Medicines / Molecules / Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + ZincEvery pack, by price.
72 packs of Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc on NPPA's price list for July 2026: 63 brands from 61 companies, in 16 forms and strengths.
- Packs
- 72
- Brands
- 63
- Companies
- 61
- Forms and strengths
- 16
- Price-controlled packs
- 0 of 72
Packs, lowest price per unit first
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Tablet 100/1.5/22.5 mg
28 packs, ₹6.44 to ₹21.79 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹6.44/tabletTonofolic XT · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹64.38
- ₹8.25/tabletAnc (Rap) · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹82.50
- ₹8.76/tabletFerisal XT · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹87.59
- ₹9.28/tabletFemac XT · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹92.81
- ₹9.90/tabletPink Iron · 10 tabletAviator Life Science · MRP ₹99.00
- ₹10.53/tabletVipron · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹105.26
- ₹10.80/tabletHuntred Z · 10 tabletAkesiss Pharma · MRP ₹108.00
- ₹10.90/tabletFerrosif XT · 10 tabletSifco Pharma · MRP ₹109.00
- ₹11.00/tabletFeriwave · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹110.00
- ₹11.09/tabletFe-Z XT · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹110.85
- ₹11.25/tabletFerotum · 10 tabletTablets India · MRP ₹112.50
- ₹11.40/tabletNufer XT · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹114.00
The other 16 by price per tablet
- ₹11.50/tabletXoom · 10 tabletHLL Life Care · MRP ₹115.00
- ₹11.80/tabletFevimax Z · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹118.00
- ₹12.46/tabletFerinext · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹124.58
- ₹12.90/tabletFacitab Xtz · 10 tabletKamron Laboratories · MRP ₹129.00
- ₹13.03/tabletHB-14 · 10 tabletMedisun Pharma · MRP ₹130.30
- ₹13.20/tabletAlofer · 10 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹132.00
- ₹13.50/tabletHapifer XT · 10 tabletAagam Life Sciences · MRP ₹135.00
- ₹14.00/tabletWilfer XT · 10 tabletWilburt Remedies · MRP ₹140.00
- ₹14.25/tabletZincofer XT · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹142.50
- ₹14.53/tabletCorfill · 10 tabletAnax Life Sciences · MRP ₹145.31
- ₹15.34/tabletNicofer XT · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹153.43
- ₹16.78/tabletFcf Z · 10 tabletAr-Ex Laboratories · MRP ₹167.80
- ₹18.30/tabletElferri XT · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹183.04
- ₹20.34/tabletR.b Tone XT · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹203.44
- ₹21.40/tabletMumfer XT · 15 tabletIntegrace Health · MRP ₹321.00
- ₹21.79/tabletLivogen XT · 10 tabletProcter & Gamble Health · MRP ₹217.85
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Tablet
19 packs, ₹2.42 to ₹19.50 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.42/tabletMahafol XT · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹24.20
- ₹6.21/tabletMasglow · 10 tabletMascot Health Series · MRP ₹62.05
- ₹6.80/tabletFeristin · 10 tabletUniversal Medikit · MRP ₹68.00
- ₹7.15/tabletRedgin · 10 tabletAllenge India · MRP ₹71.54
- ₹7.56/tabletFarris Z · 10 tabletST Morrison · MRP ₹75.64
- ₹10.13/tabletTriptofer · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹101.25
- ₹10.54/tabletTrendyfer · 10 tabletStarus Pharmaceuticals · MRP ₹105.36
- ₹11.10/tabletHaemiron · 10 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹111.00
- ₹11.50/tabletSoft HB · 10 tabletVotary Laboratories · MRP ₹115.00
- ₹12.00/tabletFerrolife · 10 tabletLeo Life Science · MRP ₹120.00
- ₹12.08/tabletIromina · 6 tabletMarsha Pharma · MRP ₹72.50
- ₹12.50/tabletAdiron B · 10 tabletBueno Salud Care India · MRP ₹125.00
The other 7 by price per tablet
- ₹12.66/tabletValuefer XT · 10 tabletValue Formulations · MRP ₹126.56
- ₹13.25/tabletRaymin XT · 10 tabletInstaray Pharmaceuticals · MRP ₹132.45
- ₹13.50/tabletFerryin HB · 10 tabletApios Lifesciences · MRP ₹135.00
- ₹14.40/tabletAltifer XT · 10 tabletAltius Pharmaceuticals · MRP ₹144.00
- ₹14.58/tabletCera XT · 10 tabletCarexia Healthcare · MRP ₹145.82
- ₹14.95/tabletUltra XT (Vasu) · 15 tabletVasu Organics · MRP ₹224.19
- ₹19.50/tabletLysatone · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹195.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Syrup
9 packs, ₹0.56 to ₹0.89 per ml.
