Medicines / Molecules / Ferrous Ascorbate + Folic Acid

Ferrous Ascorbate + Folic AcidEvery pack, by price.

238 packs of Ferrous Ascorbate + Folic Acid on NPPA's price list for July 2026: 167 brands from 129 companies, in 32 forms and strengths.

Packs
238
Brands
167
Companies
129
Forms and strengths
32
Price-controlled packs
0 of 238

Packs, lowest price per unit first

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet 100/1.5 mg

85 packs, ₹2.59 to ₹30.33 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.59/tabletFerodoc · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹25.85
  2. ₹4.88/tabletOzored · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
  3. ₹6.00/tabletDaily Iron · 15 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹90.00
  4. ₹6.88/tabletVedavita XT · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹68.75
  5. ₹7.13/tabletFeromost · 10 tabletAareen Healthcare · MRP ₹71.33
  6. ₹7.80/tabletMitiron XT · 15 tabletMitoch Pharma · MRP ₹117.00
  7. ₹7.86/tabletAsfer · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹78.57
  8. ₹8.20/tabletCorbus-Fa · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹82.00
  9. ₹8.50/tabletVitcofer · 10 tabletFDC · MRP ₹85.00
  10. ₹8.65/tabletFerofine · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹86.50
  11. ₹8.85/tabletDaily Iron · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹88.50
  12. ₹8.91/tabletFeris · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹89.12
The next 48 by price per tablet
  1. ₹9.00/tabletI 100 (Helios) · 15 tabletHelios Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
  2. ₹9.16/tabletGefer XT · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹91.56
  3. ₹9.19/tabletCosfur · 10 tabletHealth Berry Lifesciences · MRP ₹91.88
  4. ₹9.33/tabletFE 3 XT · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹93.28
  5. ₹9.47/tabletZenfer XT · 10 tabletNoel Pharmaceuticals · MRP ₹94.68
  6. ₹9.90/tabletNutritus FE · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹99.00
  7. ₹10.08/tabletCorbet XT · 10 tabletSinsan Pharmaceuticals · MRP ₹100.78
  8. ₹10.28/tabletFerigrant · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹102.80
  9. ₹10.68/tabletRusiron-O · 10 tabletRusi Remedies · MRP ₹106.78
  10. ₹10.78/tabletCarborn · 10 tabletGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹107.81
  11. ₹10.78/tabletFerosig · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹107.81
  12. ₹10.83/tabletHaem UP Fast · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹108.28
  13. ₹10.92/tabletFermus · 10 tabletPrimus Remedies · MRP ₹109.19
  14. ₹11.22/tabletHadid XT · 10 tabletLloyd Healthcare · MRP ₹112.22
  15. ₹11.25/tabletFeridas XT · 10 tabletMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
  16. ₹11.25/tabletFleefer F · 10 tabletCubit Healthcare · MRP ₹112.50
  17. ₹11.30/tabletVasufer · 10 tabletVasuchem Lifesciences · MRP ₹113.00
  18. ₹11.70/tabletIfb XT · 10 tabletCoxswain Healthcare · MRP ₹117.00
  19. ₹11.70/tabletZifol XT · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹117.00
  20. ₹11.72/tabletFericob XT · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹117.19
  21. ₹11.90/tabletRed Iron XT · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹119.00
  22. ₹11.95/tabletRaviron XT · 10 tabletTalent India · MRP ₹119.50
  23. ₹11.97/tabletFejet XT · 10 tabletVenus Remedies · MRP ₹119.72
  24. ₹12.03/tabletRichar XT · 10 tabletAlembic · MRP ₹120.30
  25. ₹12.09/tabletImax XT · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹120.93
  26. ₹12.50/tabletGracifer · 10 tabletGracious Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
  27. ₹12.63/tabletIrun XT · 10 tabletRavian Pharmaceuticals · MRP ₹126.25
  28. ₹12.74/tabletHife XT · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹127.36
  29. ₹12.90/tabletHemogold XT · 10 tabletGroup Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
  30. ₹13.03/tabletBiofer XT · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹130.30
  31. ₹13.03/tabletFerox XT · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹130.30
  32. ₹13.39/tabletGrandred XT · 10 tabletGrandcure Healthcare · MRP ₹133.86
  33. ₹13.40/tabletAloha XT · 30 tabletIndoco Remedies · MRP ₹401.95
  34. ₹13.50/tabletFeroheal XT · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹135.00
  35. ₹13.59/tabletApale · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹135.93
  36. ₹13.59/tabletHemocare XT · 10 tabletMMC Pharmaceuticals · MRP ₹135.94
  37. ₹13.78/tabletFeneed XT · 10 tabletAurz Pharmaceuticals · MRP ₹137.81
  38. ₹14.06/tabletOmiron · 10 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹140.62
  39. ₹14.43/tabletLoyfer XT · 10 tabletLloyd Healthcare · MRP ₹144.28
  40. ₹14.67/tabletFerduo · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹146.71
  41. ₹14.73/tabletFerocad XT · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹147.28
  42. ₹14.93/tabletZemcifer-Xt · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹149.25
  43. ₹15.23/tabletFerrogen · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹152.34
  44. ₹15.31/tabletRedhaem · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹153.14
  45. ₹15.47/tabletUniferon XT · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹154.65
  46. ₹15.77/tabletFecorgen XT · 10 tabletForgen Healthcare · MRP ₹157.68
  47. ₹15.94/tabletFerimon XT · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹159.38
  48. ₹16.04/tabletFercel XT · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹160.44

