Medicines / Molecules / Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12Every pack, by price.
29 packs of Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 on NPPA's price list for July 2026: 23 brands from 19 companies, in 15 forms and strengths.
- Packs
- 29
- Brands
- 23
- Companies
- 19
- Forms and strengths
- 15
- Price-controlled packs
- 0 of 29
Packs, lowest price per unit first
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Suspension 30 Mg/500/500 mcg
5 packs, ₹1.12 to ₹1.79 per ml.
- ₹1.12/mlFerikind M · 170 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹190.00
- ₹1.14/mlBrintofer · 200 ml suspensionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹228.00
- ₹1.14/mlSoferi · 150 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹171.49
- ₹1.35/mlFeronia Max · 200 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹270.40
- ₹1.79/mlOrofer XT Plus · 200 ml suspensionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹358.95
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Tablet
5 packs, ₹5.13 to ₹20.00 per tablet.
- ₹5.13/tabletOrofer Xtm · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹51.31
- ₹11.25/tabletKrisfer XT · 10 tabletCkris Laboratories · MRP ₹112.50
- ₹11.70/tabletFeasfo · 10 tabletRadhe Medtech · MRP ₹117.00
- ₹12.90/tabletIen M · 10 tabletElbrit Life Sciences · MRP ₹129.03
- ₹20.00/tabletF · 10 tabletSresan Pharmaceuticals · MRP ₹200.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Syrup
3 packs, ₹0.69 to ₹0.90 per ml.
- ₹0.69/mlCocafe XT · 200 ml syrupZovaitalia Bio Tech · MRP ₹137.00
- ₹0.71/mlCocafe XT · 150 ml syrupZovaitalia Bio Tech · MRP ₹106.96
- ₹0.90/mlFevirich · 200 ml syrupCMR Life Sciences · MRP ₹180.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Suspension 30/0.5 Mg/2.5 mcg
3 packs, ₹1.16 to ₹1.86 per ml.
- ₹1.16/mlFerozorb · 150 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹173.25
- ₹1.40/mlRubired · 200 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹279.45
- ₹1.86/mlRubired · 150 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹279.45
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Syrup 30 Mg/500/500 mcg
2 packs, ₹1.29 to ₹1.49 per ml.
- ₹1.29/mlZest XT · 200 ml syrupDWD Pharmaceuticals · MRP ₹257.82
- ₹1.49/mlFerium XT Plus · 200 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹297.20
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Tablet 100/1.5 Mg/7.5 mcg
2 packs, ₹17.94 to ₹19.74 per tablet.
- ₹17.94/tabletFerozorb · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹179.43
- ₹19.74/tabletRubired · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹197.37
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Tablet 100/1.5 Mg/1500 mcg
1 pack, ₹13.74 per tablet.
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Suspension
1 pack, ₹1.49 per ml.
- ₹1.49/mlEntefer XT Plus · 200 ml suspensionEmtreat Pharmaceuticals · MRP ₹298.03
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Capsule
1 pack, ₹2.67 per capsule.
- ₹2.67/capsuleFemibion · 30 capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹80.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Tablet 100/1.5 Mg/750 mcg
1 pack, ₹21.55 per tablet.
- ₹21.55/tabletFeriflow M · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹215.53
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Syrup 160/0.5 Mg/7.5 mcg
1 pack, ₹0.70 per ml.
- ₹0.70/mlIrun · 300 ml syrupRavian Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Tablet 100 Mg/1.5 Mcg/61.8 mg
1 pack, ₹16.50 per tablet.
- ₹16.50/tabletRescafe XT · 10 tabletResilient Cosmeceuticals · MRP ₹165.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Syrup 40 Mg/7.5/500 mcg
1 pack, ₹1.86 per ml.
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Drops 10 Mg/0.5/100 mcg
1 pack, ₹7.64 per ml.
- ₹7.64/mlRubired · 15 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹114.57
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Vit B12 Drops 10/0.5 Mg/100 mcg
1 pack, ₹6.09 per ml.
- ₹6.09/mlSoferi · 15 ml dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹91.34
Companies marketing it
- Macleods Pharmaceuticals6 packs
- Emcure4 packs
- Zovaitalia Bio Tech2 packs
- Akumentis Healthcare2 packs
- Brinton Pharmaceuticals1 pack
- Cipla1 pack
- Emtreat Pharmaceuticals1 pack
- Radhe Medtech1 pack
- Procter & Gamble Health1 pack
- Kepler Health Care1 pack
- Mankind1 pack
- CMR Life Sciences1 pack
- Sresan Pharmaceuticals1 pack
- Elbrit Life Sciences1 pack
- Ravian Pharmaceuticals1 pack
- Ckris Laboratories1 pack
- Resilient Cosmeceuticals1 pack
- Alembic1 pack
- DWD Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.