Medicines / Molecules / Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + OthersEvery pack, by price.

10 packs of Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 6 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
10
Brands
7
Companies
6
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
0 of 10

Packs, lowest price per unit first

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Tablet

4 packs, ₹8.50 to ₹24.60 per tablet.

  1. ₹8.50/tabletFerixia · 10 tabletElixia Life Sciences · MRP ₹85.00
  2. ₹14.63/tabletFerosig D3 · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹146.25
  3. ₹17.03/tabletFeton XT · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹170.34
  4. ₹24.60/tabletHB Gold · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹246.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Tablet 100/1.5 Mg/500 mcg

1 pack, ₹14.10 per tablet.

  1. ₹14.10/tabletAdenoxyl Red · 10 tabletPulse Pharmaceuticals · MRP ₹141.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Kit 100/1.5 mg

1 pack, ₹189.45 per kit.

  1. ₹189.45/kitFerium XT Dha · 1 kitEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹189.45

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Drops

1 pack, ₹5.56 per ml.

  1. ₹5.56/mlFeton XT · 15 ml dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹83.44

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Syrup

1 pack, ₹1.32 per ml.

  1. ₹1.32/mlFeton XT · 150 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹197.63

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Oral Gel

1 pack, ₹4.60 per g.

  1. ₹4.60/gHB Gold · 30 gm oral gelCNX Healthcare · MRP ₹138.00

Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Others Kit

1 pack, ₹189.45 per kit.

  1. ₹189.45/kitOrofer XT Dha · 1 kitEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹189.45

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.