- ₹0.56/mlHemoway · 300 ml syrupSmartway Wellness · MRP ₹168.00
- ₹0.68/mlCorfill · 200 ml syrupAnax Life Sciences · MRP ₹135.00
- ₹0.70/mlAltifer XT · 200 ml syrupAltius Pharmaceuticals · MRP ₹139.68
- ₹0.75/mlFemac XT · 150 ml syrupMcastro Pharma · MRP ₹112.50
- ₹0.75/mlFerrolife · 200 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹149.00
- ₹0.75/mlValuefer XT · 200 ml syrupValue Formulations · MRP ₹149.06
- ₹0.87/mlIrofit XT · 150 ml syrupSymbiotic Drugs · MRP ₹130.90
- ₹0.88/mlRaymin XT · 150 ml syrupInstaray Pharmaceuticals · MRP ₹132.45
- ₹0.89/mlFeriwave XT · 200 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹178.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Capsule
3 packs, ₹4.37 to ₹25.20 per capsule.
- ₹4.37/capsuleAltifer · 10 capsuleAltius Pharmaceuticals · MRP ₹43.66
- ₹10.00/capsuleFerric-Z · 10 capsuleEl-Dorado Bio-Tech · MRP ₹100.00
- ₹25.20/capsuleFresco · 30 capsuleSanatra Health Care · MRP ₹756.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Syrup 100/1.5/22.5 mg
2 packs, ₹0.70 to ₹1.12 per ml.
- ₹0.70/mlProsfer (Sky) · 150 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹105.00
- ₹1.12/mlFerro Ate · 150 ml syrupLupin · MRP ₹167.60
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Tablet 100 Mg/200 Mcg/7.5 mg
1 pack, ₹16.50 per tablet.
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Tablet 100 Mg/1.5 Mcg/61.8 mg
1 pack, ₹15.30 per tablet.
- ₹15.30/tabletFanty XT · 10 tabletBio Vitamins · MRP ₹153.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Capsule 50/0.5/22.5 mg
1 pack, ₹9.33 per capsule.
- ₹9.33/capsuleFercee Z · 15 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹140.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Tablet 231/1.5/7.5 mg
1 pack, ₹6.54 per tablet.
- ₹6.54/tabletFerohem · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹65.43
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Tablet 300/1.5/15 mg
1 pack, ₹6.09 per tablet.
- ₹6.09/tabletFolired XT · 10 tabletDepsons Pharma · MRP ₹60.94
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Syrup 160/0.5 mg
1 pack, ₹0.42 per ml.
- ₹0.42/mlFolisule · 200 ml syrupStadchem of India · MRP ₹84.62
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Oral Powder
1 pack, ₹2.44 per g.
- ₹2.44/gFresco · 200 gm oral powderSanatra Health Care · MRP ₹488.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Capsule 200 Mcg/10 mg
1 pack, ₹12.50 per capsule.
- ₹12.50/capsuleFresco · 30 capsuleSanatra Health Care · MRP ₹375.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Softgel Capsule
1 pack, ₹12.09 per unit.
- ₹12.09/unitOromat · 10 softgel capsuleMatteo Healthcare · MRP ₹120.94
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Injection
1 pack, ₹43.12 per ml.
- ₹43.12/mlPacifer XT · 5 ml injectionPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹215.58
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Zinc Drops
1 pack, ₹6.47 per ml.
- ₹6.47/mlTriptofer · 15 ml dropsKLM Laboratories · MRP ₹97.00
Companies marketing it
- Altius Pharmaceuticals3 packs
- Sanatra Health Care3 packs
- Anax Life Sciences2 packs
- Mcastro Pharma2 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Leo Life Science2 packs
- Instaray Pharmaceuticals2 packs
- KLM Laboratories2 packs
- Value Formulations2 packs
- Bueno Salud Care India1 pack
- Alvio Pharmaceuticals1 pack
- Rapross Pharmaceuticals1 pack
- Endocard1 pack
- Carexia Healthcare1 pack
- Maneesh Pharmaceuticals1 pack
- Kamron Laboratories1 pack
- Bio Vitamins1 pack
- ST Morrison1 pack
- Ar-Ex Laboratories1 pack
- Alkem1 pack
- West Coast Pharma Works1 pack
- Salas Pharma1 pack
- Universal Medikit1 pack
- Abaris Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.