Medicines / Molecules / Ferrous Combination
Ferrous CombinationEvery pack, by price.
33 packs of Ferrous Combination on NPPA's price list for July 2026: 27 brands from 24 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 33
- Brands
- 27
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 33
Packs, lowest price per unit first
Ferrous Combination Syrup
11 packs, ₹0.23 to ₹0.73 per ml.
- ₹0.23/mlVibel Tone · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹46.50
- ₹0.27/mlHepp · 300 ml syrupLupin · MRP ₹81.25
- ₹0.28/mlFul Aid FE · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹27.60
- ₹0.32/mlFerzen · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹64.00
- ₹0.35/mlSheric (Zee) · 200 ml syrupZee Laboratories · MRP ₹69.00
- ₹0.37/mlRedion · 200 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹73.95
- ₹0.39/mlFerzen · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹78.00
- ₹0.39/mlHemtone · 200 ml syrupOrison Pharmaceuticals · MRP ₹77.59
- ₹0.39/mlZorange · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹78.00
- ₹0.56/mlHemocip Plus · 300 ml syrupCipla · MRP ₹166.75
- ₹0.73/mlRP Sap · 200 ml syrupSapient · MRP ₹145.00
Ferrous Combination Tablet
10 packs, ₹4.20 to ₹218.40 per tablet.
- ₹4.20/tabletZyfer · 10 tabletRaptakos Brett & Co · MRP ₹42.00
- ₹6.90/tabletFerigem · 10 tabletST Morrison · MRP ₹69.00
- ₹8.84/tabletRedion · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹88.39
- ₹8.90/tabletDiferon-Bg · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹89.00
- ₹10.30/tabletFolisule · 10 tabletStadchem of India · MRP ₹103.00
- ₹11.50/tabletBioron · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
- ₹11.52/tabletScorf Z · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹115.15
- ₹20.09/tabletFur Total · 10 tabletCorona · MRP ₹200.86
- ₹78.00/tabletRoselina · 28 tabletEris Lifesciences · MRP ₹2,184
- ₹218.40/tabletRoselina · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹2,184
Ferrous Combination Capsule
3 packs, ₹2.00 to ₹4.75 per capsule.
- ₹2.00/capsuleSuper-Fe · 15 capsuleZuventus Healthcare · MRP ₹30.00
- ₹3.97/capsuleMufe · 15 capsuleST Morrison · MRP ₹59.50
- ₹4.75/capsuleVitox (Cubit) · 10 capsuleCubit Healthcare · MRP ₹47.50
Ferrous Combination Capsule SR
1 pack, ₹7.50 per capsule.
- ₹7.50/capsuleBioron · 10 capsule srM D C Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
Ferrous Combination Suspension
1 pack, ₹0.63 per ml.
- ₹0.63/mlFolisule · 150 ml suspensionStadchem of India · MRP ₹94.00
Ferrous Combination Injection 100 mg
1 pack, ₹572.00 per ml.
Ferrous Combination Syrup 160/0.5 mg
1 pack, ₹0.29 per ml.
- ₹0.29/mlGlobiron C · 200 ml syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹58.00
Ferrous Combination Tablet 100/0.5/10 mg
1 pack, ₹22.40 per tablet.
- ₹22.40/tabletGlowcare XT · 10 tabletAn Pharmaceuticals · MRP ₹224.00
Ferrous Combination Capsule 100 mg
1 pack, ₹5.67 per capsule.
- ₹5.67/capsuleImax · 10 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹56.65
Ferrous Combination Injection
1 pack, ₹2.48 per ml.
- ₹2.48/mlImferon B 12 · 2 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹4.95
Ferrous Combination Drops
1 pack, ₹3.79 per ml.
- ₹3.79/mlRedion · 15 ml dropsInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹56.83
Ferrous Combination Softgel Capsule 1000 mg
1 pack, ₹18.20 per unit.
- ₹18.20/unitUniwells Wellrose · 10 softgel capsuleUniwell Medicare · MRP ₹182.00
Companies marketing it
- Zen Labs India3 packs
- Innovative Pharmaceuticals3 packs
- M D C Pharmaceuticals2 packs
- ST Morrison2 packs
- Stadchem of India2 packs
- Corona2 packs
- Eris2 packs
- Biomax Biotechnics1 pack
- Mankind1 pack
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- An Pharmaceuticals1 pack
- Cipla1 pack
- Orison Pharmaceuticals1 pack
- Lupin1 pack
- Aristo1 pack
- Shreya Life Sciences1 pack
- Sapient1 pack
- Iva Healthcare1 pack
- Zee Laboratories1 pack
- Emcure1 pack
- Uniwell Medicare1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Cubit Healthcare1 pack
- Raptakos Brett & Co1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.