinide · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹247.50
  46. ₹26.92/tabletFexova · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹269.20
  47. ₹27.00/tabletFexocad · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
  48. ₹29.96/tabletFexolup · 10 tabletLupin · MRP ₹299.55

Fexofenadine Suspension 30 mg

13 packs, ₹0.77 to ₹2.85 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.77/mlFext · 150 ml suspensionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
  2. ₹1.33/mlXaria · 60 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
  3. ₹1.38/mlZadonase F · 100 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹137.50
  4. ₹1.38/mlZadonase F · 60 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹82.50
  5. ₹1.42/mlFexigra · 100 ml suspensionCipla · MRP ₹141.90
  6. ₹1.54/mlDelpodine · 60 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹92.36
  7. ₹1.60/mlFexocet · 100 ml suspensionKivi Labs · MRP ₹159.80
  8. ₹1.70/mlFexokast · 60 ml suspensionEncore Healthcare · MRP ₹102.00
  9. ₹1.75/mlFexocet · 60 ml suspensionKivi Labs · MRP ₹105.00
  10. ₹1.86/mlFexidine · 60 ml suspensionIndswift Laboratories · MRP ₹111.38
  11. ₹2.25/mlFexagon · 60 ml suspensionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
  12. ₹2.36/mlAllegra · 100 ml suspensionSanofi India · MRP ₹235.50
The other 1 by price per ml
  1. ₹2.85/mlFexy · 60 ml suspensionLupin · MRP ₹171.25

Fexofenadine Suspension

3 packs, ₹0.97 to ₹2.06 per ml.

  1. ₹0.97/mlPedal · 60 ml suspensionOlcare · MRP ₹58.03
  2. ₹1.25/mlFexoleb · 60 ml suspensionLeben Laboratories · MRP ₹75.00
  3. ₹2.06/mlAlgrot · 60 ml suspensionKhandelwal Laboratories · MRP ₹123.75

Fexofenadine Tablet 30 mg

2 packs, ₹4.98 to ₹5.28 per tablet.

  1. ₹4.98/tabletFexigra · 10 tabletCipla · MRP ₹49.81
  2. ₹5.28/tabletAllegra · 10 tabletSanofi India · MRP ₹52.80

Fexofenadine Syrup 30 mg

2 packs, ₹0.18 to ₹1.59 per ml.

  1. ₹0.18/mlFexofen · 60 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹11.00
  2. ₹1.59/mlFenixa · 100 ml syrupCanixa Life Sciences · MRP ₹159.00

Fexofenadine Tablet

2 packs, ₹13.69 to ₹22.72 per tablet.

  1. ₹13.69/tabletVanixo · 10 tabletAvancer Lab · MRP ₹136.88
  2. ₹22.72/tabletFenotrig · 10 tabletLupin · MRP ₹227.23

Fexofenadine Suspension 120 mg

2 packs, ₹1.34 to ₹1.87 per ml.

  1. ₹1.34/mlFX 24 · 60 ml suspensionHetero Healthcare · MRP ₹80.60
  2. ₹1.87/mlHistafree · 60 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹112.29

Fexofenadine Syrup

1 pack, ₹1.55 per ml.

  1. ₹1.55/mlAlersif · 100 ml syrupSifco Pharma · MRP ₹154.50

Fexofenadine Suspension 60 mg

1 pack, ₹0.87 per ml.

  1. ₹0.87/mlAltiva · 60 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹51.96

Fexofenadine Tablet DT 120 mg

1 pack, ₹16.38 per tablet.

  1. ₹16.38/tabletGemfex · 10 tablet dtSaffron Formulations · MRP ₹163.82

Fexofenadine Tablet 5 mg

1 pack, ₹11.16 per tablet.

  1. ₹11.16/tabletPhilfree · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹111.56

Fexofenadine Oral Suspension 180 mg

1 pack, ₹1.50 per ml.

  1. ₹1.50/mlX Dine · 100 ml oral suspensionPsycormedies · MRP ₹150.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.