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet

48 packs, ₹0.01 to ₹19.50 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.01/tabletAscofer · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹0.14
  2. ₹2.81/tabletFerizing · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹28.12
  3. ₹4.00/tabletIroneed XT · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹40.00
  4. ₹4.76/tabletFerzen XT · 10 tabletZen Labs India · MRP ₹47.56
  5. ₹6.38/tabletIrocafe XT · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹63.75
  6. ₹6.47/tabletRekfer · 10 tabletRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹64.68
  7. ₹6.48/tabletDefiron XT · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹64.76
  8. ₹6.78/tabletStaypink · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹67.75
  9. ₹7.50/tabletFerinop · 10 tabletNopex Healthcare · MRP ₹75.00
  10. ₹7.98/tabletHbkard · 10 tabletEkard Life Sciences · MRP ₹79.76
  11. ₹8.43/tabletScorf Z · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹84.30
  12. ₹8.69/tabletFerican · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹86.90
The other 36 by price per tablet
  1. ₹8.79/tabletFerolife · 10 tabletEysys Pharmaceutical · MRP ₹87.89
  2. ₹9.34/tabletSubhi XT · 10 tabletThree Dots Lifescience · MRP ₹93.35
  3. ₹9.37/tabletHbkard · 15 tabletEkard Life Sciences · MRP ₹140.62
  4. ₹9.82/tabletFolquick F · 10 tabletGalaxus Pharmaecuticals · MRP ₹98.21
  5. ₹10.63/tabletWonfit XT · 10 tabletWonder Theraputics · MRP ₹106.25
  6. ₹10.78/tabletFA XT · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹107.81
  7. ₹10.90/tabletBenfer · 10 tabletGenfo Bioceuticals · MRP ₹109.00
  8. ₹10.93/tabletMyred · 10 tabletMerganzer Pharma · MRP ₹109.32
  9. ₹11.00/tabletMalofer XT · 10 tabletSain Medicaments · MRP ₹110.00
  10. ₹11.14/tabletFerarka XT · 10 tabletArkas Pharma · MRP ₹111.38
  11. ₹11.20/tabletHemofetch · 10 tabletSunberry Lifesciences · MRP ₹112.00
  12. ₹11.25/tabletFeridib XT · 10 tabletErinyle Pharma · MRP ₹112.50
  13. ₹11.34/tabletStfer · 10 tabletS S Health Care · MRP ₹113.43
  14. ₹11.72/tabletAscolife · 10 tabletIntra Life · MRP ₹117.19
  15. ₹12.00/tabletFerican XT · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹120.00
  16. ₹12.01/tabletIen · 10 tabletElbrit Life Sciences · MRP ₹120.13
  17. ₹12.17/tabletRnstar · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹121.69
  18. ₹12.56/tabletFeribid XT · 10 tabletEswar Therapeutics · MRP ₹125.60
  19. ₹13.18/tabletEntefer · 10 tabletEmtreat Pharmaceuticals · MRP ₹131.77
  20. ₹13.36/tabletGlowfol-Z · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹200.34
  21. ₹13.69/tabletJuice · 10 tabletHymax Healthcare · MRP ₹136.88
  22. ₹13.80/tabletVinorel XT · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹138.00
  23. ₹13.90/tabletHbster · 10 tabletAmster Healthcare · MRP ₹139.00
  24. ₹14.30/tabletFeromost · 10 tabletAareen Healthcare · MRP ₹143.00
  25. ₹14.44/tabletHemoject XT · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹144.37
  26. ₹14.44/tabletOmifer O · 10 tabletAdikan Healthcare · MRP ₹144.38
  27. ₹15.00/tabletCibifer · 10 tabletCibeles Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  28. ₹15.34/tabletFerinut XT · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹153.40
  29. ₹15.45/tabletSpectrofer · 10 tabletIndospectrum Pharmaceuticals · MRP ₹154.50
  30. ₹16.90/tabletStrawferri · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹169.00
  31. ₹16.98/tabletTrifer XT · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹169.79
  32. ₹17.22/tabletHaemoprol XT · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹172.15
  33. ₹18.00/tabletIronova · 10 tabletJenova Laboratories · MRP ₹180.00
  34. ₹18.50/tabletNoviron · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹185.00
  35. ₹19.40/tabletFerrero CR · 10 tabletBestel Laboratory · MRP ₹194.00
  36. ₹19.50/tabletHaem UP XT Plus · 15 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹292.50

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Drops 10 Mg/100 mcg

17 packs, ₹1.04 to ₹10.33 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.04/mlFerivate · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹15.62
  2. ₹2.75/mlVitcofer · 15 ml dropsFDC · MRP ₹41.25
  3. ₹3.49/mlFerosig · 15 ml dropsSignova Pharma · MRP ₹52.37
  4. ₹4.23/mlFerofine · 15 ml dropsMorepen Laboratories · MRP ₹63.50
  5. ₹4.67/mlBrintofer · 15 ml dropsBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
  6. ₹5.00/mlRaviron XT · 15 ml dropsTalent India · MRP ₹75.00
  7. ₹5.13/mlLivogen · 15 ml dropsProcter & Gamble Health · MRP ₹77.00
  8. ₹5.69/mlImax XT · 15 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹85.31
  9. ₹6.25/mlHemocare · 15 ml dropsMMC Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
  10. ₹6.53/mlFerikind · 15 ml dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹97.96
  11. ₹6.86/mlHB Fast XT · 15 ml dropsBiological E · MRP ₹102.95
  12. ₹6.94/mlOmiron · 15 ml dropsOmni Life Sciences · MRP ₹104.11
The other 5 by price per ml
  1. ₹7.77/mlIup · 15 ml dropsCachet Pharmaceuticals · MRP ₹116.50
  2. ₹7.87/mlNaviglobin · 15 ml dropsNavil Laboratories · MRP ₹118.00
  3. ₹8.26/mlCpink · 15 ml dropsCipla · MRP ₹123.93
  4. ₹10.33/mlFerium XT · 15 ml dropsEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹154.95
  5. ₹10.33/mlFeronia XT · 15 ml dropsZuventus Healthcare · MRP ₹155.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Suspension 30 Mg/550 mcg

13 packs, ₹0.55 to ₹1.37 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.55/mlFerikind · 150 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹82.12
  2. ₹0.63/mlBravofer · 200 ml suspensionCadomed Pharmaceuticals India · MRP ₹126.35
  3. ₹0.64/mlIfer (Bal) · 150 ml suspensionBal Pharma · MRP ₹95.61
  4. ₹0.74/mlCorbet XT · 200 ml suspensionSinsan Pharmaceuticals · MRP ₹147.00
  5. ₹0.90/mlHipher · 200 ml suspensionMypher Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  6. ₹0.92/mlFerich XT · 150 ml suspensionManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹137.50
  7. ₹0.93/mlRaviron XT · 150 ml suspensionTalent India · MRP ₹139.69
  8. ₹1.01/mlHife XT · 150 ml suspensionGalpha Laboratories · MRP ₹151.25
  9. ₹1.04/mlFericip XT · 150 ml suspensionCipla · MRP ₹155.97
  10. ₹1.09/mlGrandred XT · 150 ml suspensionGrandcure Healthcare · MRP ₹164.06
  11. ₹1.12/mlXtfer · 150 ml suspensionWilshire Pharmaceuticals · MRP ₹167.81
  12. ₹1.16/mlImax XT · 150 ml suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹173.43
The other 1 by price per ml
  1. ₹1.37/mlIross XT · 200 ml suspensionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹274.88

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Syrup 30 Mg/550 mcg

12 packs, ₹0.23 to ₹1.74 per ml.

  1. ₹0.23/mlHife XT · 200 ml syrupGalpha Laboratories · MRP ₹45.72
  2. ₹0.32/mlFerrogen · 150 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹47.43
  3. ₹0.78/mlFerbin · 150 ml syrupMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹117.19
  4. ₹0.81/mlFerofine · 150 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹121.00
  5. ₹0.84/mlFerivate · 150 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹126.56
  6. ₹0.94/mlZ Fer XT · 150 ml syrupIntel Pharmaceuticals · MRP ₹140.53
  7. ₹1.18/mlOzored · 150 ml syrupOzone Pharmaceuticals · MRP ₹177.62
  8. ₹1.21/mlFerrochelate XT · 150 ml syrupAlbert David · MRP ₹180.75
  9. ₹1.25/mlHemocare Junior · 150 ml syrupMMC Pharmaceuticals · MRP ₹187.50
  10. ₹1.26/mlAscobate XT · 200 ml syrupSolvate Laboratories · MRP ₹252.07
  11. ₹1.74/mlCheri XT · 150 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹261.56
  12. ₹1.74/mlZebita XT · 150 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹261.56

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Syrup

12 packs, ₹0.48 to ₹2.39 per ml.

  1. ₹0.48/mlScorf Z · 200 ml syrupIva Healthcare · MRP ₹96.10
  2. ₹0.50/mlFerimed · 200 ml syrupMedico Labs · MRP ₹99.00
  3. ₹0.56/mlHB · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹111.09
  4. ₹0.58/mlHemofetch · 200 ml syrupSunberry Lifesciences · MRP ₹115.43
  5. ₹0.74/mlIromina · 170 ml syrupMarsha Pharma · MRP ₹126.25
  6. ₹0.80/mlJuice · 200 ml syrupHymax Healthcare · MRP ₹159.38
  7. ₹0.90/mlRnstar · 200 ml syrupUnistar Biotech · MRP ₹180.00
  8. ₹0.99/mlFerican · 150 ml syrupCanvarzys Healthcare · MRP ₹149.06
  9. ₹1.13/mlHaemoprol XT · 150 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹169.64
  10. ₹1.27/mlIronova · 150 ml syrupJenova Laboratories · MRP ₹191.00
  11. ₹1.79/mlOrofer XT · 200 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹358.95
  12. ₹2.39/mlOrofer XT · 150 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹358.95

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Suspension

7 packs, ₹0.82 to ₹1.11 per ml.

  1. ₹0.82/mlFA XT · 150 ml suspensionUniserve Health Care · MRP ₹122.81
  2. ₹0.85/mlClofirus · 150 ml suspensionKloster Pharmaceuticals · MRP ₹127.90
  3. ₹0.89/mlFecorgen XT · 150 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹132.95
  4. ₹0.91/mlClofirus · 200 ml suspensionKloster Pharmaceuticals · MRP ₹181.33
  5. ₹0.95/mlBenfer · 150 ml suspensionGenfo Bioceuticals · MRP ₹142.86
  6. ₹1.06/mlSpectrofer · 150 ml suspensionIndospectrum Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
  7. ₹1.11/mlNaviron · 200 ml suspensionNavil Laboratories · MRP ₹221.25

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Suspension 30 Mg/500 mcg

5 packs, ₹0.99 to ₹2.16 per ml.

  1. ₹0.99/mlVitcofer · 150 ml suspensionFDC · MRP ₹148.00
  2. ₹1.23/mlGlobiron XT · 150 ml suspensionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹183.77
  3. ₹1.40/mlIrozorb · 150 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹209.34
  4. ₹1.55/mlFeronia XT · 150 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹232.35
  5. ₹2.16/mlCpink · 150 ml suspensionCipla · MRP ₹323.69

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Syrup 100/1.5 mg

5 packs, ₹0.47 to ₹1.79 per ml.

  1. ₹0.47/mlRed Iron XT · 200 ml syrupSurge Biotech · MRP ₹93.43
  2. ₹0.70/mlGrowell-Xt · 200 ml syrupReliance Formulation · MRP ₹139.22
  3. ₹0.91/mlFericob XT · 150 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹135.94
  4. ₹1.40/mlOmiron · 150 ml syrupOmni Life Sciences · MRP ₹210.00
  5. ₹1.79/mlFercee XT · 150 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹268.10

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Capsule

4 packs, ₹4.32 to ₹14.23 per capsule.

  1. ₹4.32/capsulePavifer · 10 capsuleM D C Pharmaceuticals · MRP ₹43.18
  2. ₹9.06/capsuleFebigza · 10 capsuleIzng Pharmaceuticals · MRP ₹90.60
  3. ₹11.90/capsuleBenfer · 10 capsuleGenfo Bioceuticals · MRP ₹119.00
  4. ₹14.23/capsuleHaemoprol · 15 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹213.45

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Syrup 30 Mg/500 mcg

4 packs, ₹1.08 to ₹1.62 per ml.

  1. ₹1.08/mlFerox XT · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹215.60
  2. ₹1.24/mlTonabolin XT · 150 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹186.56
  3. ₹1.28/mlIup · 150 ml syrupCachet Pharmaceuticals · MRP ₹192.00
  4. ₹1.62/mlCpink · 200 ml syrupCipla · MRP ₹323.69

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Drops

3 packs, ₹3.90 to ₹4.33 per ml.

  1. ₹3.90/mlBered XT · 15 ml dropsOlcare · MRP ₹58.50
  2. ₹4.00/mlFericob XT · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  3. ₹4.33/mlXferol · 15 ml dropsAcinta Pharmaceuticals · MRP ₹65.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet 100/0.5 mg

2 packs, ₹11.16 to ₹19.90 per tablet.

  1. ₹11.16/tabletBravofer · 10 tabletCadomed Pharmaceuticals India · MRP ₹111.56
  2. ₹19.90/tabletFerikind CR · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹199.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Suspension 100/1.5 mg

2 packs, ₹0.79 to ₹1.41 per ml.

  1. ₹0.79/mlFerimon XT · 150 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹118.13
  2. ₹1.41/mlZemcifer-Xt · 150 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹211.45

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet 50/1.5 mg

2 packs, ₹6.30 to ₹7.01 per tablet.

  1. ₹6.30/tabletHuntred · 10 tabletAkesiss Pharma · MRP ₹63.00
  2. ₹7.01/tabletFeris · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹70.11

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Syrup 50 Mg/500 mcg

1 pack, ₹0.95 per ml.

  1. ₹0.95/mlAlofer · 200 ml syrupAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹190.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Drops 30/0.2 MG/5 mcg

1 pack, ₹7.55 per ml.

  1. ₹7.55/mlBefer · 15 ml dropsBiological E · MRP ₹113.23

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet SR 100/0.5 mg

1 pack, ₹10.03 per tablet.

  1. ₹10.03/tabletDaily Iron · 15 tablet srSystopic Laboratories · MRP ₹150.46

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Oral Drops 15 Mg/500 mcg

1 pack, ₹4.20 per ml.

  1. ₹4.20/mlExtrafer · 30 ml oral dropsShield Healthcare · MRP ₹126.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Suspension 15 Mg/500 mcg

1 pack, ₹0.88 per ml.

  1. ₹0.88/mlExtrafer · 150 ml suspensionShield Healthcare · MRP ₹131.52

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet 30/1.5 mg

1 pack, ₹4.18 per tablet.

  1. ₹4.18/tabletExtrafer · 10 tabletShield Healthcare · MRP ₹41.82

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Injection

1 pack, ₹64.29 per ml.

  1. ₹64.29/mlFerinut · 5 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹321.44

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Capsule 50/0.5 mg

1 pack, ₹2.20 per capsule.

  1. ₹2.20/capsuleFeropen Z · 10 capsuleMorepen Laboratories · MRP ₹22.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet 100/1.5 MG/15 Mcg/22.5 mg

1 pack, ₹10.88 per tablet.

  1. ₹10.88/tabletFerrochelate XT · 10 tabletAlbert David · MRP ₹108.78

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet CR 100/1.5 mg

1 pack, ₹20.24 per tablet.

  1. ₹20.24/tabletFur · 10 tablet crCorona · MRP ₹202.36

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Drops 30 Mg/550 mcg

1 pack, ₹4.38 per ml.

  1. ₹4.38/mlGoldiron · 15 ml dropsGold Line · MRP ₹65.71

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Syrup 50/0.5 mg

1 pack, ₹0.71 per ml.

  1. ₹0.71/mlHaemoprol · 300 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹213.46

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Tablet SR

1 pack, ₹14.00 per tablet.

  1. ₹14.00/tabletHoniron · 10 tablet srAlonsoa Life Sciences · MRP ₹140.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Drops 75 Mg/100 mcg

1 pack, ₹4.62 per ml.

  1. ₹4.62/mlIrosol · 15 ml dropsStadmed · MRP ₹69.29

Ferrous Ascorbate + Folic Acid Sachet

1 pack, ₹1.70 per sachet.

  1. ₹1.70/sachetJuice · 10 sachetHymax Healthcare · MRP ₹17.00

2 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.